Fatih Erdoğan

(d. 23 Nisan 1954 / ö. -)
Çocuk edebiyatı yazarı, Makine Mühendisi, Editör
(Çocuk Edebiyatı / 20. Yüzyıl / Anadolu-Osmanlı-Türkiye)
ISBN: 978-9944-237-86-4

İzmir’de doğdu, 1958’de İstanbul’a geldi. İlkokulu Kanarya İlkokulu'nda, ortaokulu ise Kültür Koleji'nde okudu. Liseyi 1972 yılında Robert Koleji’nde tamamladı. Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden 1979’da mezun oldu. Kitaplara, özellikle de çocuk kitaplarına olan ilgisi nedeniyle, diplomasını aldığı makine mühendisliği mesleğini yapmak yerine, Redhouse Yayınevinde 1980-1991 yılları arasında çocuk yayınları editörü olarak görev yaptı (Yılmaz 2013: 15). Kitaplara olan ilgisi daha sonra tüm hızıyla devam etti. Lisans mezuniyetinin ardından 1984 yılında Münih’te bulunan Uluslararası Çocuk ve Gençlik Kütüphanesi (Internationale Jugendbibliothek) bursuyla üç ay bu kütüphanede çalıştı.Türkiye’ye döndükten sonra 1986 yılından 1994 yılına kadar, Cumhuriyet gazetesinin çıkardığı Çerçeve ve Kitap dergilerinde, 2001-2003 yılları arasında ise Radikal gazetesinin çıkardığı Radikal Kitap ekinde çocuk edebiyatı üzerine yazılar yazdı (Yılmaz 2013: 15).

1985 yılında Şeyma Doğramacı’nın Gelişim Yayınları’ndan çıkardığı Çocukça dergisinde ise danışmanlık görevinde bulundu (Yılmaz 2013: 15). Çocukça dergisi aynı zamanda Cemal Süreyya, Behçet Necatigil, Özdemir Asaf gibi Türk edebiyatının önemli isimlerinin eserlerinden örneklerin yer aldığı bir dergi olması bakımından önem taşır. Bu derginin yanı sıra biri çocuklara öteki yetişkinlere olmak üzere iki dergi yayımladı. Bu dergilerden 1990 yılında yayımlanan Kırmızıfare çocuklar için çıkarılan ilk edebiyat dergisidir. Çocuklara yazılı kültür ürünlerimizi benimsetmek, okumayı ve edebiyat sevgisini teşvik etmek amacını gütmüş olan ve Türkçemizin doğru kullanımına özellikle ağırlıklı bir önem vermiş bulunan bu dergi, akademik çevrelerin ve eğitimcilerin takdirini kazanmıştır (Kılıçarslan 2011: 10-11).

Çocukça, Kırmızıfare dergilerinin yanı sıra şu ana kadar yalnızca ilk üç sayısını çıkarabildiği alanında ilk olan Çocuk Edebiyatı Araştırmaları Dergisi Binbir Kitap ise, çocuk edebiyatı alanında araştırma ve incelemelerle birlikte nitelikli çocuk kitaplarını tanıtmayı hedefledi. 1988 yılında Münih'te yapılan Uluslararası Çocuk Yayınları Sempozyumuna, 1995 yılında uluslararası IFLA konferansına çocuk kitaplarıyla ilgili bir bildiriyle katıldı. Arnavutluk, Avusturya, Azerbaycan, Almanya, Hollanda, Moldova ve Kıbrıs’ta aynı konularda konferanslar verdi. 1994 yılında ülkemizde çocuklara yönelik kitapların niteliğinin yükselmesi, çocuk kütüphanelerinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amaçlarıyla kurulan Çocuk Yayınları Derneği’nin kurucuları arasında yer aldı ve on yıl başkanlığını yaptı (Yılmaz 2013: 16). Çocuk edebiyatı alanına ilgisini akademik çalışmalarla taçlandırmak isteyen yazar çocuk kitapları üzerine yüksek lisans ve doktora yaptı. Fatih Erdoğan, 1989 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kütüphanecilik Bölümü'nde “1985-1987 Yerli Çocuk Yazını Ürünlerinin Konusal ve Sayısal Analizi” başlıklı çalışma ile yüksek lisansını, 1989 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kütüphanecilik Ana Bilim Dalında “Türkiye'de 1996-1998 Yıllarında Yayımlanmış Telif Çocuk Kitaplarının İçerik Analizi" başlıklı çalışma ile doktorasını tamamladı. 2004-2006 yıllarında Millî Eğitim Bakanlığı Çocuk Yayınları Kurulunda görev yapan yazar, 2006-2007 yıllarında Bilgi Üniversitesi’nde "Çocuklar için Yazmak" konulu bir seminer verdi. Yine 2008-2009 öğretim yılında Yeditepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde "Yaratıcı Yazarlık" dersi verdi (Yılmaz 2013: 16).

