Nurşen Şirin

(d. 1971 / ö. -)
Çocuk Gelişimi Uzmanı, Yazar
(Çocuk Edebiyatı / 20. Yüzyıl / Anadolu-Osmanlı-Türkiye)
ISBN: 978-9944-237-86-4

Samsun ‘da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Ordu / Ünye’de tamamladı. Gazi Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü'nü bitirdi. Sosyal Hizmet alanında yüksek lisans öğrenimini "Anne Babası Boşanmış Gençlerin Psiko Sosyal Gereksinimlerinin Değerlendirilmesi " isimli tezle tamamladı. American Northwest University Kinik Psikoloji alanında doktora yaptı.13 yıl anaokullarında idareci ve danışman olarak çalıştı. Aile danışmanlığı alanında eğitim aldı.10 yılı aşkın bir süredir “Annelik Akademisi” adı altında anne baba eğitimleri ve danışmanlık hizmeti vermektedir. 1 ebeveyn,1 adet eğitim program kitabı, 128 adet çocuk öyküsü yazdı,1 adet okul öncesi eğitim seti hazırladı. Okul öncesinde eğitim programı geliştirmek adına 12 yıl gönüllü eğitimcilerden oluşan bir ekipte çalıştı. Kalıcı Öğrenme (Davranış Geliştirme Merkezli) yönteminin oluşturulması ve Talim Terbiye Kurum onayı almasında aktif rol aldı. Özel bir üniversitede Çocuk Gelişimi ve Eğitimi bölümünde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Daha sonra ”Çekirdek Oluş “ adlı Aile ve Çocuk Gelişim Merkezini kurdu. Hâlen bu merkezin idarecisi, gelişim uzmanı, pedagog olarak görev yapmaktadır.

Nurşen Şirin aktif olarak Çocuk Gelişim Testleri, Bütüncül Oyun terapisi, Ebeveyn danışmanlığı, Aile danışmanlığı yapmaktadır. Ankara`da yaşamakta olan yazar, Aytekin Şirin ile evli olup Tarık, Dilara ve Tekin`in annesidir (https://cekirdekolus.com/dr.-nursen-sirin-hakkinda.html).

Nurşen Şirin, eğitimini aldığı çocuk gelişimi uzmanı olarak aktif iş yaşamına devam etmektedir. Ayrıca çalışma alanına çok da uzak olmayan okul öncesi çocuklarına yönelik kitaplar yazmaktadır.

2006 yılında 7 Yıldızlı Masallar isimli 10 kitaptan oluşan seti, çoklu zekâ kuramına göre 1000 çocuk üzerinde sınayarak 4-8 yaş grubu çocuklar için hazırlamıştır. Bu kitap setinde öğrencilere yardımlaşma, dostluk gibi değerlerin yanı sıra ön-arka, yaşlı-genç, zaman (akşam-sabah), mutlu-mutsuz, renk (sarı, kırmızı, siyah), sayı kavramların kazandırılması amaçlanmıştır.

2008 yılında yayımlanan Eğlenceli Masallar, 52 masal 104 etkinlikten oluşmaktadır. Kahramanı Panda olan Pofi isimli sette 2-4 yaş arası çocuklara banyo yapma, el yıkama, diş fırçalama gibi öz bakım becerileri anlatılmaktadır.

Alper Davranış Eğitim Seti 5 kitabı içermektedir. Bu seri, küçük bir kasabada yaşayan her şeyi merak eden, sorular soran Alper aracılığıyla okul öncesi çocukların karşılaşabileceği genel problemlere doğru çözümler bulmaları konusunda onları yüreklendirmektedir.

Burcu dizisinde ise çocuğa ve ebeveyne yol göstermek için kaleme alınmıştır. Öykünün kahramanı Burcu, çocuklara olumlu bir özdeşim modeli olarak sunulmaktadır.

