ÂŞİKÂR, Abdullah Gizlice

(d. 01.01.1960 / ö. -)
Öğretmen, tekniker
(Âşık / 20. Yüzyıl / Anadolu-Osmanlı-Türkiye)
ISBN: 978-9944-237-86-4

Abdullah Gizlice, 1 Ocak 1960 tarihinde Osmaniye’nin Kumarlı köyünde çiftçi bir baba olan Ahmet Bey ile ev hanımı Elife Hanım’ın beşinci çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. İlkokulu köyünde, ortaokulu ve liseyi ise Osmaniye’de tamamlamıştır. Askerlik görevini yerine getirdikten sonra Çukurova Üniversitesi Osmaniye Meslek Yüksekokulu Makine Bölümü ile Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun olmuştur. 1985 yılında Osmaniye Merkez Endüstri Meslek Lisesi'nde göreve başlamıştır. Hâlen bu görevine devam etmektedir. Evli ve üç çocuk (Elif, Ahmet Kağan, Muhammet Alpaslan) babasıdır (Çetindağ Süme 2019).

Abdullah Gizlice’nin soyadı ile bağlantılı olarak "Âşikâr" mahlası kendisine bir televizyon programında, canlı yayında iken Feryadî mahlaslı Maksut Koca ve Âşık İmamî tarafından verilir. Gizlice, ortaokul yıllarında başladığı âşıklık geleneğini Ozan Âşikâr mahlası ile sürdürmektedir. Ustası yoktur ancak sanatında Âşık İmamî, Hilmi Şahballı ve Âşık Reyhanî’den etkilenmiştir. Özellikle etkileyici ve içten okuduğu bozlak ve ağıtları ile meşhur olan Gizlice, bu konuda pek çok âşığı da etkilemiştir. Hikâye anlatıcılığı ile de tanınan Âşikâr, bu yönüyle de geleneği sürdürmektedir. 1997 yılından itibaren Uluslararası Çukurova Âşıklar Bayramı’nı düzenlemektedir. Ülke genelinde olduğu gibi Türk Dünyasında da âşık organizasyonlarına katılarak alanına hizmet etmektedir. Birçok organizasyonun hem hazırlık aşamasında görev almaktadır hem de programlarda sunuculuk yapmaktadır. Âşık şenliklerinde ve yarışmalarında düzenleme kurulu üyeliği, jüri üyeliği, sunuculuk vb. görevleri başarıyla yürütmektedir. Sazda, sözde ve yöre türkülerinde usta olan Abdullah Gizlice, Çukurova âşıkları ve geleneği konusunda da çalışmalarını sürdürmektedir (Çetindağ Süme 2019). Âşığın sahada yaptığı derlemeleri, Osmaniye ve Yukarı Çukurova Ağıtları adıyla OFAD tarafından yayımlanmıştır. Osmaniye ve Yukarı Çukurova'dan derlenen 345 ağıt, hikâyeleriyle ve kaynak kişileriyle birlikte kitapta yer almaktadır. Etkileyici ve yaşanmış hikâyeleri, sade dili ile özelde yörenin genelde ise Türk kültürünün izlerini yansıtmaktadır.

Abdullah Gizlice, lise öğrenciliği yıllarında başladığı halk oyunları faaliyetlerine, 1987 yılında Halk Eğitim Merkezi'nde halk oyunları eğitmeni olarak devam etmiştir. Ulusal halk oyunları hakemliği de yapan Ozan Âşikâr, halk oyunlarının kültürel zenginliklerini incelemek üzere alan taraması başlatmış ve özellikle Osmaniye ve Yukarı Çukurova’da halk oyunları, halk hikâyeleri, mahallî kıyafetler alanında çeşitli çalışmalar yapmıştır. Osmaniye Folklor Araştırma Derneği (OFAD)’nin ilk üyelerindendir ve hâlen bu derneğin yönetim kurulu başkanlığını yürütmektedir. Bu dernekte pek çok etkinlik düzenlemektedir (Çetindağ Süme 2019).

