KÖROĞLU, Vahit Üstündağ

(d. 03.08.1958 / ö. -)
âşık, fırıncı, garson
(Âşık / 20. Yüzyıl / Anadolu-Osmanlı-Türkiye)

Vahit Üstündağ 3 Ağustos 1958 tarihinde Ardahan'ın Göle ilçesine bağlı Dedekılıç köyünde çiftçi bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur. Babası Nazım bey, annesi Gülhanım'dır. İlkokulu köyünde okumuştur. İstanbul'da lokanta ve restoranlarda garsonluk yapan, daha sonra fırın işçiliklerinde çalışan âşık, ''Yeşil Gözlü Yar'' dediği eşi Saniye hanım ile evlenmiştir. 2 oğlu ve 1 kızı vardır. 1993'te ise İstanbul Esenyurt'a göç eden Âşık Vahit Üstündağ soyadından daha ziyade mahlasıyla tanınmaktadır. Bu nedenle ve çevresinde de çok sevildiği için İstanbul'da yaşadığı sokağa ''Vahit Köroğlu'' ismi verilmiştir.

İlkokul yıllarında sesinin güzelliği nedeniyle müsamerelerin vazgeçilmez isimleri arasında yerini almış olan Vahit Üstündağ (Köroğlu), yayla yollarında ve yayla gecelerinde de etrafındaki insanların takdirini almıştır. Sanat yaşamına 1972'de başlamıştır. Aynı yıl İstanbul'a gelir. Ali Devrani'nin yanında saz çalmayı öğrenir. Murat Çobanoğlu'nun çalıştığı yerlere gider, orada âşıklık mesleği ve geleneğini gözlemleyerek daha da pekiştirir. Kars'ta ve pek çok ilde yapılan yarışmalarda dereceye girmiş ve ödüller almıştır. Eserlerinde dünyanın gizemini, derdini, yeri gelince de güzelliklerini anlatır. Bazı deyişlerinde ise sevgi, ayrılık ve gurbet konularını işlerken doğup büyüdüğü memleketi Göle'yi de eserleri arasına katar. Şiirlerinde benzetme ve tasvirleri, içinde doğup büyüdüğü ekonomik hayat tezahürüne uygun olarak kır ve tabiat hayatına ait unsurlardan seçer.

Almanya, Hollanda, Fransa, Belçika gibi ülkelerde âşıklık sanatını icra etmiş, çok sayıda konser vermiştir. Yurt içinde 1982 Konya Âşıklar Bayramı, Erzurum Âşık Reyhani'yi Anma Programı ve çok sayıda festival ve konserlere katılmış, yarışmalarda bulunmuştur. 1982 Konya Âşıklar Bayramı'nda birincilik almıştır. Şiirleri Milliyet, Günaydın, Güneş, Kars Ardahan Iğdır'ın Sesi, Siyasal Birikim ve diğer gazetelerde yayınlanmıştır. Bölgesinde bilinen ve kullanılan âşık makam/havalarını icrada başarılıdır. Kendi tasnifi olarak "Hz. Süleymanın Yüzüğü" ve "Alinin Öyküsü" adlarında iki hikayesi vardır.

Gani Rüzgar Şavata'nın ''Ozanlar Yaylası'' adli filmde rol alan Vahit Üstündağ, TRT'de yer alan Sazım Sözümdür belgeselinde oynayarak bölgenin tanıtımına katkıda bulunmuştur. Âşıklık geleneğinde Vahit Üstündağ; Zeynel Çınar, Adem Demir, Arif Gülcani, Mahmut Özen ve Volkan Akpınar'ı da yetiştirmiş ve geleneğin geleceğe aktarılmasında görevini yerine getirmiştir.

Kaynakça

Vahit Üstündağ, 1958 Ardahan Göle doğumlu, ilkokul mezunu, fırıncı ve garson. [ Erdoğan Altınkaynak tarafından yapılan 23.05.2018 tarihli mülakat, 2011 Derleme Faaliyetleri, Kayıt no: 387, Göle - Ardahan].

Madde Yazım Bilgileri

Yazar: PROF. DR. ERDOĞAN ALTINKAYNAK
Yayın Tarihi: 10.10.2018
Güncelleme Tarihi: 08.12.2020

İlişkili Maddeler

Sn.Madde AdıD.Tarihi / Ö.TarihiBenzerlikİncele
1SAMITLI HÖRÜ, Huriyed. ? - ö. ?Doğum YeriGörüntüle
2GÖLELİ NALBANT, İbrahimd. ? - ö. ?Doğum YeriGörüntüle
3SEYYATÎ, İsrafil Uzunkayad. 1957 - ö. ?Doğum YeriGörüntüle
4SAMITLI HÖRÜ, Huriyed. ? - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
5GÖLELİ NALBANT, İbrahimd. ? - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
6SEYYATÎ, İsrafil Uzunkayad. 1957 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
7SAMITLI HÖRÜ, Huriyed. ? - ö. ?MeslekGörüntüle
8GÖLELİ NALBANT, İbrahimd. ? - ö. ?MeslekGörüntüle
9SEYYATÎ, İsrafil Uzunkayad. 1957 - ö. ?MeslekGörüntüle
10SAMITLI HÖRÜ, Huriyed. ? - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
11GÖLELİ NALBANT, İbrahimd. ? - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
12SEYYATÎ, İsrafil Uzunkayad. 1957 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
13SAMITLI HÖRÜ, Huriyed. ? - ö. ?Madde AdıGörüntüle
14GÖLELİ NALBANT, İbrahimd. ? - ö. ?Madde AdıGörüntüle
15SEYYATÎ, İsrafil Uzunkayad. 1957 - ö. ?Madde AdıGörüntüle