Kendisi gibi gelişim uzmanı olan Kudret Eren Yavuz ile birlikte kaleme aldığı Yürekten Anne Baba Olmak isimli kitap çocuklarla ebeveynler arasındaki duvarları kaldırarak birbirini daha iyi anlayabilen aileler oluşturmak niyetiyle 2011 yılında yazılmıştır.

Neşeli Bilim Kitaplarım serisinde ise arılar, tavuklar, deniz kaplumbağaları, yunuslar, uğur böcekleri, inekler hakkında birçok şey eğlenceli bir şekilde kaleme alınmıştır. Kitaplarda sanat etkinliklerine, deneylere, oyunlara, eğitici drama gibi birçok etkinliğe yer verilmiştir.

Mutluluk Ülkesinin Misafiri isimli kitapla tatlı dilin, nezaketin büyük gibi görünen problemleri nasıl çözdüğünü "Kötü insan yoktur, iyiye yönlendirilmemiş insan var." sözünün anlamını vurgulamıştır.

Nurşen Şirin'in kaleme aldığı eserlerin kahramanları okul öncesi çocukları ve hayvanlardır. Bu karakterler, tüm çocuklar için geçerli olan davranışları ve özellikleri taşımaktadır. Çocuklara evrensel değerler olan sevgi, saygı, yardımlaşmanın yanı sıra kavramlar, öz bakım becerileri bu karakterler üzerinden verilmektedir. Şirin, didaktik bir üsluba sahiptir. Eserlerindeki iletiler tamamen çocukları eğitmek, onlara bir şeyler öğretmek üzere kurgulanmıştır. Cümleleri kısa ve sadedir.

Kaynakça

https://cekirdekolus.com/dr.-nursen-sirin-hakkinda.html [erişim tarihi: 01.10.2019]

Madde Yazım Bilgileri

Yazar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP UZUNER YURT
Yayın Tarihi: 14.10.2019
Güncelleme Tarihi: 20.12.2020

Eser AdıYayın eviBasım yılıEser türü
7 Yıldızlı Masallar Seti (10 Kitap)Timaş Çocuk / İstanbul2006Masal
Eğlenceli MasallarTimaş Çocuk / İstanbul2008Masal
Pofi (5 kitap)Timaş Çocuk / İstanbul2010Hikâye
Alper Öykü Seti (5 Kitap)Timaş Çocuk / İstanbul2011Hikâye
Yürekten Anne Baba OlmakTimaş / İstanbul2011Diğer
Burcu (5 Kitap)Timaş Çocuk / İstanbul2012Hikâye
Mutluluk Ülkesinin MisafiriTimaş Çocuk / İstanbul2012Hikâye
Neşeli Bilim Kitapları Serisi (6 Kitap)Muştu Yayınları / İstanbul2013Diğer

İlişkili Maddeler

Sn.Madde AdıD.Tarihi / Ö.TarihiBenzerlikİncele
1Ümit Zeynep Kayabaşd. ? - ö. ?Doğum YeriGörüntüle
2Asuman Güzelced. 01 Nisan 1969 - ö. ?Doğum YeriGörüntüle
3Ahmet Sevend. 01 Ocak 1966 - ö. ?Doğum YeriGörüntüle
4Hande Altaylıd. 1971 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
5Nurdan Beşergild. 1971 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
6F. Hande Topbaşd. 1971 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
7Ahmet Sevend. 01 Ocak 1966 - ö. ?MeslekGörüntüle
8Mehmet Çetind. 01 Kasım 1955 - ö. ?MeslekGörüntüle
9Feridun Ulusoyd. 01 Ocak 1940 - ö. ?MeslekGörüntüle
10Tülin Urald. 11 Eylül 1972 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
11Ayşe Sevim (Ayşe Günay)d. 20 Nisan 1979 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
12Hasan Kıyafetd. 01 Mart 1938 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
13Ahmet Rasimd. 1865 - ö. 21 Eylül 1932Madde AdıGörüntüle
14MEHMET, Mehmet Hanifi Şirind. 1970 - ö. ?Madde AdıGörüntüle
15Nursen Karasd. 20 Mart 1938 - ö. ?Madde AdıGörüntüle