Erkan Karakiraz

(d. 11 Eylül 1974 / ö. -)
Öğretmen, Şair
(Yeni Edebiyat / 20. Yüzyıl / Anadolu-Osmanlı-Türkiye)
ISBN: 978-9944-237-86-4

İzmir’de doğdu. Hayatının çok büyük kısmını İzmir’de geçirdi ve hâlen İzmir’de yaşamaktadır. Denemeye, eleştiriye olan ilgisinin yanı sıra İngiliz Dili ve Eğitimi bölümünde okurken çeviriye de ilgi duydu. Ancak mezun olduktan sonra şiir, deneme ve eleştirel metinlerinin aksine çevirilerini yayımlamayı çok fazla tercih etmedi. Karakiraz’ın şiirleri, denemeleri, eleştiri ve inceleme yazıları, Akatalpa, Aksi Sanat, Babylon Şiir Kenti, Barbarları Beklerken, Bireylikler, CazKedisi, Dip, Gard, Hayal, Klaros, Koza Düşünce, Mühür, Orlando, Roman Kahramanları, Sahne, Şiirden, Şiiri Özlüyorum, Ücra, Varlık, Yasakmeyve, Yıldız Tozu vb. dergilerde, fanzinlerde ve internet sitelerinde yayımlandı. Yerüstü, Şatokilitli ve Yer Üssü Alfa isimli fanzinleri hazırladı ve çıkardı. Yerüstü'nü kitap dizisi olarak çıkarmaya devam etti, Yer Üssü Alfa fanzin macerası ise düzensiz aralıklarla da olsa sürmektedir. İzmir edebiyat çevresinin de ilgi gösterdiği, Yerüstü Şiir Okumaları adı altında bir atölye çalışmasını iki yıl yürüttü. Nâzım Hikmet Kültür Merkezi İzmir şubesinde, Şiir Ağacı atölyesi kapsamında, Şiirli Zaman Makinesi oturumlarını hazırlayıp yönetti. Kurşun Kalem edebiyat dergisinin ve Yerüstü kitap dizisinin yayın kurulunda yer aldı; hâlen CazKedisi şiir ve şiir kültürü dergisi yayın kurulunda yer alıyor ve dergi için şair ve yazarlarla Poetik Karşılaşmalar başlığı altında, ilgili şair/yazarların kitapları odağında eleştirel yanı ağır basan söyleşiler yapmaktadır. Şiirlerinden yapılan küçük bir seçki İngilizce ve Ermeniceye çevrilmiştir.

Erkan Karakiraz, postmodern çağın açmazları içerisinde yazmaya başladı. Hayata ilişkin izlenimleri onun bir itiraz şiiri geliştirmesine neden oldu. Bu yüzden yeraltı (underground) edebiyat anlayışına yakın aranışlara girdi. İçerik olarak hayatta olan bitenlerdeki açmazları, bireysel ve toplumsal yanılgıları şiirlerinin konusu ve teması kıldı. Özellikle İçgeçit (2016) adlı ilk kitabında seçtiği içerikler ve biçimsel aranışlarıyla farklı, kendine özgün bir şiiri geliştireceği anlaşıldı. Deneysel ve görsel şiir disiplinlerinin olanaklarından yararlanır. Sonrasında yazdığı şiirlerle Türk şiir geleneğinden kopuş noktasında konumlandırılır. İkinci kitabı Gürülüt (2018), bu kopuşun ilanı olur. Veysel Çolak bu kitap üzerinden yaptığı değerlendirmede şunları söyler: "Bir şiir üzerine gidimli düşünüyorsanız; şiirdeki bir sözcükten, bir bağdaştırmadan, bir imgeden, bir dizeden ötekine geçerek; biçimsel, yapısal, sessel, anlamsal çıkarımlarda bulunarak o şiirin bütününe ilişkin bir yargıda bulunabilirsiniz. Yani bir şiiri, o şiirde bulunan verilerle (şiire temel olan ana ilkeler) değerlendirmek durumundasınız; ama şiir diye adlandırılan bazı metinler üzerine gidimli düşünmenizin olanağı yoktur. Bu noktada "sezgi" giriyor işin içerisine. Oluşturan öğelerine değil, şiirin bütününe bakarak söz konusu metni kavramaya çalışırsınız. Böyle yapıldığında, kültürel donanımınıza göre istediğiniz anlamları yükleyebilirsiniz o şiire. Bunun da yeterli olmadığını görürsünüz. Şairin neden böyle bir metin oluşturduğunu düşünürsünüz. Şiiri bırakır, şairi düşünmeye başlarsınız. Şairin delirdiğini, kendini parçaladığını, çığlık attığını, her şeye isyan ettiğini düşünürsünüz. Şiiri değil ama şairi anlarsınız. Hak verirsiniz ona." Söz konusu kitapta, şairin ne denli sıkıntıda olduğunu, bunaldığını, çaresizlik içerisinde kendini parçaladığını yansıtır. Kitabın alınlığındaki "Her şey şiirdir." sözü ile kitabın sonundaki "Şiir yoktur." sözü düştüğü ikilemi de yansıtır. Platon'a yaklaşıp her şeyin şiir olduğunu söylerken, bu kitaptaki şiirlerine bakarak şiir yoktur diyerek, süregelen şiirin bütünüyle yadsınması noktasına varır.