2016 yılında Çukurova Üniversitesinin ev sahipliğinde “VII. Ulusal Yaşayan Yazarlar Çocuk Edebiyatında Fatih Erdoğan Sempozyumu” düzenlendi. Üç gün devam eden sempozyuma pek çok akademisyen ve öğretmen bildirileri ile katıldı. Fatih Erdoğan’ın eserleri farklı dillere çevrildi. 2016 ve 2017 yıllarında iki kez ALMA (Astrid Lindgren Memorial Award) ödülüne aday gösterildi (www.fatiherdogan.com). ALMA ödülünün yanı sıra ulusal ve uluslararası pek çok ödülün de sahibidir. Kendi internet sitesinden öğrenildiği kadarıyla bu ödüller şunlardır: 1980 İstanbul Uluslararası Çocuk ve Gençlik Yayınları Konferansı, "Çocukların Seçtiği Kitap" Yarışması Resimli Kitap Dalında Pan ve Çiçeği adlı kitabıyla Birincilik Ödülü, 1997 Ankara Üniversitesi tarafından düzenlenen Çocuk Edebiyatı Sempozyumu sırasında belirlenen "Türkiye'nin En İyi 10 Çocuk Yazarı", 2000 (11-15 Aralık 2000) Özel Atacan Eğitim Kurumları tarafından düzenlenen 1. Kitap Fuarı'nda öğretmen ve öğrenciler tarafından konuk yazar ve çizerler arasından oy çokluğuyla onur konuğu seçildi. 2004 Tudem Yayınları tarafından düzenlenen çocuk tiyatrosu yarışmasında "Fa Usta'nın Kemanları" adlı oyunu ile 3.'lük ödülünü aldı, 2007-2008 öğretim yılında Bağcılar Atatürk İlköğretim Okulu ve Esenler Türk İsveç Kardeşlik İlköğretim Okulunun ortaklaşa düzenlediği anket sonucunda "Yılın Çocuk Edebiyatı Yazarı" seçildi, 2008 Prizren/Kosova Türkçem Dergisi "Çocuk Edebiyatı" ödülünü aldı, 2009 yılında Türkiye Kütüphaneciler Derneği tarafından “2008 Yılının En İyi Çocuk Yazarı” seçildi, 9 Haziran 2009'da Çocuk Vakfı, Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümü ve Boyalıkuş Çizerler Grubu’nun düzenlediği II. Çocuk ve İlkgençlik Edebiyatı Buluşmasının Onur Konuğu seçildi, 9-11 Mayıs 2012 tarihlerinde Osmangazi Üniversitesi tarafından düzenlenen “Yaşayan Yazarlar - Aytül Akal” Sempozyumunda Mustafa Delioğlu ile birlikte Onur Konuğu seçildi, 11-13 Mayıs 2016 tarihlerinde Osmangazi Üniversitesi ve Çukurova Üniversitesi tarafından hakkında “Yaşayan Yazarlar Sempozyumu”nda 2016’nın yazarı olarak seçildi, 2017 yılı Astrid Lindgren Memorial Award(ALMA)'a Türkiye’den ikinci kez aday gösterildi, Sihirli Kutu kitabıyla Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği “Yılın kitabı-2015” çocuk romanı ödülünü aldı.

Eserlerinde özne ‘çocuk’tur. Çocuk edebiyatının gelişmesi için katkıda bulunmuş ve alanında ilk olma özelliğine sahip yayımlar neşretmiştir. Akademik anlamda da yüksek lisans ve doktorasını bu alan üzerinde yaparak çocuk edebiyatının gelişmesi, nitelikli çocuk kitaplarının yaygınlaşması için öncü ve model bir aydın-yazar olarak” (Kılıçarslan 2011: 12) çocuk edebiyatının sürekliliğine katkı sağlamayı amaçlamıştır. Dolayısıyla çocuk edebiyatı alanında kaleme aldığı kuramsal çalışmalarının yanı sıra bizzat bu alanda çocuklar için kitaplar yazması, yazarın kuram ve uygulamayı bir arada yürütmeyi başardığı şeklinde ifade edilebilir. Bu bağlamda eserleri de çocuğu merkeze alan bir anlayışla temellendirilmiştir.

