Günerkan Aydoğmuş

(d. 1 Eylül 1949 / ö. -)
Yazar, Şair, Öğretmen, Devlet Kitapları Bölge Şefi, Araştırmacı
(Yeni Edebiyat / 20. Yüzyıl / Anadolu-Osmanlı-Türkiye)
ISBN: 978-9944-237-86-4

Öğretmen anne-babanın evladı olarak Elazığ / Ağın’da doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Ağın’da tamamlayan Aydoğmuş, 1966-1970 yılları arasında Tunceli Erkek İlköğretmen Okulu’nu bitirip öğretmenliğe başlamıştır. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nü kazanmış, iki yıl okuduktan sonra bazı nedenlerle okulu bırakmak zorunda kalmıştır. Bu arada Eskişehir Üniversitesi Eğitim Fakültesi Ön Lisansı bitirmiştir.Uzun süre Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı Devlet Kitapları Bölge Şefliği görevini yürütmeye başlamıştır. 2006 yılında öğretmenliğe dönmüş, 2007 yılında ise emekli olmuştur.

Evli ve iki kız çocuk (Aycan, Selcen) babasıdır.

Aydoğmuş, eğitimci kimliğinin yanında edebî kimliği ile ön plana çıkan, kalemi sağlam bir isimdir. Bu yeteneğinde babası Hüsnü Aydoğmuş'un da etkisi büyüktür. O da şiirler yazan, okumayı-yazmayı seven bir kişidir (Bican, 2011: 606). Günerkan Aydoğmuş, ortaokul yıllarında edebiyatla ilgilenmeye başlamış, okulun Günebakan gazetesinde şiir ve hikâyeleri yayımlanmıştır. Zaman içerisinde bu yeteneğini eğitimi ile birleştirerek güçlü bir şair ve yazar olarak tanınmıştır. Her konuda şiirler yazan Aydoğmuş, özellikle taşlama konulu şiirleri ile dikkat çekmektedir.

Aydoğmuş'un birçok dergi ve gazetede şiir, hikâye ve yazıları yayımlanmıştır. Yazılarının yayımlandığı dergilerden bazıları şunlardır: Türk Edebiyatı, Bozkurt, Öncüler, Kurultay, Çağrı, Ozan, Bizim Ece, Bizim Külliye, Hedef, Erciyes; ulusal gazetelerden: Tercüman, Ortadoğu, Hergün, Millet, Türkeli, Kurultay; yerel gazetelerden: Turan, Yeniçağ, Nurhak, Günışığı. Yazar, Günışığı'nda yazılarına devam etmektedir (Bican, 2011: 608).

Kanal 23’te uzun süre program yapmış, bazı televizyonlarda da programlara katılmıştır. Elazığ’da düzenlenen Hazar Şiir Akşamları’nın hem hazırlık komitesinde bulunmuş hem de şiir okuyarak programlara katılmıştır. Elazığ dışındaki birçok şiir etkinliğine de davet edilmiştir (Çetindağ Süme, 2018).

Günerkan Aydoğmuş’un üç araştırma, bir hikâye, bir de şiir kitabı olmak üzere beş kitabı mevcuttur. İlk eseri Ak Topraklar Üzerinde Bir İlçe Ağın adlı araştırma kitabıdır. Yazar, bu kitabı baba ocağına vefa borcunu yerine getirmek amacıyla yazmıştır. Kitapta, memleketi Ağın hakkında tarihî ve kültürel bilgilere etraflıca yer vermiştir. İkinci kitabı Şark Çıbanı (Bölücülüğün Tarihi) adlı kitaptır. Kitapta, Selçuklu döneminden başlayarak günümüze kadar Doğu Anadolu’daki bölücü hareketleri ve bölgenin bu konuda çektiği sıkıntıları anlatmaktadır. Üçüncü kitabı, sahada derleme yaparak ve yazılı kaynakları tarayarak hazırladığı Elazığ yöresindeki dinî şahsiyetleri çeşitli yönleriyle tanıtan Harput Kültüründe Din Âlimleri adlı araştırma kitabıdır. Bir diğer kitabı olan Eğin’de Cirit Oyunu’nu yazarken gerçekte yaşanmış on bir hikâyeyi gözlem yeteneği ile keşfederek sade ve akıcı bir üslupla ebedîleştirmiştir. Günerkan Aydoğmuş’un uzun yıllar boyunca yazdığı şiirlerinin yer aldığı Bir Ben Uykusuz adlı bir de şiir kitabı vardır. Kitapta şairin 65 şiiri yer almaktadır.

Aydoğmuş, memleketine, doğup büyüdüğü topraklara vefa borcunu yerine getirmek amacıyla daima araştırma yapmış, gözlemlerini kaleme almıştır. Toplumsal gerçekçi bakış açısıyla aksaklıkları edebî bir dille eleştirmiştir. Aynı zamanda bilgili bir kaynak şahıs olarak da şehrin kültürüne hizmet etmektedir. Günerkan Aydoğmuş, hayatını kültüre adayarak; şair, yazar, araştırmacı, eğitimci kimliği ile duygu ve fikirlerini edebî bir üslupla birleştirip sözü yazıya dönüştürmüş Elazığ’ın nadide şahsiyetlerindendir.

Kaynakça

Çetindağ Süme, Gülda (2018). Günerkan Aydoğmuş ile görüşme.18.11.2018.

Bican, Zekeriyya (2011). Sekizinci Şehir İz Bırakanlar 2, Elazığ, Ertem Basın Yayın.

Madde Yazım Bilgileri

Yazar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLDA ÇETİNDAĞ SÜME
Yayın Tarihi: 29.07.2019
Güncelleme Tarihi: 19.12.2020

Eser AdıYayın eviBasım yılıEser türü
Ak Topraklar Üzerinde Bir İlçe AğınKar Ofset / Ankara1992Araştırma
Şark Çıbanı (Bölücülüğün Tarihi)Ocak Yayınları / Ankara1996Araştırma
Harput Kültüründe Din ÂlimleriEleskav Yayınları / Elazığ1998Araştırma
Bir Ben UykusuzABC Matbaacılık / Elazığ2002Şiir
Eğin’de Cirit OyunuManas Yayıncılık / Elazığ2007Hikâye

İlişkili Maddeler

Sn.Madde AdıD.Tarihi / Ö.TarihiBenzerlikİncele
1Şengül Gülbahçed. 1971 - ö. ?Doğum YeriGörüntüle
2Yavuz Özdemd. 5 Ağustos 1956 - ö. ?Doğum YeriGörüntüle
3Kemal Karabulutd. 1958 - ö. ?Doğum YeriGörüntüle
4BEKTAŞ BABA/BABA BEKTAŞ/OZAN BEKTAŞ, Bektaş Kızılokd. 1949 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
5Seçkin Gündüzd. 1949 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
6MARALI, Şaziye Çeliklerd. 1949 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
7Ahmet Tayyar Çulhad. 1887 - ö. 04 Nisan 1971MeslekGörüntüle
8H. Hüsrev Hatemid. 12 Aralık 1938 - ö. ?MeslekGörüntüle
9Cemal Kurnazd. 1956 - ö. -MeslekGörüntüle
10Mücap Ofluoğlud. 4 Kasım 1923 - ö. 11 Aralık 2012Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
11Mario Levid. 25 Şubat 1957 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
12Ahmet Sevend. 01 Ocak 1966 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
13BATTAL, Battal Aydoğmuşd. 1941 - ö. 27.09.2001Madde AdıGörüntüle