ALYAKUT, Serdar Alyakut

(d. 05.04.1974 / ö. -)
Çiftçi
(Âşık / 20. Yüzyıl / Anadolu-Osmanlı-Türkiye)
ISBN: 978-9944-237-86-4

Serdar Alyakut, nüfus kayıtlarına göre Erzurum Şenkaya’nın Gaziler köyünde, 5 Nisan 1974 tarihinde dünyaya gelmiştir. Gerçek doğum tarihi 1976’dır. Doğumundan birkaç yıl sonra nüfusa kaydettirilirken kendisinden iki yaş büyük ablasıyla ikiz yazdırılmıştır (Vural 2019). Baba adı Selahaddin, ana adı Sebahat’tır. Üç kız, üç erkek olmak üzere altı kardeşi vardır. Ailenin ikinci çocuğudur. İlkokulu ve ortaokulu köyünde okur ve 1988'de bitirir. Aynı yıl yine kendi köyündeki ortaokula başlar ve buradan da 1990'da mezun olur. Lise eğitimine 1990'da Şenkaya’da başlar. Birinci sınıfı Şenkaya’da okur. Lise ikinci sınıfı Erzurum Cumhuriyet Lisesinde, üçüncü sınıfı İzmit Derince Lisesinde okur ve buradan mezun olur (Vural 2019). Alyakut, 24 Kasım 1996’da askere alınır. Acemi eğitimini Diyarbakır, Silvan’da tamamlar. Acemi eğitimi bitince Çanakkale Özel Eğitim Komutanlığına dağıtım olur. Sanatçı vasfı dikkate alınarak buradaki birliğinde Türk Halk Müziği sanatçısı olarak da değerlendirilir. Askerliğin bitmesine üç ay kala Tokat’ın Zile ilçesine dağıtım olur. 16 Mayıs 1998’de buradan teskere alır (Vural 2019). Serdar Alyakut, iki evlilik yapmıştır. İlk evliliği askerlik dönüşü, 18 Temmuz 1998 tarihinde Burcu Hanım ile gerçekleşir, bu evlilikten Yusuf ve Dilara isminde bir oğlu bir kızı olur. İkinci evliliği 2011'de Hatice Hanım ile yapar, bu evlilikten de Muhammed ve Mustafa adında iki oğlu dünyaya gelir. Dört çocuk babasıdır (Vural 2019). İlk evliliğinden sonra 1999'da İstanbul Kurtköy’de SASA İplik Fabrikasında makine operatörü olarak işe başlar ve burada aralıksız yedi yıl çalışır. Çalıştığı fabrika kapanınca İzmit’e göç eder. İzmit’te beş yıl inşaat sektöründe çalışır. İlk eşinden ayrıldıktan sonra 2009'da İzmit’ten köyüne dönüş yapar. O yıldan beri köyünde baba mesleği olan çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşmakta, âşıklık geleneği, şiir ve sanatla ilgisini devam ettirmekte, kültür ve sanat etkinliklerine katılmaktadır (Vural 2019).

Âşık Serdar Alyakut, köylüsü olan Âşık Mevlüt İhsanî, Nuri Çırağî, Erol Erganî, Ümit Coşkunî ve İhsan Yavuzer gibi âşıklardan çocukluğundan itibaren etkilenerek âşıklık geleneğini tanıma imkânı bulur. Şiire yönelmesi ise sonu hüzünlü biten bir aşk hikâyesiyle başlar. Sevdiği kızın vefatı, Serdar Alyakut’un şiir yazmaya başlamasının da miladı olur. Bu tarihten sonra âşıklık sanatıyla daha çok ilgilenmeye başlar. Yaklaşık beş yıl Âşık Mevlüt İhsanî’nin yanına gidip gelerek, ona çıraklık yaparak âşıklık sanatının inceliklerini ve saz çalmayı öğrenir. TRT Erzurum Radyosu bağlama sanatçısı Nimet Karagöl’den de bağlama konusunda dersler alıp kendisini geliştirir. Hem bağlama ve hem de divan sazı çalmaktadır (Vural 2019). “Alyakut” soyadını mahlas olarak kullanan Serdar Alyakut, âşıklık geleneğinin bir temsilcisi olarak şiirlerinde hece ölçüsünü ve halk edebiyatı nazım şekillerini kullanır. Âşıklık geleneğinin icaplarından olan irticalen şiir söyleyebilme ve atışma yapabilme konularında başarılıdır. Çeşitli âşık meclislerinde bulunmuş, birçok âşıkla atışma örnekleri sunmuştur. Tasavvufî, dinî, millî vurgulu şiirler; vatan, millet, bayrak, istiklâl konulu şiirler; ağıt, koçaklama, güzelleme divan, taşlama olmak üzere her dalda şiirler söyleyip yazmaktadır. Ancak, dinî tasavvufî kavramları işlediği şiirleri ağırlıktadır. Zengin ve etkili bir anlatımı, kuvvetli bir tasvir gücü vardır. Altı yüzden fazla şiiri bulunan Alyakut, Mevlüt ihsanî’den dinlediği Hünkâr Sultan, Bedri Sinan ve Mahperi Hikâyesini türküleriyle birlikte anlatabilmektedir (Vural 2019).

