ŞENER/KAHRAMAN, Ahmet Şener

(d. 10.10.1973 / ö. ?)
âşık, serbest meslek
(Âşık ve Tekke / 20. Yüzyıl / Anadolu-Osmanlı-Türkiye)

Ahmet Şener, 10 Ekim 1973 tarihinde Adana ilinin Saimbeyli ilçesinin Kızılağaç/Çatak köyünde dünyaya gelmiştir. Altı çocuklu bir ailede yetişmiştir. Annesinin adı Pakize, babasının adı ise Cuma Ömer’dir. İlkokulu doğduğu köyde okumuştur. Askerlik çağına kadar çeşitli işlerde çalışan Şener, vatani görevini Batmaz/Kozluk ilçesinde Jandarma olarak yerine getirmiştir. Askerden döndükten sonra sevdiği kişinin başkası ile evlenmesi üzerine köyünden ayrılır. Mersin’in Erdemli ilçesine çalışmak üzere gider ve burada narenciye işçisi olarak üç yıl kadar çalışır. 1997 yılında Mut’ta tanışmış olduğu Fatma Hanım ile evlenir. 1999 yılında Konya’ya taşınan Ahmet Şener, burada ikamet etmekte ve özel bir sektörde çalışmaktadır. Çocuğu bulunmamaktadır. (Ekmekçi 2017: 128; Pirinç 2011: 53).

Ahmet Şener şiirlerinde Şener ya da Kahraman mahlaslarını kullanmaktadır. Âşık, Kahraman mahlasını kullanmasının sebebini savaş kahramanı dedesinin hatırasını yaşatmak için olduğunu söylemektedir (Pirinç 2011: 53). Şiir yazmaya, sevdiği kişinin başka biri ile evlenmesinden sonra başlamıştır. Şener, bâde içmemiş ve rüya görmemiştir. Usta çırak ilişkisi içerisinde yetişmiştir. Şiir söylemedeki yol göstericileri kendisi gibi âşık olan iki ağabeyi olmuştur. Büyük ağabeyi Hakkı Şener’in şiir söylemede, diğer ağabeyi Mehmet Şener’in ise saz çalmada daha mahir olduklarını söylemektedir. Yetişmesinde abilerinin yanı sıra Âşık Mehmet Attaroğlu, Erzurumlu Âşık Zikri Aliyar, Âşık Ali Acar ve Âşık Seyfi Meramî gibi ustaların emeğinin olduğunu belirtmektedir. Edebiyat muhitlerinde tanınmasına ise Feyzi Halıcı vesile olmuştur (Pirinç 2011: 53; Ekmekçi 2017: 129). Feyzi Halıcı’nın çıkardığı Çağrı Kültür Sanat Folklor Dergisi’nde şiirleri yayımlanmıştır.

Şener, şiirlerini oluştururken, teknik konulara hâkim olmadığını söylemiştir. Âşık, şiirlerinde 11’li hece ölçüsünü sıkca kullanmıştır. Tabiat, memleket sevgisi, hayvan sevgisi ve güncel konulara değinmiştir. Güncel konulara şiirlerinde yer verirken hikemî tarzda söylediği sözlerini alkış ve kargışla desteklemiştir. Eserlerinde delil-ispat anlatım tarzına sahip olduğu görülmektedir. Âşık sevgiliye hitaben söylediği şiirlerinde, duygunun söze ince bir duyuş ile aktarımının örneklerini dinleyicisine sunmaktadır.

Kaynakça

Ekmekçi, Mansur (2017). Adanalı Yazarlar, Şairler, Ozanlar Antolojisi. Adana: Ekrem Matbaası.

Pirinç, Çiğdem (2011). "Ahmet Şener". Sazın ve Sözün Sultanları Yaşayan Halk Şairleri- VI. ed. F. Ahsen Turan ve Reyhan Gökben Saluk. Ankara: Gazi Kitabevi Yay. s. 53-71.

Madde Yazım Bilgileri

Yazar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA BİLGE SAVCI
Yayın Tarihi: 08.04.2019

İlişkili Maddeler

Sn.Madde AdıD.Tarihi / Ö.TarihiBenzerlikİncele
1BİHRÛZÎd. ? - ö. ?Doğum YeriGörüntüle
2ALİ, Ali Tand. 1948 - ö. -Doğum YeriGörüntüle
3Güler, Nazlı Denizd. 1983 - ö. ?Doğum YeriGörüntüle
4BİHRÛZÎd. ? - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
5ALİ, Ali Tand. 1948 - ö. -Doğum YılıGörüntüle
6Güler, Nazlı Denizd. 1983 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
7BİHRÛZÎd. ? - ö. ?MeslekGörüntüle
8ALİ, Ali Tand. 1948 - ö. -MeslekGörüntüle
9Güler, Nazlı Denizd. 1983 - ö. ?MeslekGörüntüle
10BİHRÛZÎd. ? - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
11ALİ, Ali Tand. 1948 - ö. -Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
12Güler, Nazlı Denizd. 1983 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
13BİHRÛZÎd. ? - ö. ?Madde AdıGörüntüle
14ALİ, Ali Tand. 1948 - ö. -Madde AdıGörüntüle
15Güler, Nazlı Denizd. 1983 - ö. ?Madde AdıGörüntüle