Hasan Efe

(d. 02 Temmuz 1957 / ö. -)
Karikatürist, Yazar, Öğretmen, Şair
(Yeni Edebiyat / 20. Yüzyıl / Anadolu-Osmanlı-Türkiye)

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde doğdu. Anadolu Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nde Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık öğrenimi gördü. Ayrıca İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nde Aile Danışmanlığı ve Hipnoterapi eğitimi, Anadolu Üniversitesi’nde Karikatür Eğitiminde Yeterlilik Belgesi aldı. Otuz yıl Milli Eğitim Bakanlığı’nda Türkçe ve Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği görevlerinde bulundu. Manisa Sarıgöl Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde psikolojik danışman olarak 2013 yılında kısa süre görev yaptı. Bu dönemde kurum adına yayınlanan Nehir Dergisi 'ni üç ay Nisan, Mayıs, Haziran 2013 sayılarını yayınladı.

1980’li yılların başından beri yazmakta ve karikatür çizmektedir. Çizgileri, yazıları yurtiçi ve yurtdışında yayımlandı. Almanya’nın Münih kentinde Asam Gymnasium’da beş yıl Türkçe, üç yıl karikatür dersi verdi. Ders süresince Karikatür Asam dergisini 32 sayı çıkardı. Bu arada karikatür ve eğitim üzerine yazılar yazıp, bunları derslerde uyguladı. Çalışmaları Almanya’daki bazı okullarda, Türkiye’deyse MEB ilköğretim ve ortaöğretimde uygulamaya konuldu. “Karikatür ve eğitim” , “Karikatür ve yazınsal metinler” konularında lisans ve yüksek lisans öğrencilerine danışmanlık yapmaktadır.

Almanya’nın Ulm kentinde çıkan ilk Türkçe mizah dergisi Gülü Gülü’de Kaşkaval tipini çizdi. Daha sonra Türkçe –Almanca olarak yayınlanın Hallo’da karikatürleri yer aldı. Bu arada Stutgart’ta Türkçe yayınlanan bir gazetede mizah sayfası hazırladı, karikatürler çizdi. Zıpır’da kısa bir süre Boyacı Hıdır tipini çizdi.

Yurtiçi ve yurtdışında ortak karikatür sergilerine katıldı, albümlerde çizgileri yer aldı ve karikatür kartları hazırladı. Gazetelerde günlük bant karikatür çizdi. İzmir TÖMER’de öğretmenlere karikatür ile eğitim, yine İzmir Bayraklı Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı bir ilköğretim okulunda öğretmenlere karikatürle eğitim seminerleri verdi.

Karikatür ve edebiyat (İle der, yay. İzmir); Karikatür eğitim (Karikatürcüler Der.- İzfaş, İzmir); Karikatür ve felsefe (Karikatürcüler Der.-Edebiyatçılar Der.- İzmir Büyükşehir Bel. Kült. Müd.) kitaplarını hazırlamıştır. Karikatür ve eğitim (Gösteri Der.) ve Toplumsal gelişim sürecinde karikatür…. (Kurgu Der.) dosyalarını hazırlamıştır.

Hasan Efe, yazar Vicdan Efe ile evli olup, İzmir’de yaşamaktadır.

Çizgi ve yazıları: Varlık, Gösteri, Milliyet Sanat, Yazko Edebiyat, Edebiyat Sanat’81, Sesimiz, 4 Mevsim, Damar, İzmir İzmir, Akrep, Gezgin, Biçem, Düşlem, Şiir Ülkesi, Bahçe, Yeni Biçem, E dergisi, Pencere, Fayton, Kurgu, Sonra Edebiyat, Kıyı, Taka, Edebiyat Gündemi, İle, Kar, Kün, Afrodisyas Sanat, Deliler Teknesi, Kum, Gediz, Eğitim, Şiiri Özlüyorum, Sanat Rehberi, Sincan İstasyonu, Zalifre Yazıları, Şiirden, Türk Dili Dergisi, Beşparmak, Eliz, Dize, Kurşun Kalem... dergilerde yer aldı. Halen www.haberx.com’da karikatür çizmekte.

