Nevin Soysal Aydın

(d. 16 Ocak 1962 / ö. -)
Eğitimci, yazar, senarist, memur
(Çocuk Edebiyatı / 20. Yüzyıl / Anadolu-Osmanlı-Türkiye)
ISBN: 978-9944-237-86-4

Erzurum’da dünyaya geldi. Erzurum Kurtuluş İlkokulu'nu ve İstanbul Kadıköy Koşuyolu Kazım İşmen Ortaokul-Lisesi'ni birincilikle bitirdi. Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü'nden mezun oldu. Üniversitede okurken PTT Uluslararası Telefon Santrali'nde İngilizce operatörü olarak üç yıl çalıştı. Türkiye çapında yapılan yabancı dil sınavını kazanan 5 kişiden biri olarak Ziraat Bankası Dış Muameleler Şubesi'nde 6 ay görev yaptı. Faizsiz finans kurumlarının açılması üzerine Faisal Finans Kurumu Dış İşlemler Müdürlüğü'ne geçti ve kambiyo şefi olarak 7 yıl çalıştı.

1996 yılında Mazlum-Der yayınlarından çıkan ve alanında ilk kitap olan “Başörtüsü Sorunu” kitabının araştırma bölümünü ve yine Mazlum-Der için “Kadına Yönelik İşkence” başlıklı bir araştırma hazırladı. www.kadinnews.com sitesinde köşe yazarı olarak eğitimle ilgili yazılar ve gezi yazıları yazdı. Yazı, haber ve röportajları dergi, bülten, gazete ve web sitelerinde yayımlandı. Prof. Dr. Mehmet Zeki Aydın editörlüğünde hazırlanan 10 ciltlik “Değer Sandığı” değerler eğitimi çalışmasının yazar kadrosunda yer aldı. Anne babalara erdemli çocuk yetiştirmekle ilgili tavsiyeler içeren yazılar yazdı.

2015 yılı yazında Eşsiz Nur isimli siyer ve değerler eğitimi temalı fantastik macera roman serisinin ilk iki cildini, aynı yılın sonunda üçüncü ve dördüncü ciltlerini çıkardı. Çocuk ve yetişkin okurlar tarafından ilgi ile karşılanan serinin ikinci dört cildi baskıya hazırlanmaktadır. Eşsiz Nur projesi siyer ve değerler eğitimi açısından özgünlüğünün yanısıra, her bir kitap bölümüyle ilgili bir bestenin mevcut olması itibarıyla dünyada bir ilki gerçekleştirmektedir. Serinin ilk dört kitabının içeriğinden yola çıkarak hazırlanan senaryo, 2013'te Kültür Bakanlığı tarafından desteğe değer bulunmuştur. Serinin sinema filmi ve çizgi film dizisine dönüşmesi için yapılan çalışmalar devam etmektedir.

Kurucu ve idarecisi olduğu Kavacık “Büyük Hedefler Eğitim ve Danışmanlık Merkezi”nde özgün bir içeriğe sahip din eğitimi, etüt, müzik, İngilizce eğitimi ve kişisel gelişim programları düzenledi. Uzman eğitimci-yazar Selahattin Yaylamaz ve hipnoterapist-yaşam koçu Kadir Demirbüken’le İstanbul’un çeşitli yerlerinde “Okuma Zekası, NLP, Hipnoz, Hızlı Okuma” eğitimleri organize etti. Selahattin Yaylamaz’ın kurucusu olduğu Okuma Okulu Eğitim Akademisi'nin koordinatörlüğünü yaptı. Mayıs 2013’te Usui Reiki Master Teacher oldu. Temeli, İbni Sina tıbbına dayalı olan Norbekov sisteminin eğitimlerine devam etti.

2012 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının düzenlemiş olduğu Aile Eğitim Programı Formatörlük eğitimine kabul edilen 130 eğitimciden birisi olarak AEP formatörlük eğitimi aldı. Sancaktepe Belediyesi Mutlu Evler Merkezi için AEP EEP (Eğiticinin Eğitimi) programının koordinatörlüğünü yaptı. İstanbul’da düzenlenen EEP programlarında AEP Eğitici adaylarına medya alanında eğitim veriyor.

Eski İstanbul’un manevi değerlerini günümüz Istanbul çocuklarına anlatmayı ve aktarmayı amaçlayan “Değerler Diyarı İstanbul” isimli albümü hazırladı.

Beykoz Temsilcisi ve Kültür Komisyonu üyesi olarak Mazlum-Der’de, İHH İnsani Yardım Vakfı ve Yardımeli Derneği'nde organizasyon ve faaliyetlerde bulundu.

