Ece Vahapoğlu

(d. 08 Mart 1978 / ö. -)
Gazeteci, Yazar, Sunucu
(Yeni Edebiyat / 20. Yüzyıl / Anadolu-Osmanlı-Türkiye)
ISBN: 978-9944-237-86-4

Boşnak bir anne ile Adanalı bir babanın iki kızından biri olarak İstanbul’da doğmuştur. Üniversite okumak için İtalya’yı tercih eden Vahapoğlu, İşletme okuduğu The American University of Rome’u 2000 yılında birincilikle bitirmiştir. Devamında ise yönünü Fransa’ya çeviren Vahapoğlu, IEHEI’de (Institut Européen des Hautes Études Internationales) AB ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisans yapmıştır. Eğitimini sadece işletme alanıyla sınırlı tutmayan Vahapoğlu, birden fazla yabancı dil eğitimi almış ve birçok dilde sunuculuk yapabilecek duruma gelmiştir. Aralarında T.C. Cumhurbaşkanlık, Başbakanlık, Bakanlıklar gibi kamu kurumları ve özel sektördeki saygın markaların bulunduğu organizasyonlarda, etkinliklerde, ödül törenlerinde, bayi toplantılarında, konferanslarda moderatörlük ve sunuculuk yapmıştır. Aynı zamanda köşe yazarlığı çalışmaları da bulunan Ece Vahapoğlu, Milliyet, Sabah, Akşam ve Takvim gazetelerinin çatısı altında köşe yazarlığı ve röportajlar da yapmıştır. Vahapoğlu, kendisine ait olan bir internet sitesi olan "ecevahapoglu.com" ve "patronlardunyasi.com" ile "halklailiskiler.com" sitelerinde, CEO Life Dergisi, Super Haber ve Fitnews gazetesinde hâlen yazılarını sürdürmektedir. Ayrıca Gönüllü olarak Göbekli Tepe tanıtım projesinin koordinatörlüğünü yürüterek, Göbekli Tepe’yi dünyaya tanıtmakta büyük bir rol üstlenmiştir (https://www.ecevahapoglu.com).

Ece Vahapoğlu'nun dördü sağlıklı yaşam ve beslenme, üçü kişisel gelişim ve biri de roman olmak üzere toplam sekiz kitabı bulunmaktadır. Ece Vahapoğlu, Öteki adlı romanı ile insanların bu zamana kadar kafalarında yer eden tüm kavramları yeniden sorgulatmayı amaçlamıştır. Öteki, Esin ve Kübra adındaki birbirine tamamen zıt karakter ve düşüncelere sahip olan iki genç kızın kurmuş oldukları dostlukları üzerinden, Türkiye’deki laik ve modern/dindar ve muhafazakâr bölünmüşlüğün üzerinde sıkça durarak; her iki kesimdeki aşkları, evlilikleri, ihanetleri, dostlukları, iş ve eğlence dünyasını ve bunlar arasındaki bakış açılarının farklılığını anlatmaktadır.

“Ece Vahapoğlu’nun, bir diğer eseri olan ‘Ece’nin Vip Konukları’, başarılarıyla adından söz ettiren yirmi yedi ünlü iş adamının hayat hikâyelerine yer vermektedir. “Ece’nin Vip Konukları”, alanında başarılı işadamlarından olan Sakıp Sabancı, Rahmi Koç, Bülent Eczacıbaşı, Ferit Şahenk, Tuncay Özilhan, Ahmet Zorlu, Cem Hakko, İshak Alaton, Kadir Has, Can Paker, Ali Kibar, Adnan Polat, Hamdi Akın, Faruk Süren, Sadettin Saran, Ayhan Bermek, Alinur Velidedeoğlu, Abdülkadir Konukoğlu, Ethem Sancak, Emre Berkin, Faruk Eczacıbaşı, İbrahim Kefeli, Fettah Tamince, Osman Çarmıklı, Memduh Boydak, Tanıl Küçük ve Vural Öger ile yapılan röportajlardan oluşmaktadır.