Abdullah Gizlice, çeşitli etkinliklerde alana sağladığı katkılardan, yaptığı hizmetlerden ve çalışmalarından dolayı pek çok ödüle layık görülmüştür. Bu ödüllerden biri de ferdî çalışmalarından dolayı 2013 yılında Türk Folklor Kurumu Sivil Toplum kuruluşu tarafından verilen büyük ödüldür (Çetindağ Süme 2019).

Bir süre "Okuntu" adlı bir folklor dergisi de çıkartan Abdullah Gizlice, Osmaniyem Radyo Televizyon Kurumunda (ORT) 1997 yılından beri yayınlanan “Yöremiz Folklorumuz” adlı programın yapımcılığını ve sunuculuğunu sürdürmektedir (Aba 2006: 10).

Ozan Âşikâr, âşıklık geleneğini yaşatırken vatan sevgisi, aile sevgisi, sevda, tabiat, gurbet, memleket vb. gibi hemen her konuda şiir yazmaktadır. Özellikle memleketinin dağları, yaylaları, ovaları, âşıkları; kısacası onu kendisi yapan bütün değerler, şiirlerinin mısralarını ve sözlü icrasını süsler. Türklük bilincini şiirlerine duygu dolu sözlerle yansıtmasını bilen ozan, halk edebiyatının değerli âşıklarına, Türkmen ellerine ve Kerkük’e her daim sevgisini ve vefasını dile getirerek kendisinden sonra gelen âşıklara örnek teşkil etmektedir.

Kaynakça

Aba, Veli (2006). Osmaniye Şair ve Âşıkları Antolojisi. Osmaniye: Osmaniye Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü.

Abdullah Gizlice, 1960, Osmaniye, Üniversite, Âşık/Öğretmen/Tekniker [Gülda Çetindağ Süme tarafından 03.03.2019 tarihinde yapılan görüşme].

Madde Yazım Bilgileri

Yazar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLDA ÇETİNDAĞ SÜME
Yayın Tarihi: 02.07.2019
Güncelleme Tarihi: 05.12.2020

Eser AdıYayın eviBasım yılıEser türü
Osmaniye ve Yukarı Çukurova Ağıtları (Yüksel Özden Anısına Ağıt Yarışması)Osmaniye Folklor Araştırma Derneği Kültür Yayınları, Akdeniz Ofset / Osmaniye2012Diğer

İlişkili Maddeler

Sn.Madde AdıD.Tarihi / Ö.TarihiBenzerlikİncele
1ŞEKİBÎ, Yedullah Şekibîd. 1955 - ö. ?Doğum YeriGörüntüle
2HOSROV SEFEROVd. 1936 - ö. ?Doğum YeriGörüntüle
3BÜRYAN ANA, Ayşed. ? - ö. ?Doğum YeriGörüntüle
4ŞEKİBÎ, Yedullah Şekibîd. 1955 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
5HOSROV SEFEROVd. 1936 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
6BÜRYAN ANA, Ayşed. ? - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
7ŞEKİBÎ, Yedullah Şekibîd. 1955 - ö. ?MeslekGörüntüle
8HOSROV SEFEROVd. 1936 - ö. ?MeslekGörüntüle
9BÜRYAN ANA, Ayşed. ? - ö. ?MeslekGörüntüle
10ŞEKİBÎ, Yedullah Şekibîd. 1955 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
11HOSROV SEFEROVd. 1936 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
12BÜRYAN ANA, Ayşed. ? - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
13ŞEKİBÎ, Yedullah Şekibîd. 1955 - ö. ?Madde AdıGörüntüle
14HOSROV SEFEROVd. 1936 - ö. ?Madde AdıGörüntüle
15BÜRYAN ANA, Ayşed. ? - ö. ?Madde AdıGörüntüle