Şöhret Doğruyol Sağbaş

(d. 1981 / ö. -)
Öğretmen, yazar
(Çocuk Edebiyatı / 20. Yüzyıl / Anadolu-Osmanlı-Türkiye)
ISBN: 978-9944-237-86-4

İstanbul’da doğdu. Bir yaşına geldiğinde babasının görevi nedeniyle Mardin’e, dört yaşında Çanakkale’ye taşınmak durumunda kaldılar. Çanakkale’de ilk çocukluk anılarını biriktiren Sağbaş, ortaokulun son sınıfına geldiğinde babasının şark görevi nedeniyle Siirt’e taşındı. Lisenin son sınıfını ise babasının üç yılda bir çıkan tayini nedeniyle Kırklareli’de okudu. Lise hayatının ardından İstanbul’da ulusal bir gazetede tashihçi olarak işe başladı. Bu süreçte seçmeyi düşündüğü meslek konusundaki düşüncesi pekişti ve Türkçe öğretmeni olmaya karar verdi. Sefaköy’de geçen on yıllık öğretmenlik hayatı boyunca Türkçe öğretmenliğinin yanı sıra resim, müzik, bilişim öğretmenliği ve müdür yardımcılığı da yaptı. Sanata karşı ilgisi onu sanat yönetimi bölümünde yüksek lisans yapmaya itti. 2012 yılında tezini tamamlayarak İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat Yönetimi Bölümü’ndeki yüksek lisans eğitimini başarı ile tamamladı. Yüksek lisans eğitimi görürken çeşitli gazete ve dergilerde sanat yazıları yazmaya başladı. O yıllarda çocuk edebiyatına ilgisinin nüvelerini atacağı “Kız Kulesi Efsanesi” isimli -besteleri de kendisine ait-müzikli bir çocuk oyunu yazdı ve yönetti. 2012 yılında anne olması ile birlikte çocuk edebiyatına ilgisi biraz daha arttı. İdeal toplum ve ideal insan hayalleri ile kendi ütopyasını oluşturdu ve bu bağlamda eserler verdi.

Yazarın, 2016 yılında ilk çocuk romanı Ütopyaya Yolculuk yayımlandı. Kitabın kısa sürede gördüğü ilgi, devam kitabını yazmasına vesile oldu ve 2017 yılında Distopyaya Yolculuk yayımlandı. Öğrencilerinin ve velilerinin sanata olumsuz bakışı ve test odaklı bir çocuk yetiştirme yöntemi benimsemeleri, onu Tuhaf Bilimler Akademisi romanını yazmaya itti ve 2018 yılının başlarında Tuhaf Bilimler Akademisi kitabını çıkardı. Bir biyosilgi ile karşılaşması ve sayıları her geçen gün artan Dunning-Kruger sendromuna kapılmış insanların varlığına tanıklık etmesi üzerine 2018 yılında fantastik çocuk romanı Silgi Ruhu yayımlandı. Eşi Prof. Dr. Mehmet Sağbaş’ın 2019 yılında yayımlanan ve yılın en iyi yerli bilim kurgu romanı seçilen yetişkin okura hitap eden Barbar Yeni Dünya'nın editörlüğünü yaptı.

İlk öğretmenlik yıllarında bir öğrencisinin hobi amaçlı yaptığı resimlerle karşılaşması, öğretmenlik hayatı boyunca benimsediği “Her çocuğun içindeki cevheri bulup çıkarma” misyonunu ateşledi ve geçmiş yıllarda oğluna notaları öğretmek için kaleme aldığı "Notalar Apartmanı" öyküsünü, öğrencisinin resimleri ile kitaplaştırma kararı aldı. 2019 yılında ilk QR kodlu yönlendirme ile şarkısının da bulunduğu Notalar Apartmanı öykü kitabı yayımlandı.

Yazar, kitaplarında çocuk okurların roman kahramanlarına yakınlık kurmalarını, kendilerinden hissetmelerini de sağlayacak bir üslup benimsemiştir. Bunu başarmasındaki etmenlerin başında okura empati ile yaklaşması sayılabilir. Kitaplarının çoğunda birinci tekil anlatıcıyı tercih etmiştir. Çocuk romanlarının tümünde yalın bir dil ve sade bir anlatım tercih etmiştir. Kitaplarının tümünde, kitap okuma alışkanlığı olmayan çocukları da göz önünde bulundurarak karmaşık olmayan bir kurgu kullanmaktadır. Çoğu romanında ana karakterleri iki kişi ile sınırlı tutarak diyalogların çocukların zihninde karmaşık hale gelmemesine özen göstermiştir. Diyaloglarda hitap sözcüklerini sıklıkla kullanarak hem kolay anlaşılırlığı sağlamış hem de bir nezaket kuralını vurgulamıştır.
Şöhret Doğruyol Sağbaş, kitaplarında hayvanlara ve doğaya karşı hassasiyet ve duyarlılık aşılayan, tüketim kültürüne eleştiriyi üstü kapalı bir biçimde içinde barındıran bir kurgu yaratmayı tercih etmiştir. Huzurun, iyiliğin ve bilgeliğin hakim olduğu ütopik dünyalar ile çocuklara pozitif duygular aşılamaktadır.

Kaynakça

25.06.2019 tarihinde yazarla görüşülerek hazırlanmıştır.

Madde Yazım Bilgileri

Yazar: DOÇ. DR. NESLİHAN KARAKUŞ
Yayın Tarihi: 01.08.2019
Güncelleme Tarihi: 20.12.2020

Eser AdıYayın eviBasım yılıEser türü
Ütopyaya YolculukEpsilon / İstanbul2016Roman
Distopyaya YolculukEpsilon / İstanbul2017Roman
Tuhaf Bilimler AkademisiEpsilon / İstanbul2018Roman
Silgi RuhuEpsilon / İstanbul2018Roman
Notalar ApartmanıEpsilon / İstanbul2019Hikâye

İlişkili Maddeler

Sn.Madde AdıD.Tarihi / Ö.TarihiBenzerlikİncele
1Nazmî, Şeyh Mehmed Nazmîd. 1622 - ö. 1701Doğum YeriGörüntüle
2Ali Kemal Balkanlıd. 1900 - ö. 1992Doğum YeriGörüntüle
3ITRÎ, Buhûrî-zâde Mustafad. 1633? - ö. 1711Doğum YeriGörüntüle
4Berk Asland. 28 Ekim 1981 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
5Merve Büyükçapard. 26 Nisan 1981 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
6Emre Miyasoğlud. 26 Ekim 1981 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
7Halide Yıldırımd. 11 Eylül 1959 - ö. ?MeslekGörüntüle
8Nihan Kayad. 01 Ağustos 1979 - ö. ?MeslekGörüntüle
9Halil Erdoğan Cengizd. 3 Eylül 1934 - ö. 28 Ekim 1993MeslekGörüntüle
10Gülen İpek Abalıd. 08 Nisan 1980 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
11Sevgi Koşanerd. 1962 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
12Ümit Denizerd. 25 Şubat 1948 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
13Ünal Şöhret Dirlikd. 1938 - ö. ?Madde AdıGörüntüle
14ŞÖHRET CELALOĞLU KAHRAMANOVd. 1954 - ö. ?Madde AdıGörüntüle
15SELİMZADE/DOĞRUYOL, Mithat Doğruyold. 1958 - ö. ?Madde AdıGörüntüle