Hasan Efe, Camlı Göl (2002) isimli hikâye kitabında; bir kış günü gittiği İtalya seyahati sırasında çıktıkları Alp Dağlarındaki yüzeyi buz tutmuş gölün kenarında oturarak gözlemlediklerini sohbet havasında anlatıyor.. Göl ile güneşin oluşturduğu yakamozları, gölün çevresindeki doğada oluşan renk cümbüşlerini; gölün çevresindeki doruklarda birikmiş beyaz karı, onun hemen altında koyu yeşil çam ormanlarını, daha aşağısındaki açık yeşil küçük ağaçları, gerilerde görünen puslu ormanları, gökyüzünün ormanlarla kesiştiği bölümde oluşan koyu ve açık mavi renkleri, güneşin Alplere verdiği kızıllığın gölün üzerinde oluşturduğu, âdeta sararmış yaprağa benzeyen manzarayı hikâyeleştirerek okuyucularına sade, samimi ve güzel Türkçesi ile anlatıyor.

Kaynakça

Bilkay, Fatma (2002) .Camlı Göl'ü İzlemek. Bahçe. Sayı:28, (Mart-Nisan)

Gül, Zuhal (2004). Şiirin Derinliğimde Bir Kitap: Günümüz Şairlerinden Şiir Çözümlemeleri ve Hasam Efe. İzmir İzmir Dergisi Sayı:50, (Kasım-Aralık)

Işık, İhsan (2018). Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (12 Cilt). Ankara: Elvan Yayınları

Su,Hüseyin-Ömer Lekesiz (2005).Öykücüler ve Öykü Kitapları. Hece Öykü. Sayı: Şubat-Mart

Madde Yazım Bilgileri

Yazar: ALI AKSAKAL
Yayın Tarihi: 14.03.2019
Güncelleme Tarihi: 19.12.2020

Eser AdıYayın eviBasım yılıEser türü
Camlı GölBumerang / İstanbul2002Hikâye
Mecaz, Söz Sanatları ve KarikatürÖzgünDer / İzmir2004Deneme
Günümüz Şairlerinden Şiir ÇözümlemeleriEtikus / İstanbul2004İnceleme
KarikatürlerKum / Ankara2004Diğer
Karikatür ve EğitimEtki / İzmir2005Makale
Sır kızKoza / Akara2011Roman
İlk mektupKoza / Ankara2011Roman
Karikatürü Düşündüren İnsanNeziher / İzmir2013Makale
Mavi'nin KülleriRoza / İstanbul2015Şiir
Psikohipnoterapi Danışan Öyküleri Zihin EğitimiTruva / İstanbul2017İnceleme

İlişkili Maddeler

Sn.Madde AdıD.Tarihi / Ö.TarihiBenzerlikİncele
1Gönül Çatalcalıd. 14 Ağustos 1957 - ö. ?Doğum YeriGörüntüle
2CÂMİ'Îd. ? - ö. ?Doğum YeriGörüntüle
3Sabahat Emird. 18 Eylül 1943 - ö. ?Doğum YeriGörüntüle
4Hasan Öztoprakd. 17 Aralık 1957 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
5CEMAL, Cemal Acard. 1957 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
6ERZADE, Erzade Kapand. 1957 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
7Taner Baybarsd. 18 Haziran 1936 - ö. 20 Aralık .2010MeslekGörüntüle
8Emin Hakid. 16 Ekim 1889 - ö. 1 Nisan 1921MeslekGörüntüle
9Hüseyin Atabaşd. 10 Temmuz 1942 - ö. 27 Şubat 2019MeslekGörüntüle
10Atasoy Müftüoğlud. 1942 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
11Gül Tanrıverdid. 1969 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
12İbrahim Hakkı Gündoğdud. 1954 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
13HUBBİ, Hasand. 1880 - ö. 1945Madde AdıGörüntüle
14KÂMÎ, Tezkireci Hüseyin Paşa-zâde Kâmî Hasan Beyd. ? - ö. ?Madde AdıGörüntüle
15ABAZA HASANd. ? - ö. ?Madde AdıGörüntüle