Aslı Der

(d. 22 Temmuz 1975 / ö. ?)
Yazar, çevirmen
(Çocuk Edebiyatı / 20. Yüzyıl / Anadolu-Osmanlı-Türkiye)

İstanbul'da doğdu. Galatasaray Lisesi’nde eğitim aldı. Daha sonra Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden mezun oldu. İngilizce ve Fransızcadan çeviriler yaptı, firmalar için yayınlar hazırladı. İlk kitabı Küçük Cadı Şeroks’u, aynı karakterin diğer macerası olan Büyük Tuzak izledi. Bu eser Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği (ÇGYD) tarafından 2007 Yılın En İyi Çocuk Romanı seçilerek ödül aldı. Ayrıca aynı kitap ile 2010’da Uluslararası Çocuk Kitapları Kurulu’nun (IBBY) Onur Listesi’ne girdi. Yazar Şeroks’un maceralarını üçüncü kitap olan Barış Odaları ile devam ettirdi. Çocuk kitaplarında uyguladığı fantastik kurgu ile dikkat çeken yazar, Tehlikeye 3 Yolculuk ve Kayıp Rüyacı eserleriyle de okuyucusu ile buluştu. İlk çocukluk dönemi için yazdığı eserlerin yanı sıra gençler için de eserler kaleme aldı. İlk gençlik romanı Defne’yi Beklerken’in ardından Darmadağın kitaplarını da yazdı. Aslı Der, evli ve iki çocuk annesidir.

Yazarın sevilen eserlerinden olan Küçük Cadı Şeroks, okuyucusuna fantastik bir sayfa açar ve orada yeni maceralar sunar. Alışılmışın dışında masalsı bir dille Şeroks, maceradan maceraya atılır. Şeroks’un yaşadığı maceralar hem okuyucuyu kurgunun içine çeker hem de ana karakter ile yeni şeyler öğrenme ve bu yeni şeyleri sorgulama fırsatı sağlar.

Yazarın eserlerine genel olarak bakıldığında ilk dikkat çeken unsur, bunların okuyucunun ruhsal ihtiyaçlarını karşılamadaki yeterliliğidir. Eserin hitap ettiği yaş grubuna göre kurgu ayarlanmış, dönemin özellikleri göz ardı edilmemiştir. Dönem okuyucusunun ilgi duyduğu konular kurguda sıklıkla verilmiştir.

Sosyal ve duygusal gelişim açısından eserlerde olumlu mesajlar görülebilir. Karakterlerin sosyal ve bireysel alanlarda yaşadığı olaylar üzerinden okuyucuya birtakım problemlerin ve bunların çözüm yollarının mesajı iletilir. Fakat bazen karakterler de çözümsüz kalır. Hatta bu problemler karakteri ağır psikolojik sorunlara iter.

Eserlerindeki olaylar birbiri ardına çözülen düğümler gibi bütünden parçaya, parçadan bütüne bir akış izler. Zaman olgusu okuyucu tarafından kavranabilecek niteliktedir. Olayın başlayışı ve bitişi okuyucu için anlamlı bir zaman diliminde geçer. Açık ve sade bir dille, sürükleyici bir üslupla eser sona doğru ilerler. Eserlerde zaman bakımından geridönüşleri ve ya tam tersi durumları görmek mümkündür.

Yazarın eserlerinde seçtiği temalarda kız çocuklarının toplum tarafından gördüğü baskı, aile içi iletişim problemleri, topluma ayak uydurmada yaşanılan zorluklar kurgu içerisinde kendini belli eder. Karakterlerin yaşadığı bu durumlar okuyucuya olayları uzaktan izleme ve objektif değerlendirme imkânı sunar. İlk çocukluk dönemi için yazılmış eserlerde sık konuşmalar ve kısa paragraflarla metnin canlılığı ve çeşitliliği artırılmıştır. Fakat gençlik dönemi eserlerinde, okuyucunun da özellikleri dikkate alınarak sık konuşmalardan ziyade, iç hesaplaşmaların yoğunlaştığı görülür.

Kaynakça

http://gunisigikitapligi.com/ [erişim tarihi: 24.07.2018]

Madde Yazım Bilgileri

Yazar: AYŞE SİNEM TOPRAK
Yayın Tarihi: 27.09.2018
Güncelleme Tarihi: 20.12.2020

Eser AdıYayın eviBasım yılıEser türü
Küçük Cadı ŞeroksGünışığı Kitaplığı / İstanbul2001Roman
Tehlikeye 3 YolculukGünışığı Kitaplığı / İstanbul2003Roman
Büyük Tuzak/ Küçük Cadı ŞeroksGünışığı Kitaplığı / İstanbul2007Roman
Kayıp RüyacıGünışığı Kitaplığı / İstanbul2011Roman
Defne'yi BeklerkenGünışığı Kitaplığı / İstanbul2013Roman
Barış Odaları/ Küçük Cadı ŞeroksGünışığı Kitaplığı / İstanbul2014Roman
DarmadağınGünışığı Kitaplığı / İstanbul2015Roman

İlişkili Maddeler

Sn.Madde AdıD.Tarihi / Ö.TarihiBenzerlikİncele
1Barbaros Altuğd. 1972 - ö. ?Doğum YeriGörüntüle
2Selahattin Hilavd. 1928 - ö. 12 Mayıs 2005Doğum YeriGörüntüle
3Mine Soysald. 1959 - ö. ?Doğum YeriGörüntüle
4Pınar Öğünçd. 1975 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
5Tuvana Gülcand. 1975 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
6Cem İlerid. 1975 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
7Ahmet Küçükağad. 1953 - ö. ?MeslekGörüntüle
8Vlad-demir Karagançud. 1934 - ö. ?MeslekGörüntüle
9Ahmet Ümitd. 12 Temmuz 1960 - ö. ?MeslekGörüntüle
10Sara Gürbüz Özerend. 12 Şubat 1956 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
11Şermin Yaşard. 1982 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
12Mustafa Işıkd. 1955 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
13Aslı Biçend. 1970 - ö. ?Madde AdıGörüntüle
14Aslı E. Perkerd. 23 Mart 1975 - ö. ?Madde AdıGörüntüle
15Aslı Erdoğand. 08 Mart 1967 - ö. ?Madde AdıGörüntüle