Nihan Temiz

(d. 21 Kasım 1975 / ö. -)
Uzman psikolog, yazar
(Çocuk Edebiyatı / 20. Yüzyıl / Anadolu-Osmanlı-Türkiye)
ISBN: 978-9944-237-86-4

Ankara'da doğdu. Hayaller kurmaktan, masallar dinlemekten ve anlatmaktan hoşlanan bir çocuk olarak büyüyen Nihan Temiz, küçükken sokakta oynamayı da süslü püslü karpuz kollu elbiselerle süzülmeyi de seven biri olarak kendini tanımlamaktadır. İlk gençlik yıllarında aklına gelen, ilginç bulduğu, zaman zaman tuhaf olabilen duygularını ve düşüncelerini eline her geçen kâğıda karalar, defter ve kitap alışverişlerine hep bayılan Temiz,1996 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden mezun olup aynı bölümün Gelişim Psikolojisi Ana Bilim Dalı'nda yüksek lisansını tamamlar. Ardından da Hacettepe Üniversitesi Beytepe Anaokulu'nda çalışmaya başlar. Çocukların renkli dünyalarına dalıp hayallerine ve kahkahalarına eşlik etmekten çok keyif aldığını düşünen Temiz, yıllardır yazıp biriktirdiği hikâyeler yayınevleri tarafından beğenilmeye başlayınca yazarlık hayatına başlar.

Nihan Temiz, küçüklüğünden beri yazarken düşünen biri. Çok küçük yaşlardan itibaren günlük tutmaya başlar. Bu günlüklerle hem yaşadıklarını ve hissettiklerini yazıp arşivlemiş, hem de gündelik sorunlarıyla baş edip analizler yapıp kendi kendine beyin fırtınası yapma fırsatı bulmuştur. Yaşam ilerledikçe günlükler, yerini post-it’lere, dergi kenarlarına, peçetelere karaladığı fikir baloncuklarına bırakmıştır.

“Dönme dolapta yaşanan komik bir macera” veya “Şakalaşmayı çok seven, sakar bir canavar” ya da “Dünyayı gezmek isteyen bir kum tanesinin başından geçenler” yazan notlar oradan buradan çıkmaya başlamıştır. Sayfalar dolusu şiirler, senaryo denemeleri, fıkralar…

Yazar için edebî anlamda kırılma noktası ise 2005 yılında gerçekleşmiştir. Yazlıklarında denizden dönerken karşısına çıkan öfkeli bir kız çocuğuna ”Sen nasıl da bir su perisine benziyorsun?” der. Aniden aklına düşen bir orman, içinde yaşayan periler… Eve koşup yazmaya başlar ve sonrasında yazmayı hiç bırakmaz.

Nihan Temiz’in Peri Masalı Derin Orman isimli kitabı bir üçlemenin ilki. Kalan iki kitabı çoktan yazsa da onlar henüz beklemede. Bu beklemenin sebebini de içinden bir sesin böyle yap demesine bağlıyor. Perilerin yaşadığı Derin Orman bir gün insanların saldırısına uğrar ve buradan sonra masal tadında bir hikâye de başlar. Peri Masalı, içerisinde 41 tane peri karakterini yaşatıyor. Bir buçuk yılda tamamlanan bu kitabı Temiz, basılması için değil yazmaktan hoşlandığı için yazdığı bir kitap olarak tanımlamaktadır.

Duygu Profesörü, bir roman değil ancak kendi alanının ilk örneği. 2007 yılında basılan bu kitap çocukların duygusal zekâ becerilerini desteklemeye yönelik etkinliklerden oluşmaktadır. Ama içinde öykü de var sanat da coğrafya da müzik de… Çocuklar, Profesör Kaplumbağa ile birlikte duyguları tanıma, anlama, ifade etme, paylaşma ve kontrol etme ile ilgili oyunlar oynayıp etkinlikler yapıyorlar. Güzel olan tarafı ise yönergelerin yanıtının tek olmaması. Bu kitap doğru veya ‘yanlış’ mantığı üzerinden yürümüyor. Çünkü etkinliklerin yönergeleri çocukların ne hissettiğini soruyor çoğu kez. Çocuğun duygularını gözden geçirmesini sağlıyor. Nihan Temiz mesleki becerilerini, yazmış olduğu Duygu Profesörü kitabı ile göstermektedir.

Masal Koleksiyoncusu 2013 yılında Can Çocuk Yayınları’ndan çıkmıştır. Yazar bu kitabında çocukluğunun yaz tatillerini anlatır. Kitaptaki herkesin de şu an yaşamını sürdürmekte olan kanlı canlı karşılıkları bulunmaktadır. Masal Koleksiyoncusu roman içine yedirilmiş öykülerden oluşuyor. Odak noktasındaki kahraman da kıyıları dolaşan ve koleksiyonundaki masalları çocuklara anlatan bir Kaptan.

