Selim Yeniçeri

(d. 1972 / ö. ?)
Çevirmen, Yazar, Hattat, Kişisel Gelişim Uzmanı
(Polisiye – Bilim Kurgu / 20. Yüzyıl / Anadolu-Osmanlı-Türkiye)

Yeniçeri, henüz 8 yaşındayken TRT İstanbul Radyosu ve Televizyonu’nda seslendirme yapmaya başladı, çocuk yaşta aktörlük denemeleri olan sanatçı 11 yaşından 13 yaşına kadar İstanbul Şehir Tiyatroları’nda sahne aldı. Lise yıllarında bir rock tutkunu haline gelen ve gitar çalmayı öğrenerek müziğe heves salan Yeniçeri, eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Üniversitesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümünde tamamlayarak klasik mücellit ve hattat olarak mezun oldu.

Bilgi işlem müdürü olarak çalıştığı gençlik yıllarında Uzak Doğu Savaş Sanatları ve Zen felsefesiyle tanışıp bu alanlara özel olarak eğildi. İlerleyen yıllarda psikoloji, kişisel gelişim gibi konulara duyduğu ilgi, yazdığı kitapların arkaplanını oluşturdu.

1999 yılında, Kralların Yolu adlı, şarkılarının tamamını kendisinin seslendirdiği ve çoğu enstrümanı bizzat çaldığı ilk albümünün kayıtlarını tamamladı. İlerleyen yıllarda bu isimle aynı zamanda fantastik kurgu türünde bir romana da imza attı. 2000'li yılların başlarında Filipinler'de yaşadığı sırada "The Diamonds" adında Filipinli bir grupla birlikte çeşitli mekanlarda çaldı. Türkiye'ye döndüğünde ise 2004 yılına kadar İngilizce öğretmeni olarak çalıştı. Aynı sene içinde Kozmik Kitaplar isminde bir yayınevi kurdu ve bu yayınevi bünyesinde spiritüalizm, metafizik, parapsikoloji, kişisel gelişim ve okültizm konularında kitapların yayınlanmasında rol oynadı. İlk romanı olan Enigma isimli eser, aynı yıl içinde söz konusu yayınevinden çıktı. Kralların Yolu isimli romanıysa 2005'te Birharf Yayınları bünyesindeki Evreca'dan yayımlandı.

John C. Maxwell, Stephen R. Covey, Virginia Satir, Bob Burg, Kevin Hogan, Milton Erickson, Carl G. Jung gibi isimler başta olmak üzere çok sayıda yazarın eserlerinin Türkçeleştirilmesine katkıda bulunan Yeniçeri, 300 civarı kitabın çevirmenliğini üstlendi. Özellikle Jane Jensen’ın Dante Denklemi ve Pierce Brown’ın Kızıl Yükseliş romanlarıyla, Eckhart Tolle’nin Şimdinin Gücü ve Var Olmanın Gücü ile Louise Hay’in Pozitif Gücün Büyüsü gibi kişisel gelişim kitaplarını önemli çevirileri arasında saymakta; Artemis, Okyanus, Martı, Beyaz gibi çeşitli yayınevlerinde macera, gerilim, fantastik benzeri türlerdeki kitapların çevirmenliğini sürdürmektedir.

Çevirmenliğin yanı sıra yazarlık faaliyetlerini ilgili olduğu kişisel gelişim ve NLP alanlarında da sürdüren Yeniçeri, Komplekssiz Yaşam isimli kitabın yazarıdır. Aynı zamanda karma teknikler kullandığı illüstrasyon çalışmalarını ve müzikal etkinliklerini sürdürmektedir.

Genç yaşlarda sahneyle tanışan, sanat eğitimi alan ve müzik kariyerini devam ettirmeye çalışan Yeniçeri, çevirmenliği de "Türkçeleştirmek" ifadesini kullanarak kelimeye dayalı bir sanat faaliyeti olarak görmektedir. Türkçe'ye kazandırdığı eserler, kendi yazdığı eserlerin türünü de etkilemektedir ki; macera, gerilim gibi türlerin yanısıra, Çevrenizdeki Lideri Geliştirmek, Yalnızlığı Aşmak gibi kişisel gelişim kitaplarının çevirisi üzerinde çalışmak, yine onun bu alanlara yönelmesine ve eser üretmesine yol açmıştır.

Kaynakça

https://www.kayipmurekkep.com/selim-yeniceri-ile-roportaj/

http://selimyeniceri.com/hakkimizda/selim-yeniceri/

Madde Yazım Bilgileri

Yazar: SERAN DEMİRAL
Yayın Tarihi: 30.11.2019

Eser AdıYayın eviBasım yılıEser türü
EnigmaKozmik Kitaplar / İstanbul2004Roman
Kralların YoluEvreca Publishing / İstanbul2005Roman
Komplekssiz YaşamYakamoz / İstanbul2010Deneme

İlişkili Maddeler

Sn.Madde AdıD.Tarihi / Ö.TarihiBenzerlikİncele
1Elif Sofyad. 1965 - ö. ?Doğum YeriGörüntüle
2HAFÎD, Mehmed Hafîd Bey, İstanbullud. 1850 - ö. 1920Doğum YeriGörüntüle
3Ömer Lutfi Fikrid. 1872 - ö. 7 Ekim 1934Doğum YeriGörüntüle
4Hızarcı, Erold. 8 Aralık 1972 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
5ALİ KARAHANLI/KARAHANLI, Ali İbadî Karahanlıd. 1972 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
6Ahmet Sırrı Arvasd. 05 Mayıs 1972 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
7İlknur Özdemird. ? - ö. ?MeslekGörüntüle
8Örik, Nahit Sırrıd. 22 Mayıs 1895 - ö. 18 Ocak1960MeslekGörüntüle
9Gönül, Leventd. 1959 - ö. ?MeslekGörüntüle
10Yaprak Özd. 11 Aralık 1973 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
11Barış Soydand. ? - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
12Tan Tolga Demircid. 1975 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
13Şimşek, Tacettind. 20 Nisan 1961 - ö. ?Madde AdıGörüntüle
14SELÎMÎ, Süleyman Selim Deded. ? - ö. ?Madde AdıGörüntüle
15SELİM GİRAYd. ? - ö. 1704Madde AdıGörüntüle