İbiş, Şule

(d. 04 Mart 1986 / ö. ?)
Yazar, Türk Hava Yolları kabin memuru
(Çocuk Edebiyatı / 20. Yüzyıl / Anadolu-Osmanlı-Türkiye)

Babasının görev yeri olan Konya'da doğdu. Beş kardeşin en küçüğü olduğundan ve aradaki yaş farkından kaynaklı tek çocuk gibi büyüdü. Şule İbiş, babasının tayini çıkması üzerine dört yaşındayken asıl memleketi olan Adana'ya taşındı. Konuşmayı öğrendiği günden itibaren evdeki herkesin eline kalem tutuşturup yazdırmaya başlamasından dolayı henüz okuma yazma bilmeden kalem tutmayı ve yazmayı sevdi. Bu sevgiden dolayı da babası, yazar henüz beş yaşındayken ona okuma yazma öğretti. Okuma yazmayı öğrendiği andan itibaren de eline geçen her şeyi okumaya başladı. Okuma konusunda en büyük desteği yine öğretmen olan babasından aldı. Okuduğu kitaplar bittikçe babası ona yaşına uygun yeni kitaplar alıyordu. Üniversiteyi Konya Selçuk Üniverstisi Seyehat İşletmeciliği Bölümü'nde okudu. Mezun olduğu bölümle bağlantılı olarak Konya Havaalanı'nda yolcu hizmetleri memuru olarak çalışmaya başladı. 2009 yılında yer hizmetleri görevinden ayrılarak 2010 yılında Türk Hava Yolları'nda kabin memuru olarak görev yapmaya başladı. Şule İbiş, Türk Hava Yolları'ndaki görevine hala devam etmektedir.

Yazı hayatına, henüz ilkokula giderken kısa hikayeler ve şiirler yazarak başladı. Bir çocuğun rüyasında kendini bambaşka bir evrende gördüğü Cin isimli kısa bir kitabı da yine bu yaşlarda yazdı. Arkadaşlarının yazılarını beğenmesi üzerine ortaokuldayken; sonrasında yayımlanacak ilk kitabı olan Kamp Arkadaşları'nı yazdı. Kamp arkadaşları kitabını yazdığında aklında henüz kitabı yayımlatmak olmasa da hikayesi herkes tarafından beğenilince yazar olma hayalleri hız kazandı. Bu esnada hiç yayımlanmayan birkaç kitabını daha yazdı. Hepsi kısaydı ve gençlik romanı tarzındaydı. Öğrenim hayatı devam ederken, henüz lise yıllarında aklına gelen bir fikirle Elbid Avcısı romanını yazmaya başladı. Yazım süreci, uzun bir romana göre oldukça kısa sürdü. Düzeltip okunabilir hale getirdiğinde ise yazdıklarını yayımlama fikri ona daha ilgi çekici gelmeye başlamıştı. Bu sırasa birkaç yayınevi ile görüştü ve onlara kitaplarını yolladı.

Henüz liseden mezun olmadan ilk kitabı olan Kamp Arkadaşları 2004 yılında Bu Yayınevi'nden çıktı. İlk kitabı olan Kamp Arkadaşları romanında yaz tatilinde kampa giden altı arkadaşın maceraları anlatılmaktadır. Şule İbiş Kamp Arkadaşları kitabını çıkardığı sene Bu Yayınevi'nin düzenlemiş olduğu gençlik edebiyatı yarışmasına Aramızda kitabı ile katıldı. Kitap hem Şule İbiş'in hem de yakın arkadaşlarının hayatından alıntılar ile doludur. Katıldığı bu yarışmada Aramızda romanı ile ikincilik ödülünü aldı. Liseye giden genç bir kızın günlüğü olan bu kitapta sınav sorunları ile boğuşması, aşkı tatması, arkadaşlığı öğrenmesi ve aile sorunları ile boğuşması espirili bir dille okurlara sunuluyor.

Yazarın üçüncü olarak çıkan Elbid Avcısı romanı fantastik temalı bir kitaptır. Hayatı boyunca hep kibirli ve zor bir insan olarak tanımlanmış Ela bir kaza geçirir ve kendini var olduğundan bile haberdar olmadığı bir dünyanın içinde bulur. Bu dünyada kaza geçirmeden önce verdiği son nefesin parçaları olan elbidleri toplamak ve hayata ona verilen süre içersinde geri dönmek zorunda olan bir Elbid Avcısı'dır. İnsanlar onu görememektedir ama o, hayatında yanlış giden her şeye bu görünmezlik sayesinde tanık olmaya başlar. Ona av sırasında yardımcı olan zipi, Beyaz ve madalyonu sayesinde de arkadaşlığın ne demek olduğunu öğrenir.