Vahapoğlu, “Bugün Zengin Ol” adlı kitabında ise bir günde zengin olmayı değil, zengin olmak için bugünden başlayarak farklı bir şeyler yapmayı anlattığını söylüyor. Ece Vahapoğlu ‘zengin olmak öğrenilebilir’ düşüncesiyle kaleme aldığı bu kitapta yine başarılı iş adamlarının röportajlarından yararlanarak okuyuculara kendi zihin haritalarını kurabilmeyi öğretmeyi amaçlamaktadır.

Ece vahapoğlu “Yabancı Dil Öğrenme Yolları” kitabında ise hem kendisinin yabancı dil öğrenirken yaşadığı deneyimlerini hem de yabancı dil uzmanlarının önerilerini ve ünlülerin İngilizceyi nasıl öğrendiklerinin hikâyelerini anlatıyor.

Ece Vahapoğlu, akademik eğitimlerinin yanında spor, ve sağlıklı beslenme alanında sosyal sorumluluk projelerinde yer almakta, sağlıklı yaşam, spor ve beslenme seminerleri vermekte ve birçok spor etkinlikleri yapmaktadır. Aynı zamanda Gençlik ve Spor Bakanlığından sertifikalı Wellness Eğitmeni olarak Herkes İçin Spor Federasyonu Proje Başkan Vekili görevini yürütmektedir. Tüm bu ilgilerinden dolayı sağlıklı yaşam, beslenme ve spor üzerine kaleme almış olduğu dört kitabı daha vardır. Bunlar, “Ece gibi Hisset”, “21 Günde iyi Hisset”, “60 Günde İdeal Vücut”, “60 Tarifte İdeal Mutfak”tır. (https://www.ecevahapoglu.com)

Kaynakça

https://www.ecevahapoglu.com/

Madde Yazım Bilgileri

Yazar: ARAŞ. GÖR. GÖKÇE SARI
Yayın Tarihi: 19.12.2018
Güncelleme Tarihi: 31.10.2020

Eser AdıYayın eviBasım yılıEser türü
BUGÜN ZENGİN OLALFA YAYINLARI / İSTANBUL2004Diğer
ECE'NİN VİP KONUKLARIALFA YAYINLARI / İSTANBUL2007Röportaj
ÖTEKİDOĞAN KİTAP / İSTANBUL2009Roman
60 GÜNDE İDEAL VÜCUTARTEMİS YAYINLARI / İSTANBUL2012Diğer
60 TARİFTE İDEAL MUTFAKARTEMİS YAYINLARI / İSTANBUL2012Diğer
YABANCI DİL ÖĞRENME YOLLARIALFA YAYINLARI / İSTANBUL2012Diğer
ECE VAHAPOĞLU İLE 21 GÜNDE İYİ HİSSETARTEMİS YAYINLARI / İSTANBUL2014Diğer
ECE GİBİ HİSSETARTEMİS YAYINLARI / İSTANBUL2015Diğer

İlişkili Maddeler

Sn.Madde AdıD.Tarihi / Ö.TarihiBenzerlikİncele
1RÂSİH, Osmand. 1821-22 - ö. 1884-85Doğum YeriGörüntüle
2EMÂNÎd. ? - ö. 1590/91Doğum YeriGörüntüle
3Süleyman Tevfik Özzorluoğlud. 1861 - ö. 1939Doğum YeriGörüntüle
4Ahmet Edip Başarand. 1978 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
5Habip Türkerd. 1978 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
6Ümit Körekend. 1978 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
7Salih Mirzabeyoğlud. 1950 - ö. 07 Mayıs 2018MeslekGörüntüle
8Talip Apaydınd. 1926 - ö. 27 Eylül 2014MeslekGörüntüle
9Ece Ayhand. 10 Eylül 1931 - ö. 12 Temmuz 2002MeslekGörüntüle
10Osman Konukd. 10 Nisan 1961 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
11Ozan Tellid. 01 Ocak 1950 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
12Sırrı Erd. 1961 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
13Ece Temelkurand. 22 Temmuz 1973 - ö. ?Madde AdıGörüntüle
14Ece Gamze Atıcıd. 6 Mayıs 1978 - ö. ?Madde AdıGörüntüle
15Ece Ayhand. 10 Eylül 1931 - ö. 12 Temmuz 2002Madde AdıGörüntüle