Geniş bir okur kitlesi olan yazarın ağırlıklı olarak okul öncesinden ilk gençlik çağına kadar her yaştan okura hitap ettiği ve bu yaş aralıklarına yönelik eserler kaleme aldığı görülmektedir. Yazarın boyama kitaplarından bilmece-bulmaca kitaplarına, masal kitaplarından hikâye kitaplarına kadar birçok türde ürün kaleme aldığı bilinmektedir. Eserler arasında hikâye ve çeviriler ağırlıkta olmakla birlikte biyografik çalışmalar da dikkate değerdir. “Fatih Erdoğan, eserlerinin hepsinde salt çocuğu işlemiştir. Çocukların edebiyat zevkini geliştirmek, onların edebiyatın varlığıyla gelişimine katkıda bulunmak için sadece Çocuk edebiyatı üzerine eserler ortaya koymuştur. Fatih Erdoğan, çocukların içinde bulundukları yaş dönemini hesaba katarak onların ilgi ve ihtiyaçlarına hitap eden konuları kurgulamış ve olay örgüsünü didaktik olmak yerine edebiyat zevki verme amacına göre oluşturmuştur” (Kılıçarslan 2011: 22). Yazarın eserlerinde ele aldığı temel konular; yardımseverlik, dayanışma, arkadaşlık, okul yaşamı, anne-baba ve çocuk ilişkisi, millî değerlerin aktarımı, iyilik yapma, hayvan sevgisi, sorumluluk, temizlik, dürüst olma, misafirperverlik, çalışkanlık vb. gibi millî ve evrensel değerler kapsamında ele alınabilecek konulardır. Bu konular arasında yardımseverlik üzerinde sıklıkla durulduğu görülür. "Yardım teması Erdoğan’ın eserlerinde farklı türevleriyle ele alınır ve eserlerin birçoğunda sıklıkla yer alır. Evin düzenini sağlama noktasında çocukların ailelerine yardım etmesi bunlardan biridir" (Yılmaz; Arslan 2014: 39). Bunun yanı sıra Fatih Erdoğan’ın çocukların bilinçlenmesi amacıyla eserlerinde çeşitli konulara (medya kültürü, küresel ısınma, kurallara uyma, korsanla mücadele etme vb.) da yer verdiği görülür. Yazarın Sihirli Kalem, Sihirli Top, Sihirli Küpe, Sihirli Gözlük, Sihirli Araba vb. eserleri, çocukların yaratıcılığını geliştirmek amacıyla kaleme alınan eğitsel masallara örnek gösterilebilir. Ian Beck, Odin Redbeard gibi yabancı çocuk yazarlarından yaptığı çeviriler ile (Tom Trueheart: Cesur Maceracı, Tom Trueheart: Karanlık Diyarında, Vulgar Viking Büyük Gark Savaşı, Vulgar Viking Bir Yaz Gecesi Çığlığı vd.) aynı zamanda farklı kültürlerin de çocuklar tarafından tanınmasına katkıda bulunmuştur. Artık Kendim Yetiştirebilirim, Artık Kendim Tamir Edeblirim, Artık Kendim Sayabilirim, Artık Kendim Boyayabilirim vd. serisi ise çocuklara doğrudan özgüven aşılaması, onları cesaretlendirmesi ve yapabilecekleri yeterlikleri göstermesi bakımından önemlidir. Baştan sona macera dolu olan Korsan Kitap Çetesi ise yazarın dostluk, yardımlaşma, adil olma gibi temel yeterlikleri akıcı ve mizahi bir üslupla anlattığı bir diğer eseridir.

Kaynakça

Kılıçarslan, Ramazan (2011). Fatih Erdoğan’ın Eserlerinde Çocuk ve Eğitim Teması. Yüksek Lisans Tezi. Çanakkale: Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi.

Yılmaz, Oğuzhan (2013). Fatih Erdoğan’ın Eserlerinin Eğitsel Değerler Açısından İncelenmesi. Doktora Tezi. Erzurum: Atatürk Üniversitesi.

