MESUT, Mesut ALTUNKAYNAK

(d. 21.08.1984 / ö. -)
çiftçi
(Âşık / 20. Yüzyıl / Anadolu-Osmanlı-Türkiye)
ISBN: 978-9944-237-86-4

Mesut Altunkaynak, 21 Ağustos 1984’te, Oltu’nun Derebaşı [Örük] köyünde dünyaya gelmiştir. Baba adı Binali, ana adı Esme’dir. Altı kardeşin dördüncüsüdür. Çocukluğu köyünde geçer. İlkokulu, Derebaşı Köyü ilkokulunda okur. 1995'de ilkokuldan mezun olur. Ortaokulu Oltu İmam Hatip Lisesi Orta kısımda okur ve 1998'de mezun olur. Daha sonra Oltu Anadolu Lisesine devam eden Altunkaynak 2002'de Oltu Anadolu Lisesini bitirir. Orta öğretim döneminde, özellikle lise yıllarında hem öğrencisi olduğu okulun ve hem de sivil toplum kuruluşlarının sosyal ve kültürel faaliyetlerinde rol alır. Özellikle Ülkü ocakları onun daha sonraki yıllarda aktif olarak ilgileneceği siyaset konusunda dünya görüşünün şekillenmesini önemli ölçüde etkiler. 20 Ağustos 2006 tarihinde evlenir. 2007-2008 yıllarında askerlik görevini tamamlar. Bir tabiat tutkunu olan Altunkaynak, askerlik dönüşü hayatını devam ettirmek için doğup büyüdüğü köyünde karar kılar. Gündelik köy hayatının mecbur kıldığı işler yanında özellikle hayvancılıkla meşgul olur. Tabiatla iç içe olmanın huzurunu yaşamak için çoğu zaman hayvanlarının çobanlığını da kendisi yapar. Bu işlerle meşgul olurken çocukluğundan beri gönül verdiği şiir ve edebiyatla olan ilgisini kesmez. Hatta bu dönemde şiirle daha çok meşgul olmaya başlar. “Sitem” adıyla yayımlanan ilk kitabına koyduğu şiirlerinin çoğunu tabiatla iç içe olduğu bu zamanlarda kaleme alır ve kitabın basımı için ön hazırlıklarını yine bu dönemde tamamlar. Altunkaynak, köy hayatı, şiir ve edebiyat çalışmalarının yanı sıra aktif siyasetle de ilgilenir. 31 Mart 2019’da yapılan mahalli idareler seçimlerinde Oltu Belediyesi encümen üyesi seçilir. Hayatını köyünde ve Oltu’da sürdüren Mesut Altunkaynak, üç çocuk babasıdır. İngilizce bilmektedir.

Mesut Altunkaynak, henüz ilkokuldayken halk türkülerine ve şiire özel bir ilgi duyar. Bu ilgi ve sevgi giderek bir tutkuya dönüşür. Ortaokul yıllarında bazı şiir denemeleri olsa da ciddi manada ilk şiirlerini lise yıllarında yazmaya başlar. Altunkaynak’ın şiiri, büyük ölçüde halk kültüründen ve âşık tarzı halk edebiyatından beslenen bir şiirdir. Doğup büyüdüğü Oltu coğrafyası, Sümmanî, Mevlüt İhsanî, Nihanî, Tortumlu Ruhanî gibi âşık tarzı şiir geleneğinin usta isimlerini yetiştirmiştir. Şiire ilgi duymasında Oltu Havzasındaki birçok şair gibi yörede hâlâ canlılığını sürdüren âşıklık geleneğinin önemli bir etkisi olur. Halk şiirinden ve âşıklık geleneğinden etkilenerek şiire yönelen Mesut Altunkaynak, şiirde hece ölçüsünü ve halk edebiyatı nazım şekillerinden koşma türünü çok kullanır. Çoğunlukla, hecenin 11’li kalıbını tercih eder. İlk başlarda âşık tarzı şiirin yöredeki önemli isimlerinden etkilenen Altunkaynak, daha sonraki yıllarda Abdurrahim Karakoç ve Necip Fazıl Kısakürek gibi son dönem Türk edebiyatının usta şairlerden de önemli ölçüde etkilenir (Vural 2019). “Doğa olmadan insan, insan olmadan şiir olmaz. Benim için doğa başlı başına sessiz bir şiirdir. Ayrıca şiirde aslolan insanın yaşadıklarını yazmasıdır. Yani şiir hayatın kendisi olmalıdır. Şiir sadece duygusal reflekslerle söylenmemeli, insanı ve hayatın gerçeklerini de yansıtmalıdır. ” (Vural 2019), görüşünü dile getiren Altunkaynak, şiiri bir amaç değil, insanın ve doğanın anlaşılması ve anlatılması için bir araç olarak da görmektedir. Bu yönüyle toplum için sanat anlayışına bağlı görünüyor olsa da şiirde ölçü, kafiye, redif gibi ahenk unsurlarının ve estetik kaygıların da gözden uzak tutulmaması gerektiğini savunur (Vural 2019).