Kanadımdaki Deniz 2015 yılınca Can Çocuk Yayınları'ndan çıkmıştır. Yazar gazetede okuduğu bir haber üzerine bu kitabı yazmaya başlar. Kitap, Ankara’daki balık halinde yaşamakta olan martıların balık taşıyan kamyonetlerin peşine takılıp kendi kıyı kasabalarından Ankara’ya gelişlerini ve orada başlarından geçenleri anlatıyor. Nihan Temiz, bu kitabında verdiği mekânlarla gerçekçi bir Ankara manzarası çizmektedir.

Yazarın, Mirket Nineler Parti Veriyor kitabı 2017 yılında basılır. Çılgın ve güçlü iki kadın olarak tanımladığı anneanne ve babaannesinden yola çıkarak yazdığı üç öyküyü barındırıyor. Bu nineler altın gününe gitmek yerine parti veriyor, sürekli şikâyet etmek yerine de kendi çözümlerini, üstelik eğlenerek buluyor ve küçücük şeylerle mutlu olabilmeyi becerebiliyorlar.

Nihan Temiz şu an öğrenciler için tematik öykülerle yazmakla birlikte, kütüphanelerde de etkinlikler yapıyor. Yazmış olduğu kitaplarda ise uzmanlık alanı olan psikolojiyi mutlaka kullanıyor.

Kaynakça

Yazarla yapılan görüşmeden yararlanılarak hazırlanmıştır.

Madde Yazım Bilgileri

Yazar: DOÇ. DR. TALAT AYTAN
Yayın Tarihi: 24.07.2019
Güncelleme Tarihi: 20.12.2020

Eser AdıYayın eviBasım yılıEser türü
Peri Masalı Derin OrmanKök Yayıncılık / Ankara2007Roman
Duygu ProfesörüKök Yayıncılık / Ankara2007İnceleme
Masal KoleksiyoncusuCan Çocuk Yayınları / İstanbul2013Hikâye
Kanadımdaki DenizCan Çocuk Yayınları / İstanbul2016Hikâye
Mirket Nineler Parti VeriyorRedhouse Kidz Yayınları / İstanbul2017Hikâye
O GeceMartı Yayınları / İstanbul2018Hikâye
Kütüphane GemisiMartı Yayınları / İstanbul2018Hikâye
Sorun Çözen SoytarıMartı Yayınları / İstanbul2018Hikâye
Buluş DefteriMartı Yayınları / İstanbul2018Hikâye
Anadolu TenceresiMartı Yayınları / İstanbul2018Hikâye
Kış PikniğiMartı Yayınları / İstanbul2018Hikâye
Oyunlu Nineli DedeliMartı Yayınları / İstanbul2018Hikâye
Spor Her YerdeMartı Yayınları / İstanbul2018Hikâye
Çocukça Bir GazeteMartı Yayınları / İstanbul2018Hikâye
Yavru Filin BattaniyesiMartı Yayınları / İstanbul2018Hikâye
İnanmazsan Dene Uygulama Kitabı ve Öyküleri (Toparlak’ın Yolculuğu, Oyuncu Gölge, Bahçedeki Ayak İzleri, Şişe Festivali, Penguenler Uçabilir mi?)Eğiten Kitap / İstanbul2018Hikâye
Mirket Nineler UyuyamıyorRedhouse Kidz / İstanbul2018Hikâye
Türkçe Tema HikâyeleriMartı Çocuk Yayınları / İstanbul2019Hikâye

İlişkili Maddeler

Sn.Madde AdıD.Tarihi / Ö.TarihiBenzerlikİncele
1Şebnem Güngeçirend. 26 Haziran 1973 - ö. ?Doğum YeriGörüntüle
2ALİ, Almalılıd. ? - ö. ?Doğum YeriGörüntüle
3Nazlı Karabıyıkoğlud. 1985 - ö. ?Doğum YeriGörüntüle
4Yıldırım Türkd. 22 Haziran 1975 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
5KALİB BABAHANOVd. 1975 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
6CEBİ/CEBRAYİL, Cebrayil Halilîd. 23.10.1975 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
7Ahmet Günbay Yıldızd. 30 Ekim 1941 - ö. ?MeslekGörüntüle
8Ercan Atad. 08 Kasım 1973 - ö. ?MeslekGörüntüle
9Ayşe Övürd. 24 Ocak 1971 - ö. ?MeslekGörüntüle
10Nazlı Deniz Gülerd. 1983 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
11Ünver Orald. 1937 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
12Bilginer Onand. 08 Haziran 1971 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
13Nihan Taştekind. 1963 - ö. ?Madde AdıGörüntüle
14Ebru Nihan Celkand. 1979 - ö. ?Madde AdıGörüntüle
15B. Nihan Erend. 1981 - ö. ?Madde AdıGörüntüle