“Sıkıntılı, yokluk dolu bir hayat, çile dolu bir mazim var. Ama yaşamış olduklarım aynı zamanda şiir ve sanat hayatımda benim ilham kaynağım oldu” (Vural 2019) diyen âşık, böylece şiirini etkileyen faktörleri ve hayatının şiirlerine yansımış olduğunu da ifade eder.

2007 yılından 2019 yılına kadar Bardızlı Nihanî anma programlarına, Erzurum Büyükşehir Belediyesinin organize ettiği Reyhanî ve Sümmanî anma programlarına ve başka âşık programlarına ve Erzurum kurtuluş şenliklerine katılmıştır. İzmit, İstanbul, Ankara, Bursa ve Türkiye’nin daha başka şehirlerinde düzenlenen birçok âşıklar programına, gece, şenlik ve festivallere katılmıştır. Alyakut, TRT2, TGRT, Kardelen TV, Kocaeli TV, Çay TV gibi ulusal ve yerel televizyonların hazırladıkları âşıklar programları başta olmak üzere pek çok sosyal ve kültürel programa katılmıştır (Vural 2019).

Sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanan âşık, şiirlerinin önemli bir bölümünü elektronik kültür ortamına kendine ait bir hesapta paylaşmaktadır. Şiirlerinin bir kısmı da Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesinin yayınları arasında ve bazı yayın organlarında yayımlanmıştır.

Kaynakça

Serdar Alyakut, 1974 Şenkaya doğumlu, lise mezunu, âşık [Temel Vural tarafından 12-13 Haziran 2019 tarihlerinde telefonla ve internet ortamında yapılan görüşmeler. Serdar Alyakut’un Temel Vural’a verdiği bilgiler ve ilettiği bilgi notları].

Madde Yazım Bilgileri

Yazar: TEMEL VURAL
Yayın Tarihi: 02.07.2019
Güncelleme Tarihi: 05.12.2020

İlişkili Maddeler

Sn.Madde AdıD.Tarihi / Ö.TarihiBenzerlikİncele
1BEYZADE, Beyzade Asland. 22.08.1966 - ö. ?Doğum YeriGörüntüle
2FERYÂDÎ, Dervîş Hasan, Dervîş Hasan Efendi, Şeyh Hasan, Şeyh Hasan Babad. ? - ö. ?Doğum YeriGörüntüle
3MERDOĞLU, Mevlüt Culfad. 01.05.1964 - ö. ?Doğum YeriGörüntüle
4BEYZADE, Beyzade Asland. 22.08.1966 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
5FERYÂDÎ, Dervîş Hasan, Dervîş Hasan Efendi, Şeyh Hasan, Şeyh Hasan Babad. ? - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
6MERDOĞLU, Mevlüt Culfad. 01.05.1964 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
7BEYZADE, Beyzade Asland. 22.08.1966 - ö. ?MeslekGörüntüle
8FERYÂDÎ, Dervîş Hasan, Dervîş Hasan Efendi, Şeyh Hasan, Şeyh Hasan Babad. ? - ö. ?MeslekGörüntüle
9MERDOĞLU, Mevlüt Culfad. 01.05.1964 - ö. ?MeslekGörüntüle
10BEYZADE, Beyzade Asland. 22.08.1966 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
11FERYÂDÎ, Dervîş Hasan, Dervîş Hasan Efendi, Şeyh Hasan, Şeyh Hasan Babad. ? - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
12MERDOĞLU, Mevlüt Culfad. 01.05.1964 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
13BEYZADE, Beyzade Asland. 22.08.1966 - ö. ?Madde AdıGörüntüle
14FERYÂDÎ, Dervîş Hasan, Dervîş Hasan Efendi, Şeyh Hasan, Şeyh Hasan Babad. ? - ö. ?Madde AdıGörüntüle
15MERDOĞLU, Mevlüt Culfad. 01.05.1964 - ö. ?Madde AdıGörüntüle