Servi, Hanzade

(d. 1978 / ö. ?)
İletişimci, senarist, yazar
(Çocuk Edebiyatı / 20. Yüzyıl / Anadolu-Osmanlı-Türkiye)

Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi, Basın ve Yayın Bölümü'nü bitirdi. Çeşitli gazete ve dergilerde çalıştı; televizyon ve reklam projelerinde metin yazarlığı ve senaristlik yaptı. 2008'de Tudem Edebiyat Ödülleri Gülmece Öykü Yarışması'nda "Ortanca Balık" adlı dosyasıyla "Yayınevi Özel Ödülü"ne layık görüldü. 2014'te Karakura'nın Düşleri adlı öykü kitabıyla Tudem Edebiyat Ödülleri Öykü Yarışmasında birincilik ödülünü kazandı.

Kitaplarının okur kitlesini "her yaştan ruhlar" olarak belirleyen Servi, skeç, yazı, şiir ve öykülerini http://hanzades.blogcu.com adresinde yayımlamakta ve serbest yazar olarak yaşamını sürdürmektedir.

Yazarın "Sevgili Hiç Tanımadığım Mektup Arkadaşım" başıklı uygulama destekli atölye çalışması, günümüzün çocuk ve genç okurlarını mektuplaşma geleneğiyle tanıştırmayı ve onlara mektup yazmanın inceliklerinin keşfettirmeyi amaçlamakta; "Kim Korkar Umacı'dan?" adlı yaratıcı drama çalışmalarıyla da mizahı psikodrama tekniği ile birleştirerek korkuları tanımlamak, ifade etmek ve yenmek üzerine uygulamalar gerçekleştirmektedir.

Hanzade Servi, son dönem çocuk edebiyatının üretken yazarlarından biridir. Çağdaş çocuk edebiyatının "mizahşör kalemi" olarak tanımlanır. Ödüllü romanı Karakura'nın Düşleri'nde çocuklar, Hortlaklar Geçidi'nde ilk gençlik dönemi için korku hikayelerini bir araya getirmiş olsa da, genellikle mizah ögeleriyle süslediği metinler yazar. Kalamar Pansiyon'da merkezinde çocuk kahramanların yer aldığı aile ilişkilerini mizahla süsleyerek anlatır.

Kumdan Salıncak'ta yazar çocuk okurları Anadolu'nun küçük bir kasabasına götürür. Bu kasabada terk edilmiş Salkımsöğüt Oteli vardır. Olay Kartal, Yaşın ve Örsay adlı üç arkadaşın otele girmesiyle başlar. Yaşın, odalardan birinde gizli bir oyukta işitme engelli sekiz yaşındaki bir kızın günlüğünü bulur. Ardından gizemli olaylar başlar. Günlük 1963 yılında kaleme alınmıştır. İçinde iki farklı ailenin hayatını altüst eden ve kaderini değiştiren sırlar taşımaktadır. Günlükte yazılanlar Yaşın'ın anne babasının geçmişiyle de ilişkilidir. Roman, ustaca kurgulanmış gizemli olay örgüsü ve yalın anlatımıyla çocuk okurların merak duygusuna seslenir.

Hayalet Tozu dokuz yaşındaki Düşçe’nin karşı apartmanda oturan çiftin gizemli yaşamlarını, kim olduklarını araştırma merakı üzerine kurulmuşken, Alıngan Şey dünyanın en çirkin hayvanının hikayesini anlatır. Umacı'da sekiz yaşındaki Topaç'ın aslında korkunç bir yaratık olduğunu bildiği sevimli bir umacıyla tanışma serüveni hikaye edilir. Yo-Yo'da Tuman ile Yo-Yo arasındaki dostluk anlatılır. Yo-Yo, fiziksel bakımdan yaşıtlarından farklı, büyük beden elbiseler giyen ve büyük laflar eden bir kahramandır. Herkes gibi Tuman'ın da keşfetmek istediği bir gizemi vardır. Yalnız yaşar, ailesiyle ilgili bilgi vermekten kaçınır. Onu sıra dışı kılan en önemli özelliği, yetişkinlere saçmalama özgürlüğünü geri kazandırmasıdır.

Servi'nin romanlarına yerleştirdiği gizem, Dünyanın En Normal Anormaller Okulu'nda da dikkati çeker. Olaylar, romanın sıra dışı çocuk kahramanı sekiz yaşındaki Dilem’in etrafında gelişir. Dilem, kendisi gibi sıra dışı özellikler taşıyan çocuklarla tanışacağı yatılı okula gittiğinde buranın gerçek bir okul olmadığını öğrenir. Önünde çözülmesi gereken bir sır vardır. Yazar, çözümlenmesi gereken bir sır ve ilgi çekici gizemli bir olayla çocuk okurların merak duygusunu harekete geçirir.

Kaynakça

www.altinkitaplar.com.tr [erişim tarihi: 15.6.2019]

www.kitapyurdu.com [erişim tarihi: 14.6.2019]

www.tudem.com/yazar/99/hanzade_servi.aspx [erişim tarihi: 14.6.2019]

Madde Yazım Bilgileri

Yazar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TACETTİN ŞİMŞEK
Yayın Tarihi: 26.07.2019

Eser AdıYayın eviBasım yılıEser türü
Dedem Nerede?Altın Kitaplar / İstanbul2008Roman
Hayalet TozuTudem Yayınları / İzmir2011Roman
UmacıTudem Yayınları / İzmir2013Roman
Yo-YoTudem Yayınları / İzmir2014Roman
Karakura'nın DüşleriTudem Yayınları / İzmir2015Hikâye
Kora ile KelebekAltın Kitaplar / İstanbul2015Roman
Ortanca BalıkTudem Yayınları / İzmir2016Hikâye
Kumdan SalıncakTudem Yayınları / İzmir2016Roman
Alıngan ŞeyAltın Kitaplar / İstanbul2016Roman
Dünyanın En Normal Anormaller OkuluAltın Kitaplar / İstanbul2017Roman
Kalamar PansiyonTudem Yayınları / İzmir2017Roman
Hortlaklar GeçidiTudem Yayınları / İzmir2017Roman
MİraDoğan Egmont / İstanbul2019Roman

İlişkili Maddeler

Sn.Madde AdıD.Tarihi / Ö.TarihiBenzerlikİncele
1Adnan Ocakd. 1978 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
2Ayşegül Gençd. 18 Mart 1978 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
3Seyhan Yakupid. 1978 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
4Aydın, Lütfiyed. 8 Ağustos 1949 - ö. ?MeslekGörüntüle
5Hande Gündüzd. 1973 - ö. ?MeslekGörüntüle
6Hasan Harmancıd. 09 Nisan 1982 - ö. ?MeslekGörüntüle
7Turla, Ayşed. 07 Kasım 1963 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
8Karayel, Perihand. 1940 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
9Can Gürsesd. 06 Temmuz 1989 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
10SERVÎ/SÜRÛRÎ, Derviş Sürûrî-i Mevlevîd. ? - ö. 1591Madde AdıGörüntüle