ŞAHİN, Şahin Yılmaz

(d. 07.01.1971 / ö. -)
âşık, denetçi
(Âşık / 20. Yüzyıl / Anadolu-Osmanlı-Türkiye)

Şahin Yılmaz, 7 Ocak 1971 tarihinde Sivas'ın Altınyayla ilçesine bağlı Tahtyurt köyünde dünyaya gelmiştir. Babasının adı Turan Yılmaz, annesinin adı ise Safiye Yılmaz’dır. Çocukluk yıllarını köyde geçiren Şahin Yılmaz, ilkokulu da Tahtyurt köyünde tamamlar. İlkokulu tamamladıktan sonra Sivas’ın Yıldızeli ilçesindeki Pamukpınar Öğretmen Lisesine girer ve 1980 ile 1986 yılları arasında bu okulu yatılı olarak okur. Öğretmen lisesinden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesine girer ve 1990'da buradan mezun olur. Mezun olduktan sonra ilk çalıştığı yer İstanbul Defterdarlığı olur. Uzun bir süre İstanbul Defterdarlığında çalıştıktan sonra tayini Tokat Defterdarlığına çıkar ve burada çalışmaya başlar. Askerlik hizmetini kısa dönem olarak İstanbul’da yerine getiren Şahin Yılmaz, hâlen Tokat Defterdarlığında Millî Emlak Denetmeni olarak görev yapmaktadır. 1990'da Güler Hanım’la evlenen âşığın bu evlilikten Mehtap, Muhammet ve Kübra adında üç çocuğu olmuştur (Kaya 2002: 17-18).

Şahin Yılmaz, soyca âşık olan bir aileden gelmekle birlikte ailesinde şiir yazan bir erkek, iki kız kardeşi vardır. Kardeşleri Murtaza Yılmaz, Zülbiye Sığırcı, Günayar Erdoğan ve Günayar’ın kızı Yurdagül Erdoğan da âşıktır. Şiir tekniği ve sanatı çok güçlü olan Şahin Yılmaz, şiir yazmaya lise yıllarında başlar. Saz çalmayı da bilen âşık, mahlas olarak ismini kullandığı gibi, birçok şiirini mahlas kullanmadan kaleme alır. Bilhassa millî konularda hassas olan Şahin Yılmaz, şiirlerinde yurt gerçeklerini ve gördüğü haksızlıkları ustalıkla dile getirmiş, yermiş ve eleştirmiştir. Yılmaz, herhangi bir ustadan âşıklık eğitimi almadığı gibi çırağı da bulunmamaktadır. En çok beğendiği ve etkilendiği âşıklar, Âşık Reyhanî, Âşık Murat Çobanoğlu, Âşık Ali Kızıltuğ, Âşık Sefil Selimi ve Abdürrahim Karakoç’tur (Kaya 2002: 17-18). Şiirlerini hece ölçüsüyle kaleme alan Şahin Yılmaz’ın duru ve akıcı bir söyleyişi vardır. Şiirlerinde yöresel ağza ve söyleyişlere de yer veren Yılmaz, ayrıca kendi yöresinin yanı sıra birçok farklı yöreyi de şiirlerinde işlemiştir. Şiirlerinde millî meselelerin yanında aşk, sevgi, hasret ve sosyal konuları da ele aldığı tespit edilmiştir.

Doğan Kaya’nın ifadeleriyle “Şahin Yılmaz, ülkesine ve Türklüğe sevdalı bir sanatçıdır. Hayali; özde bozulmalar olmadan büyük ve güçlü Türkiye’yi görmektir. Onu yazdıran ve söyleten millî kültürden kopmalar, yozlaşmalar, tembellik, şuursuzluk ve hedefsizliktir. En ince detayları ihmal etmeden ve acımasız şekilde tenkitini yaparken karakterindeki yumuşaklık yine ön plandadır. Söyledikleri, ülkesini seven hatta ülkesine âşık olan her insanın ‘Benim kafamdan geçenleri söylemiş’ diyeceği tarzda ifadelerdir. Bir değil pek çok şiiri ezberlenmeye lâyık niteliktedir” (www.dogankaya.com).

Bugüne kadar 200’den fazla şiir kaleme alan Şahin Yılmaz’ın şiirlerinin bir kısmı Sevgi Yolu dergisinde ve Bizim Anadolu gazetesinde yayımlanmıştır. Ayrıca kendisi tarafından yazılan Gül Kokar Sevdalarım adında bir şiir kitabı yayımlanmıştır (Kaya 2002: 17-18).

Kaynakça

Kaya, Doğan (2002). “İrsiyet, Âşıklık ve Dört Âşık”. Erciyes Dergisi. 97: 16-19.

Madde Yazım Bilgileri

Yazar: DR. BÜLENT AKIN
Yayın Tarihi: 09.06.2019
Güncelleme Tarihi: 11.12.2020

Eser AdıYayın eviBasım yılıEser türü
Gül Kokar Sevdalarım- / --Şiir

İlişkili Maddeler

Sn.Madde AdıD.Tarihi / Ö.TarihiBenzerlikİncele
1MEHMET ÇINKId. 1950 - ö. ?Doğum YeriGörüntüle
2Zeliha Akçagünerd. 6 Haziran 1935 - ö. ?Doğum YeriGörüntüle
3RUHSATÎ, Deliktaşlı Mustafad. ? - ö. 1911Doğum YeriGörüntüle
4MEHMET ÇINKId. 1950 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
5Zeliha Akçagünerd. 6 Haziran 1935 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
6RUHSATÎ, Deliktaşlı Mustafad. ? - ö. 1911Doğum YılıGörüntüle
7MEHMET ÇINKId. 1950 - ö. ?MeslekGörüntüle
8Zeliha Akçagünerd. 6 Haziran 1935 - ö. ?MeslekGörüntüle
9RUHSATÎ, Deliktaşlı Mustafad. ? - ö. 1911MeslekGörüntüle
10MEHMET ÇINKId. 1950 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
11Zeliha Akçagünerd. 6 Haziran 1935 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
12RUHSATÎ, Deliktaşlı Mustafad. ? - ö. 1911Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
13MEHMET ÇINKId. 1950 - ö. ?Madde AdıGörüntüle
14Zeliha Akçagünerd. 6 Haziran 1935 - ö. ?Madde AdıGörüntüle
15RUHSATÎ, Deliktaşlı Mustafad. ? - ö. 1911Madde AdıGörüntüle