Şiirlerinde konu çeşitliliği dikkati çeker. Beşeri ve ilahi aşk, vatan sevgisi, başta olmak üzere tabiat sevgisi, insan sevgisi, millî ve manevi değerler, ayrılık, özlem gibi halk şiirinin konu zenginliğini onun şiirlerinde de görmek mümkündür. Amatör olarak bağlama çalabilen Mesut Altunkaynak, düzenli bir eğitim almadan bağlama çalmayı kendi gayretleri ile öğrenmiştir. “Sitem” adıyla yayımlanan ilk şiir kitabından sonra ikinci bir şiir kitabının yayımlanması için hazırlıklarını sürdürmektedir.

Kaynakça

Mesut Altunkaynak, 1989 Oltu doğumlu, lise mezunu, köyünde çiftçilikle meşgul olmakta aynı zamanda aktif siyasetle de iç içedir [Temel Vural’la 2019 yılının Mayıs ayıda çeşitli tarihlerde yüz yüze yaptığı görüşmeler, internet üzerinden Temel Vural’a gönderdiği bilgi notları. Yazışma kayıtları ve bilgi notları Temel Vural arşivindedir].

Madde Yazım Bilgileri

Yazar: TEMEL VURAL
Yayın Tarihi: 02.07.2019
Güncelleme Tarihi: 09.12.2020

Eser AdıYayın eviBasım yılıEser türü
SitemAdres Kitap / İstanbul2019Şiir

İlişkili Maddeler

Sn.Madde AdıD.Tarihi / Ö.TarihiBenzerlikİncele
1DARÎR, Kadı Darîr, Gözsüz, Mustafâ bin Yûsuf bin Ömerü’l-Mevlevî el-Erzene’r-Rûmîd. ? - ö. ?Doğum YeriGörüntüle
2SEYYAHÎd. ? - ö. ?Doğum YeriGörüntüle
3YETİMİ/ALİ YETİMİ, Ali Çelikd. 1966 - ö. ?Doğum YeriGörüntüle
4DARÎR, Kadı Darîr, Gözsüz, Mustafâ bin Yûsuf bin Ömerü’l-Mevlevî el-Erzene’r-Rûmîd. ? - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
5SEYYAHÎd. ? - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
6YETİMİ/ALİ YETİMİ, Ali Çelikd. 1966 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
7DARÎR, Kadı Darîr, Gözsüz, Mustafâ bin Yûsuf bin Ömerü’l-Mevlevî el-Erzene’r-Rûmîd. ? - ö. ?MeslekGörüntüle
8SEYYAHÎd. ? - ö. ?MeslekGörüntüle
9YETİMİ/ALİ YETİMİ, Ali Çelikd. 1966 - ö. ?MeslekGörüntüle
10DARÎR, Kadı Darîr, Gözsüz, Mustafâ bin Yûsuf bin Ömerü’l-Mevlevî el-Erzene’r-Rûmîd. ? - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
11SEYYAHÎd. ? - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
12YETİMİ/ALİ YETİMİ, Ali Çelikd. 1966 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
13DARÎR, Kadı Darîr, Gözsüz, Mustafâ bin Yûsuf bin Ömerü’l-Mevlevî el-Erzene’r-Rûmîd. ? - ö. ?Madde AdıGörüntüle
14SEYYAHÎd. ? - ö. ?Madde AdıGörüntüle
15YETİMİ/ALİ YETİMİ, Ali Çelikd. 1966 - ö. ?Madde AdıGörüntüle