CEFAKÂR, Recep Ateş

(d. 03.05.1965 / ö. -)
Çiftçi, inşaatçı
(Âşık / 20. Yüzyıl / Anadolu-Osmanlı-Türkiye)
ISBN: 978-9944-237-86-4

Recep Ateş, çiftçilikle uğraşan bir ailenin çocuğu olarak 3 Mayıs 1965 tarihinde Sivas’ın Karamehmetoğlu köyünde dünyaya gelmiştir. Baba adı Şaban, ana adı Fatma’dır. Çocukluk ve ilk gençlik yılları köyünde çobanlık ve çiftçilik yaparak geçer. İlkokulu köyündeki ilkokulda, ortaokul ve liseyi ise Sivas İmam Hatip Lisesinde okur (Vural 2018). Recep Ateş, 1985'te askere alınır. Acemi eğitimini, Manisa Batı Kışla Piyade Alayında tamamladıktan sonra, Tekirdağ Çerkezköy’deki motorize birliğine dağıtım olur. 1986 yılının Ağustos ayında buradan terhis olur. Askerlik dönüşü iş hayatına atılır. Hafriyat ve nakliyat işleriyle uğraşır. 1988 yılında evlenir. Şerife Hanım’la evli olan Recep Ateş, iki erkek, iki kız olmak üzere dört çocuk babasıdır. 2019 yılı itibarıyla Sivas’ta kendi inşaat şirketinin başında, inşaat işleriyle uğraşır ve müteahhitlik yapar. İşlerinin yanı sıra sosyal ve kültürel faaliyetlere zaman ayırır, şiir sanatıyla ilgisini devam ettirir. Hem Sivas’ta ve hem de başka il ve ilçelerde yapılan festival, şenlik, gece ve şiir şölenlerine davet edilmekte, bu kültürel organizasyonlara sürekli olarak katılır (Vural 2019).

Recep Ateş’in şiire ilgisi ilkokul yıllarında başlar. Yaz tatillerinde kendilerine ait koyun ve kuzuların çobanlığını yaparken, yanında götürdüğü Şah İsmail ile Güllizar, Emrah ile Selvihan, Kerem ile Aslı, Arzu ile Kanber, Ferhat ile Şirin gibi halk hikâyelerini; Sümmanî ve Karacaoğlan gibi tanınmış halk şairlerinin şiirlerini okur. Reyhanî, Mevlüt İhsanî, Nusret Torunî ve Kul Nurî gibi günümüzün tanınmış âşıklarının kasetlerini dinleyerek kendini geliştirir. Halk şiirine ve âşıklık sanatına olan ilgisi ve hevesi sebebiyle on yedi yaşlarındayken hiçbir ustadan doğrudan icazet almadan okuyup öğrendiği bilgilerle irticalen şiirler söylemeyi ve yazmayı öğrenir (Vural 2018:68; Vural 2019). Şiir yazmaya başladığı ilk yıllardan itibaren âşıklık geleneğinin icaplarına uyarak “Recep” veya “Garip Recep” mahlaslarını kullanır, ancak daha sonraki yıllarda Âşık Sıtkı Eminoğlu’nun tavsiyesiyle 2007 yılından itibaren “Cefakâr” mahlasını kullanmaya başlar (Vural 2019).

Recep Ateş, Sivas’ta yedi yıl, Sivas Âşıkları ve Halk Ozanları Derneği (SAHOD) başkanlığını yürütür. Âşıklık geleneğinin yaşatılması, tanıtılması ve gelecek kuşaklara aktarılması için gayret gösterir. Ateş, dernek kapsamındaki kültürel çalışmalarla ilgili olarak şunları söyler: “Ecdat yadigârı bu sanatın yaşatılması için gönüllü bir nefer olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu işe kendimi adadım” (Vural 2018: 68; Vural 2019).

Âşık tarzı halk şiiri kuralları içinde hemen her konuda şiirler yazan âşık; vatan, millet, bayrak; aşk, hasret, gurbet, gibi konular ağırlıklı olmak üzere şiirlerinde sosyal konulara ve taşlamalara da yer verir. Ateş, doğaçlama olarak şiirler okuyabildiği gibi atışma da yapabilmektedir. Sazsız ve doğaçlama olarak şiir okumada Nuri Şahinoğlu mahlasıyla şiirler yazan Bekir Sami Özsoy’dan etkilenir. Şiirlerini çoğunlukla koşma nazım şekliyle yazar. Hece vezniyle yazdığı şiirlerinde 11’li hece ölçüsünü kullanır. 14 ve 15’li hece ölçüleriyle yazdığı şiirleri de vardır. Bir kısım şiirlerini bir araya getirdiği şiir kitabı yayımlanma aşamasındadır (Vural 2019).

Recep Ateş, yöresel ve ulusal anlamda yapılan çeşitli şiir yarışmalarına da katılır ve bu yarışmalardan dereceler alır. Bursa Yıldırım Belediyesi tarafından 2009'da düzenlenen “Uluslararası Âşıklar Şöleni”nde serbest konulu şiir yarışmasında ve yine aynı organizasyondaki irticalen şiir okuma yarışmasında birincilik kazanmıştır. Şiirlerinin bir kısmı Sivas’la ilgili bazı internet sitelerinde, bazı şiirleri de Azerbaycan’daki bazı yayın organlarında yayımlanmıştır. Elektronik kültür ortamını ve sosyal medyayı etkin olarak kullanan Recep Ateş, kendisine ait sosyal medya hesabından da şiirlerini yayımlamaktadır.

Kaynakça

Recep Ateş, 1965 Sivas Karamehmetoğlu doğumlu, lise mezunu, işadamı ve şair [Temel Vural tarafından Mayıs-Haziran 2019’da çeşitli tarihlerde internet üzerinden ve telefonla yapılan görüşmeler, Recep Ateş’in gönderdiği bilgi notları].

Vural, Temel (2018). Ozanların Dilinden Kahramanlarımız. Ankara: Kitapçı Basımevi.

Madde Yazım Bilgileri

Yazar: TEMEL VURAL
Yayın Tarihi: 02.07.2019
Güncelleme Tarihi: 06.12.2020

İlişkili Maddeler

Sn.Madde AdıD.Tarihi / Ö.TarihiBenzerlikİncele
1SEFİL ÖKSÜZd. ? - ö. ?Doğum YeriGörüntüle
2TURANÎ BABA, Duran Özaydınd. 1938 - ö. ?Doğum YeriGörüntüle
3OSMAN, Osman Topçud. 1933 - ö. ?Doğum YeriGörüntüle
4SEFİL ÖKSÜZd. ? - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
5TURANÎ BABA, Duran Özaydınd. 1938 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
6OSMAN, Osman Topçud. 1933 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
7SEFİL ÖKSÜZd. ? - ö. ?MeslekGörüntüle
8TURANÎ BABA, Duran Özaydınd. 1938 - ö. ?MeslekGörüntüle
9OSMAN, Osman Topçud. 1933 - ö. ?MeslekGörüntüle
10SEFİL ÖKSÜZd. ? - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
11TURANÎ BABA, Duran Özaydınd. 1938 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
12OSMAN, Osman Topçud. 1933 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
13SEFİL ÖKSÜZd. ? - ö. ?Madde AdıGörüntüle
14TURANÎ BABA, Duran Özaydınd. 1938 - ö. ?Madde AdıGörüntüle
15OSMAN, Osman Topçud. 1933 - ö. ?Madde AdıGörüntüle