Ahmet Çuhacı

(d. 1950 / ö. -)
şair, öğretmen
(Yeni Edebiyat / 20. Yüzyıl / Anadolu-Osmanlı-Türkiye)
ISBN: 978-9944-237-86-4

Ahmet Çuhacı, 1950 yılında Konya'ya bağlı Çavuş köyünde dünyaya gelmiştir. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini babasının memuriyeti nedeniyle farklı yerlerde tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi Felsefe bölümünü bitirmiş ve ardından yedi yıl kadar öğretmenlik yapmıştır (Çuhacı 2018:206). Çuhacı hâlen Konya Akşehir'de ikamet etmekte ve sanat faaliyetlerini sürdürmektedir.

Ahmet Çuhacı'nın şiir ve fıkra türlerinde hazırladığı eserleri vardır. Onun şiirlerinin temel konusu insandır. Anadolu'nun köylüsü, kentlisi, esnafı ve işçisi başta olmak üzere her kesimden insanı onun şiirlerinin temel taşıdır. Şiirlerinde insana dair duygu ve düşüncelerini dillendiren Çuhacı, sevginin ve iyiliğin gücüne inanmıştır. Adaletin, eşitliğin ve doğruluğun dünyaya hakim olması gerektiğini savunmuştur. Hemen her şiirinde doğaya dair unsurlara yer vermiş, günümüz dünyasında yok olmaya yüz tutan insanî değerleri hatırlatmıştır. Sevgiliyi konu ettiği şiirlerinde de duygularını samimi bir şekilde dile getirmiştir. Şiirlerinde ele aldığı konulara felsefî bir bakış açısıyla yaklaşmıştır. Eserlerinde atasözlerine, deyimlere ve Türk halkıyla özdeşleşen kalıplaşmış ifadelere çok sık yer vermiş, söz sanatlarını da ustaca kullanmıştır.

Karanfil Çeliği, Ahmet Çuhacı'nın ilk şiir kitabıdır. Kuşla Çiçek Arası (1994) adlı şiir kitabının Arasta adını taşıyan bölümünde, Akşehir'deki Arasta çarşısında yıllar boyunca usta-çırak ilişkisiyle devam ettirilen ancak günümüzde yitip gitmeye yüz tutan geleneksel meslekler ve bu meslekleri icra eden küçük esnaf konu edilmiştir. Yörenin halk kültürü unsurları da etkileyici bir dil ve üslupla betimlenmiştir. Arasta şiirinden yola çıkılarak 1996 yılında Kültür Bakanlığı tarafından aynı adla bir kısa belgesel film çekilmiştir. Semih Taytak'ın yönetmenliğini yaptığı filmin senaryosu da Ahmet Çuhacı tarafından hazırlanmıştır. Arasta, 2001 yılında ayrı bir kitap olarak yayımlanmıştır. Çuhacı'nın bir başka şiir kitabı olan Beş Harfli Alfabedir Sevgi, 1994 yılında basılmıştır.

İki Kişilik Mektuplar (1996), adlı kitapta çoğunlukla mensur şiirlere yer verilmiştir. Fon/Dip Notları (2000), şairin iki bölüm halinde hazırladığı bir kitaptır. Kitabın birinci bölümü Fon/Dip Notları, ikinci bölümü ise Hitit Atasözleri başlığını taşımaktadır. Bu eser şairin çoğunlukla bir ya da birkaç dizeden oluşan kısa ve mensur şiirlerinden müteşekkildir.

Nasreddin Hocalardan Biri (2002), fıkra kitabıdır. Bu kitapta "Nasreddin Hoca bugünlerde yaşasaydı nasıl fıkralar üretirdi, nasıl bir Hoca olurdu?" sorusundan hareketle, Çuhacı'nın ürettiği fıkralar yer alır. Kitabın başında düşünce, edebiyat ve çeşitli sanat dallarında öne çıkan kişilerin gülme, gülmece ve Nasreddin Hoca üzerine olan düşüncelerine yer verilmiştir. Kitabın sonraki bölümünde Çuhacı tarafından üretilen 123 fıkra bulunmaktadır. Bana Bir Türkü Söyle (2018), Çuhacı'nın yayımlanan son şiir kitabıdır. Bu kitapta 198 şiir vardır.