Yazarın ilk romanı olan Kamp Arkadaşları romanının devamı ise 2011 yılında yayınlanan Kamp Arkadaşları İkinci Şans romanıdır. Bu romanda arkaaşlar ilk kitapta yarım kalan hikayelerine devam ediyorlar. Aralarına yeni katılan arkadaşları, günlük hayatın içindeki çabaları, hasta olan bir arkadaşları için bütün farklılıklarını bir kenara koyarak savaşmaları, aşkla tanışmaları ve bu konuda başlarına gelenler yazarın kendine has üslubu ile okuyucuya aktarılıyor.

Yazarın 2012 yılında çıkan son kitabı Zera Köşkü de yine fantastik bir roman. Birbirlerine doğum günleri nedeni ile bağlı beş gencin ve Zera Köşkü isimli bir konağın hikayesi bu. İçinde gizem barındıran ve kitabın sonuna doğru yavaş yavaş çözülen bu gizem , beş gencin hangi sebeplerle birbirine bağlı olduğunu ve bu düğümün nasıl çözüleceğini anlatıyor.

Şule İbiş, yazmaya çok küçük yaşta başladığı için kendi yaş grubuna hitap eden konu ve üslup tercihinde bulunmaktadır. Bu nedenle kitapların hepsinde yaş grubunun rahat okuyabileceği az tasvirli bol diyaloglu akıcı bir dil kullanmayı tercih etmiştir. Okuyucunun sıkılmadan olaın içine girebilmesi ve karakterlerin hepsini sevebilmesi veya sevebilmesi yazar için çok önemli bir ayrıntı. Kitapların tamamına bakıldığında çok karakter barındıran bir yapısı olduğu söylenebilir. Yeni eklenen karakterler ise kitapların canlı tutulmasını sağlıyor. Şule İbiş, kendini fanstastik türde daha başarılı bulsa ve yeni dünyalarla gizem yaratmayı severken, gençlerin günlük hayatta yaşadığı sorunları anlatmaktan da zevk alıyor.

Devam ettiği mesleğinden dolayı yazarlık hayatında gecikmeler ve aksamalar olsa da Şule İbiş yazmaya devam etmeyi hep çok istedi. Bu nedenle işinden boş kaldığı her an yine notlar almaya devam etti. Şule İbiş, şu an yetişkin okuyucular için bilimkurgu tarzı roman yazıyor. Yayınlayacağı bu yeni kitabının da şu an düzeltme aşamasındadır.

Kaynakça

İbiş, Şule (2004). Kamp Arkadaşları. İstanbul: Bu Yayınevi.

İbiş, Şule (2005). Aramızda. İstanbul: Bu Yayınevi.

İbiş, Şule (2005). Elbid Avıcısı. İstanbul: Bu Yayınevi.

İbiş, Şule (2011). Kamp Arkadaşları 2/İkinci Şans. İstanbul: Bu Yayınevi.

İbiş, Şule (2012). Zera Köşkü. İstanbul: Bu Yayınevi.

Madde Yazım Bilgileri

Yazar: DOÇ. DR. NESLİHAN KARAKUŞ
Yayın Tarihi: 19.07.2019

Eser AdıYayın eviBasım yılıEser türü
Kamp ArkadaşlarıBu Yayınevi / İstanbul2004Roman
AramızdaBu Yayınevi / İstanbul2005Roman
Elbid AvcısıBu Yayınevi / İstanbul2005Roman
Kamp Arkadaşları 2/ İkinci ŞansBu Yayınevi / İstanbul2011Roman
Zera KöşküBu Yayınevi / İstanbul2012Roman

İlişkili Maddeler

Sn.Madde AdıD.Tarihi / Ö.TarihiBenzerlikİncele
1Muhyî veya Mehmed, Bezcizâde/Vahyîzâde Şeyh Mehmed Muhyî Efendid. ? - ö. 1609/1610 veya 1612/1613Doğum YeriGörüntüle
2NÂLÎ, Mehmed Efendid. ? - ö. 1675Doğum YeriGörüntüle
3(DELİ) MUSTAFA REMZÎd. H.1265/M.1849 - ö. H.1335/M.1919Doğum YeriGörüntüle
4Özkan Satılmışd. 28 Ekim 1986 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
5CEMALETTİN GÜLEÇd. 07.07.1986 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
6Sargın, Ahmetd. 01 Ocak 1954 - ö. ?MeslekGörüntüle
7Mine Ömerd. 10 Ağustos 1961 - ö. ?MeslekGörüntüle
8Mehmet Türkerd. 1950 - ö. ?MeslekGörüntüle
9Tuğtağ, Melihd. 27 Ekim 1987 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
10Maraşlı, Semad. 19 Temmuz 1969 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
11Özker, Özge Denizd. 02.05.1981 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
12Şule Köklüd. 23 Mart 1970 - ö. ?Madde AdıGörüntüle
13Şule Öncüd. 10 Mayıs 1975 - ö. ?Madde AdıGörüntüle
14Şenler, Şule Yükseld. 29 Mayıs 1938 - ö. 28 Ağustos 2019Madde AdıGörüntüle