Kaynakça

Tuncer, Hüseyin, Kasaba’dan Esinti Edebiyat ve Sanat Dergisi, İlkbahar 2017, sayı 14, sayfa 47-48.

Ünal,Hülya Deniz, CazKedisi Şiir ve Şiir Kültürü Dergisi, Ekim-Kasım-Aralık 2016, sayı 7, sayfa 11.

Peker, Hüseyin, CazKedisi Şiir ve Şiir Kültürü Dergisi, Temmuz-Ağustos-Eylül 2017, sayı 10, sayfa 5.

Karaduman, Dizdar, Kurşun Kalem Edebiyat Dergisi, İçgeçit: Karaöfkenin Şiiri, Ekim-Kasım-Aralık 2018, sayı 50, sayfa 86-90.

Unutmaz, Hakan, Akatalpa Eleştiri ve Şiir Dergisi,“Kulakları Kanatmayan Bir Şiir Oyunu: Gürült.”, Nisan 2019, sayı 232,sayfa 12.

Çolak, Veysel, (2019),Şiir Diyalektik Değilse, Ankara, Klaros yayınları.

Madde Yazım Bilgileri

Yazar: FATMA ARAS
Yayın Tarihi: 29.06.2019
Güncelleme Tarihi: 05.02.2021

Eser AdıYayın eviBasım yılıEser türü
İçgeçitNoktürn Yayınları / İstanbul2016Şiir
GürültKaos Çocuk Parkı Yayınları, Dip Serisi / Ankara2018Şiir

İlişkili Maddeler

Sn.Madde AdıD.Tarihi / Ö.TarihiBenzerlikİncele
1Funda Özşenerd. 16 Ağustos 1969 - ö. ?Doğum YeriGörüntüle
2Mustafa Yurthand. 1982 - ö. ?Doğum YeriGörüntüle
3Dilek Karagülled. 13 Ekim 1966 - ö. ?Doğum YeriGörüntüle
4Seda Cebecid. 31 Temmuz 1974 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
5Banu Bozdemird. 1 Şubat 1974 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
6Didem Ünald. 1974 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
7Nihat Kumserd. 10 Nisan 1966 - ö. ?MeslekGörüntüle
8Mehmet Doğan Ayhand. 1940 - ö. ?MeslekGörüntüle
9Levent Karataşd. 28 Mayıs 1972 - ö. ?MeslekGörüntüle
10Hakan Kulaçoğlud. 1963 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
11Lemia Balıd. 1911 - ö. 25 Kasım 1976Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
12Gülsüm Işıldard. 19 Ekim 1949 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
13GARİP BERDUŞ, Suphi Erkan Sürmend. 1943 - ö. ?Madde AdıGörüntüle
14Erkan Karad. 05 Şubat 1964 - ö. ?Madde AdıGörüntüle
15Zeynep Aliyed. 15 Ağustos 1952 - ö. ?Madde AdıGörüntüle