Ahmet Çuhacı'nın yüze yakın şiiri, başta Şehabettin Genç olmak üzere çeşitli sanatçılar tarafından bestelenerek seslendirilmiştir. Bestelenen şiirlerinden en bilinenleri şunlardır: Sevda Değil, Kuşların Vurulduğu Zaman, İçimizden Biri, Bana Bir Şarkı Söyle (Zülfü Livaneli); Sevgi Kuşun Kanadında, Bir An Yum Gözlerini, Dilek, Gece ile Gündüz Arasında, Merhaba Çocuk (Hasret Gültekin); Kızımın Adı Sevgi Oğlumun Adı Barış (Edip Akbayram); Güllü Kız (Esin Afşar); Seyir Defteri, Gölge (Tekin Çelikel), Arabacı Salih (Ünol Büyükgönenç). Muzaffer İzgü, şairin Kuşla Çiçek Arası kitabına yazdığı ön sözde Ahmet Çuhacı'nın şiirlerinin türküleştirilmesini, diğer Anadolu ozanları gibi dizelerinde dostluk temasını coşkulu ve cömert bir şekilde dile getirmesine, Anadolu'ya ait bilgelik kokan deyimleri şiirlerinde son derece yerli yerinde kullanmasına, dizelerini usta bir biçimde kullandığı söz sanatlarıyla zenginleştirmesine ve doğaya sıkça yer vermesine bağlamıştır (Çuhacı 1994: ön söz).

Kaynakça

Çuhacı, Ahmet (1994). Kuşla Çiçek Arası. İstanbul: Mitos Yay.

Çuhacı, Ahmet (2018). Bana Bir Türkü Söyle. Ankara: Sınırsız Kitap Yayın.

Madde Yazım Bilgileri

Yazar: ÖZLEM DAĞDELEN
Yayın Tarihi: 08.05.2019
Güncelleme Tarihi: 16.12.2020

Eser AdıYayın eviBasım yılıEser türü
Karanfil ÇeliğiNasreddin Hoca ve Turizm Derneği Yayınları / Ankara-Şiir
Kuşla Çiçek ArasıMitos Yayınları / İstanbul1994Şiir
Beş Harfli Alfabedir SevgiMED Yayınları / Ankara1994Şiir
İki Kişilik MektuplarPark Yayınları / İstanbul1996Şiir
Fon/Dip NotlarıK Yayınları / İzmir2000Şiir
ArastaErcan Kitabevi / İzmir2001Şiir
Nasreddin Hocalardan BiriAtadost Yayınları / İzmir2002Fıkra
Bana Bir Türkü SöyleSınırsız Kitap Yayın / Ankara2018Şiir

İlişkili Maddeler

Sn.Madde AdıD.Tarihi / Ö.TarihiBenzerlikİncele
1Perihan Akçay (Öz)d. 1958 - ö. ?Doğum YeriGörüntüle
2AHMED, Ahmed Efendid. ? - ö. ?Doğum YeriGörüntüle
3HASÎB DEDE, Neyzend. 1800 - ö. 1870Doğum YeriGörüntüle
4Turgut Çevikerd. 02 Şubat 1950 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
5Mehmet Mümtaz Tuzcud. 05 Ocak 1950 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
6Tamer Leventd. 13 Ekim 1950 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
7Akdemir Akmutd. 1930 - ö. ?MeslekGörüntüle
8Yılmaz Odabaşıd. 15 Ağustos 1962 - ö. ?MeslekGörüntüle
9Tufan Çapard. 18 MART 1979 - ö. ?MeslekGörüntüle
10İhsan Işıkd. 4 Mayıs 1952 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
11Şahin Çandırd. 14 Aralık 1931 - ö. 17 Mayıs 2019Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
12Safiye Gölbaşıd. 30 Ekim 1982 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
13YILMAZ, Ahmet Yılmazd. 1960 - ö. ?Madde AdıGörüntüle
14DERTLİ AHMET/AHMET, Ahmet Kekillid. 1949 - ö. ?Madde AdıGörüntüle
15YAĞANLI KARABOYUN AHMETd. ? - ö. ?Madde AdıGörüntüle