YILMAZ, Yılmaz Çaycı

(d. 12.03.1955 / ö. -)
âşık
(Âşık / 20. Yüzyıl / Anadolu-Osmanlı-Türkiye)
ISBN: 978-9944-237-86-4

Asıl adı Yılmaz Çaycı olan âşık, mahlas olarak kendi isimini kullanır. Yılmaz Çaycı, Ardahan'ın Posof ilçesinde 12 Mart 1955'te dünyaya gelmiştir. 1969'da Posof'tan Bursa'ya taşınır ve bir müddet yaşamını burada sürdürür. Lise mezunu olan Çaycı, 1980'de Belçika'ya gider, Belçika'da bulunurken Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İktisat Bölümüne kaydolur, ancak içinde bulunduğu şartlar nedeniyle üçüncü sınıfta eğitimini yarım bırakır. Şiire olan ilgisi, Yunus Emre ve Hacı Bektaş Veli'ye ait şiirleri okumasıyla başlar. Bu şiirlerden ilham alan Çaycı, lise yıllarında şiir yazmaya başlar. Askerliği süresince şiir yazmaya devam eder ve askerden döndüğünde Recep Cırık'ın çıkardığı Jeton Dergisi için şiirler yazmaya başlar. Çaycı, Belçika'da yaklaşık on dört sene bir fabrikada çalışmış, daha sonra fabrikadaki işini bırakarak serbest mesleğe başlamıştır (Turan vd. 2010: 404).

Yılmaz'ın sazda ve sözde ustası olmamış, ancak gerek kendi döneminde gerekse kendi döneminden önceki birçok önemli isimden etkilenmiştir. Âşık Şenlik, Karacaoğlan, Fuzuli, Ahmed Arif, Nazım Hikmet gibi isimlerin şiirlerini ilgiyle okumuş, özellikle Murat Çobanoğlu'nun ince mizah ve güzellemelerinden feyz almıştır. Köyüne gelen âşıkların bulunduğu meclislere katılan Çaycı, gelenekle ilgili ilk eğitimini bu meclislerden almıştır. 1969'da Posof'tan Bursa'ya taşındıktan sonra oradaki kahvehanelerde yapılan âşık atışmalarını da uzun müddet dinleyici olarak takip etmiştir. Söylediği şiirlerin şekil bilgisini ise dinlediği bu kişilerden ve okuduğu kitaplardan edinmiştir. Belçika'ya gittikten sonra da şairliğine başka bir boyut kazandırmış ve burada yaşadığı hasret duygusunu şiirlerine yansıtmıştır. Şiirlerini kitaplaştırmamış, ancak birçoğunu Jeton Dergisinde yayımlamıştır (Turan vd. 2010: 405). Bu şiirlerinin birçoğunda didaktik bir dil kullanan Çaycı, toplumsal düzensizliği, yoksulluğu ve hayat zorluklarını konu edinen şiirler de yazmıştır. "Ters Öğütleme", "Düşkün Dilaver", "Yalnız Gider", "Olur" adlı şiirleri bu konulardaki başlıca örneklerdendir.

Kaynakça

Turan, Fatma Ahsen, Ezgi Bolçay (2010). Sazın ve Sözün Sultanları (Belçika'da Yaşayan Halk Şairleri). Ankara: Gazi Kitabevi.

Madde Yazım Bilgileri

Yazar: ERGİN ALTUNSABAK
Yayın Tarihi: 21.12.2018
Güncelleme Tarihi: 12.12.2020

İlişkili Maddeler

Sn.Madde AdıD.Tarihi / Ö.TarihiBenzerlikİncele
1BİHRÛZÎd. ? - ö. ?Doğum YeriGörüntüle
2BEHRAMÎ, Behram Aktemurd. 1959 - ö. ?Doğum YeriGörüntüle
3GÖLELİ NALBANT, İbrahimd. ? - ö. ?Doğum YeriGörüntüle
4BİHRÛZÎd. ? - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
5BEHRAMÎ, Behram Aktemurd. 1959 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
6GÖLELİ NALBANT, İbrahimd. ? - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
7BİHRÛZÎd. ? - ö. ?MeslekGörüntüle
8BEHRAMÎ, Behram Aktemurd. 1959 - ö. ?MeslekGörüntüle
9GÖLELİ NALBANT, İbrahimd. ? - ö. ?MeslekGörüntüle
10BİHRÛZÎd. ? - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
11BEHRAMÎ, Behram Aktemurd. 1959 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
12GÖLELİ NALBANT, İbrahimd. ? - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
13BİHRÛZÎd. ? - ö. ?Madde AdıGörüntüle
14BEHRAMÎ, Behram Aktemurd. 1959 - ö. ?Madde AdıGörüntüle
15GÖLELİ NALBANT, İbrahimd. ? - ö. ?Madde AdıGörüntüle