Hande Barutçuoğlu

(d. 1 Ocak 1984 / ö. -)
Veteriner, piyano öğretmeni, yazar, editör
(Çocuk Edebiyatı / 20. Yüzyıl / Anadolu-Osmanlı-Türkiye)
ISBN: 978-9944-237-86-4

İstanbul’da doğdu. Çocukluğunu sokak kedileriyle yarenlik ederek ve eline geçen her kitabı okuyarak geçirdi. Ortaokul ve lise yıllarında Robert Kolej kütüphanesinde okumaya devam etti. El yazısı hem yavaş hem de okunacak gibi olmadığı için bilgisayar ve yazıcı teknolojisi gelişene kadar (ortaokul dönemlerine denk gelir) yazmaktan nefret etti ve mümkün olduğu kadar kaçındı. Uzun yıllar edebiyatın can sıkıcı, iç karartıcı, baş ağrıtıcı olmak zorunda olduğunu sandı ve kendini fen ve matematiğe verdi. Buna rağmen başta fantastik öyküler ve masallar olmak üzere sürekli okuya devam etti. Üniversite için önce ABD’ye, sonra Kanada’ya gitti. Maine eyaletindeki Colby College’da biyoloji, University of Guelph’de veterinerlik eğitimi aldı. Bu dönemlerde önceleri aklına gelen "bin bir hikayeyi unutmama ihtiyacıyla, sonraları da öğrenciliğin stresinden delirmemek için" yazmaya başladı. 2003 yılında İstanbul’da bir yaz tatilinde Bu Yayınevi’nin fantastik çocuk edebiyatı yarışmasına katıldı. Aldığı birincilik sonucu ilk kitabı olan Sonsuzluk Sirki, aynı kitabevi tarafından yayımlandı. Üniversiteden mezun olduktan sonra Kanada’ya yerleşti. Bir süre Newfoundland, British Columbia ve Nova Scotia eyaletlerinde veteriner kliniklerinde çalıştı. Bu sırada Atlantik Sirk Okulu’nun yarı zamanlı programına devam ettiyse de tamamlayamadı. 2017 yılında veterinerliği bıraktı, piyano öğretmenliği, yazarlık, editörlük ve çevirmenlik yapmaya başladı. 2018 yılı itibariyle Nova Scotia’nın Cow Bay kasabasında, küçük bir çiftlikte dört ayaklı ev halkıyla yaşamaktadır.

Hikâyelerinde ve kitaplarında çoğunlukla yaşadığı yerler ve tanıştığı insanlar yer alır, fakat kurgular hemen hemen her zaman hayal gücünün ürünüdür. Hikâyelerinde kurguladığı zaman ve mekânlar genellikle fantastik türün ürünleridir. Çocukların hayal gücünü harekete geçirerek kalıplaşmış birçok olay ve kavramın yeni gözlerle görülmesini sağlar. Çocukların günlük hayatın sıkıcılığından uzaklaşarak masal tadında bir dünyada hayal güçlerinin derinliklerinde gezinmeleri, değişik yaratıklarla, kişilerle ve olaylarla karşılaşmalarını kurgunun merkezine yerleştirir. Dil açısından sade ve kolay anlaşılır bir dili bulunmakla birlikte, çocukların kimliğine ve kurgu karakterlerinin niteliklerine göre bir dil kullanmasıyla öne çıkar. Dil kimi zaman muzip, kimi zaman çocuksuluğun içinde derin bir bakış açısını ve çoklu anlam katmanlarını içerecek şekilde işlenir.

Yazarın 2009 yılında Hannah Emery ile birlikte yazdığı fantastik bir romanı da vardır: Bells, Books and Candles: a Tale of Myrddin and Flamel. Dili İngilizce'dir. Yazar aynı zamanda sayısız hikaye yazmıştır. Bu hikayelerin çoğu İngilizce bir kısmı ise Türkçe olarak yazılmıştır. Ancak bu hikayelerin çoğu henüz yayınlanmamıştır.

Hande Barutçuoğlu, doğrudan yazarlığının yanısıra bir çok esere de katkılar yaparak ortak yazarlık da yapmıştır. Katkıda bulunduğu eserler şunlardır:

  • Era: Survival, Core Rulebook (Shades of Vengeance Publishing, İngiltere, 2017)
  • Tales of the Empowered (Shades of Vengeance Publishing, İngiltere, 2018)
  • Era: the Empowered, Player’s Handbook (Shades of Vengeance Publishing, İngiltere, 2018)
  • Era: the Empowered, Core Rulebok (Shades of Vengeance Publishing, İngiltere, 2018 – henüz baskıya verilmemiştir).

Kaynakça

Bu bilgiler doğrudan yazar tarafından sunulmuştur.

Madde Yazım Bilgileri

Yazar: DOÇ. DR. VEDİ AŞKAROĞLU
Yayın Tarihi: 07.01.2019
Güncelleme Tarihi: 14.11.2020

Eser AdıYayın eviBasım yılıEser türü
Sonsuzluk SirkiBu Yayınevi / İstanbul2003Roman
Şehir Efsaneleri KulübüBu Yayınevi / İstanbul2011Roman
Hope’s Ordeal (Thomas Gofton ile ortak yazılmıştır)Lynnvander Productions / ABD2012Roman
Mind’s Eye Storiesİnternet üzerinden yayınlanmıştır. / İnternet2012Hikâye

İlişkili Maddeler

Sn.Madde AdıD.Tarihi / Ö.TarihiBenzerlikİncele
1VESÎM, Abbasd. ? - ö. 13 Haziran 1760Doğum YeriGörüntüle
2Kaya Gençd. 1981 - ö. ?Doğum YeriGörüntüle
3ENÎS, Kelemser-zâde Mehmed Enîs Efendid. ? - ö. 1694-95Doğum YeriGörüntüle
4Tolga Hiçyılmazd. 22 Haziran 1984 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
5Seray Şahinerd. 15 Şubat 1984 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
6MESUT, Mesut ALTUNKAYNAKd. 21.08.1984 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
7Barış Pirhasand. 1951 - ö. ?MeslekGörüntüle
8Bekir Baki Aksud. 1928 - ö. ?MeslekGörüntüle
9Ercan Atad. 08 Kasım 1973 - ö. ?MeslekGörüntüle
10Özdilek Erdemd. 27 Nisan 1933 - ö. 14 Nisan 1999Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
11Dilşa Denizd. 01 Ocak 1964 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
12Türkân Gedik Bengid. 1942 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
13Hande Koçakd. 1982 - ö. ?Madde AdıGörüntüle
14Hande Özcand. 1977 - ö. ?Madde AdıGörüntüle
15F. Hande Topbaşd. 1971 - ö. ?Madde AdıGörüntüle