Evli ve üç çocuk annesidir. Fiziksel ve ruhsal sağlık, şifa, reiki ve kişilik gelişimi konularında eğitimler vermekte ve danışmanlık yapmaya devam etmektedir. .

Yazar, fantastik ögelerle tarihî gerçeklikleri birleştirerek alışılmışın dışında bir siyer kitabı yazmıştır. Siyer ve değerler eğitimi alanında bir ilki oluşturan Eşsiz Nur, ilk dördü çıkmış olan bir fantastik macera roman serisidir. Eşsiz Nur serisinde iyilik başrolde yer alıyor ve Hz. Muhammed iyiliğin tüm evrendeki sembolü ve temsilcisi olarak anlatılıyor. Seri, Hz. Muhammed'in hayatını, hem kendi zamanının hem günümüzün çocuk ve genç karakterlerinin, amcası Ebu Talib’in devesi, sütanne Halime Hatun'un eşeği, Yemen Valisi Ebrehe’nin ordularına komutanlık eden Dev Fil Mamud gibi hayatında yer alan hayvan karakterlerin, Eşsiz Nur'unu çok uzaklardan keşfedip O’nu tanımak için Gezegen Mavi’ye yolculuk yapan Ezel-Nur gezegeninin harika çocuğu genç kaptan A-Nur Taar’ın gözünden anlatmaktadır. Olaylar sürekli Hz. Muhammed'in çevresinde dönmekle birlikte kendisiyle doğrudan bağlantıya geçilmemekte, ancak siyer bilgileri çeşitli maceraların içerisinde en ince ayrıntılarına kadar verilmektedir. Eşsiz Nur projesi, bir siyer projesi olmasının yanı sıra aynı zamanda bir değerler eğitimi, sinema filmi ve müzikal projesidir. Her bir kitap bölümüyle ilgili bir bestenin mevcut olması itibarıyla da bir ilki gerçekleştirmektedir. Serinin ilk dört kitabının içeriğinden yola çıkarak hazırlanan senaryo, 2013 yılında Kültür Bakanlığı tarafından desteğe değer bulunmuştur.

Kaynakça

Yazar ile e-posta ve telefon aracılığı ile 15.03.2019-02.04.2019 tarihleri arasında görüşülmüştür.

http://nevinsoysalaydin.com/ [erişim tarihi 02.04.2019]

Madde Yazım Bilgileri

Yazar: DOÇ. DR. TALAT AYTAN
Yayın Tarihi: 24.07.2019
Güncelleme Tarihi: 20.12.2020

Eser AdıYayın eviBasım yılıEser türü
Eşsiz Nur 1- Gezegen Mavi'ye YolculukDüş Değirmeni Kitaplığı / İstanbul2015Roman
Eşsiz Nur 2 - Cenneti Arzulayan FilDüş Değirmeni Kitaplığı / İstanbul2015Roman
Işın Küresi YolcularıDüş Değirmeni Kitaplığı / İstanbul2015Roman
Eşsiz Nur 4 - Geleceğe DönüşDüş Değirmeni Kitaplığı / İstanbul2015Roman
Eşsiz Nur 5 - Güneşle YolculukDüş Değirmeni Kitaplığı / İstanbul2017Roman
Eşsiz Nur 6 - Endülüs MuhafızıDüş Değirmeni Kitaplığı / İstanbul2017Roman

İlişkili Maddeler

Sn.Madde AdıD.Tarihi / Ö.TarihiBenzerlikİncele
1TORTUMLU AYAZÎd. ? - ö. ?Doğum YeriGörüntüle
2MÜBÂREK, Erzurumlud. ? - ö. 19. yy.Doğum YeriGörüntüle
3Nazir Akalınd. 01 Şubat 1964 - ö. 12 Aralık 2002Doğum YeriGörüntüle
4OZAN YESÂRİ, Orhan Börçekd. 1962 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
5MUHAMMEDÎ BAĞIRÎd. 1962 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
6EROZAN, Abdullah Erold. 1962 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
7RİNDÎ/KARAŞEMS, Ahmet Günerend. 1908 - ö. 20.12.1960MeslekGörüntüle
8Yağmur Artukmaçd. 1974 - ö. ?MeslekGörüntüle
9Faruk Dumand. 06 Mart 1974 - ö. ?MeslekGörüntüle
10Sibel Özmand. 1962 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
11Nur İçözüd. 12 Şubat 1948 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
12Gülsüm Cengizd. 12 Temmuz 1949 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
13AYDIN, Aydıner Aydınd. 1962 - ö. ?Madde AdıGörüntüle
14A. Aydın Hatipoğlud. 11 Aralık 1940 - ö. 11 Kasım 2010Madde AdıGörüntüle
15Nevin Korucuoğlud. 9 Temmuz 1924 - ö. 26 Mayıs 2014Madde AdıGörüntüle