Yılmaz, Oğuzhan ve Abdullah Arslan (2014). "Fatih Erdoğan’ın Eserlerinde Yardımseverlik Değeri". Erzincan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi, (VII–II): 37-44.

http://www.fatiherdogan.com/guncel.html [erişim 21.11.2017]


Madde Yazım Bilgileri

Yazar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜZEYYEN ALTUNBAY
Yayın Tarihi: 16.09.2018
Güncelleme Tarihi: 28.12.2022

Eser AdıYayın eviBasım yılıEser türü
Bu Toprak Onları UnutmazCeylan Yayınları / İstanbul1980Çeviri
Pabucumun Bağı Çözüldü!Mavibulut Yayıncılık / İstanbul1985Hikâye
Canavarlar Ülkesinin KralıRedhouse Yayıncılık / -1985Çeviri
Beş Beyaz Benekli Baykuş Bana BakıyorMavibulut Yayıncılık / İstanbul1985Hikâye
Fili Yuttu Bir YılanMavibulut Yayıncılık / İstanbul1985Masal
Okula Geç Kaldım!Mavibulut Yayıncılık / İstanbul1985Hikâye
Geçiyordum Uğradım!Mavibulut Yayıncılık / İstanbul1986Hikâye
Sınıfta Kaldım Haberim Yok!Mavibulut Yayıncılık / İstanbul1987Hikâye
Ablam Bana Dil Çıkardı!Mavibulut Yayıncılık / İstanbul1987Hikâye
Sihirli KutuMavibulut Yayıncılık / İstanbul1992Masal
Aç TırtılMavibulut Yayıncılık / İstanbul1992Çeviri
Artık Kendim ÇizebilirimMavibulut Yayıncılık / İstanbul1993Diğer
Onu SeviyorumMavibulut Yayıncılık / İstanbul1995Hikâye
Elmer's Colours - Elmer ve RenklerMilet Dergi Kitap Yayın / Londra1998Çeviri
Elmer's Weather - Elmer ve HavaMilet Dergi Kitap Yayın / Londra1998Çeviri
Sevgili ArkadaşımMavibulut Yayıncılık / İstanbul1995Hikâye
Kuşumu Kim Kışkışladı?Mavibulut Yayıncılık / İstanbul1998Hikâye
Elmer's Friends - Elmer'in ArkadaşlarıMilet Dergi Kitap Yayın / Londra1998Çeviri
Elmer's Day - Elmer'in Bir GünüMilet Dergi Kitap Yayın / Londra1998Çeviri
Parkta Bir GünBoyut Matbaacılık / İstanbul1999Diğer
Grandma Nana - Nana NineMilet Dergi Kitap Yayın / Londra2000Çeviri
Ayşegül'e Ne Oldu?Mavibulut Yayıncılık / İstanbul2000Hikâye
11 Klasik Masal 1. CiltNet Yayıncılık / İstanbul2000Masal
I Have Wheels, What Am I? - Tekerleklerim Var, Ben Neyim?Milet Dergi Kitap Yayın / Londra2000Çeviri
Frog is a Hero - Kahraman KurbağaMilet Dergi Kitap Yayın / Londra2000Çeviri
Mamy Wata and The Monster - Sular Kraliçesi ve CanavarMilet Dergi Kitap Yayın / Londra2000Çeviri
Frog and the Wide World - Kurbağa ve Koca DünyaMilet Dergi Kitap Yayın / Londra2000Çeviri
Eating - YemeMilet Dergi Kitap Yayın / Londra2000Çeviri
11 Klasik Masal 2. CiltNet Yayıncılık / İstanbul2000Masal
Carrying - TaşımaMilet Dergi Kitap Yayın / Londra2000Çeviri
Celebrating - KutlamaMilet Dergi Kitap Yayın / Londra2000Çeviri
The Lucky Grain of Corn - Sihirli Mısır TanesiMilet Dergi Kitap Yayın / Londra2000Çeviri
Sihirli Şapka / 2.KitapMavibulut Yayıncılık / İstanbul2001Masal
Sihirli Kaykay / 1.KitapMavibulut Yayıncılık / İstanbul2001Masal
365 Oyuncaklı Hikaye / Uykudan ÖnceNet Yayıncılık / İstanbul2001Çeviri
Benim Büyük SözlüğümNet Yayıncılık / İstanbul2002Çeviri
Minik MasallarNet Yayıncılık / İstanbul2002Çeviri
Sihirli Şemsiye / 4.KitapMavibulut Yayıncılık / İstanbul2003Masal
Korsan Kitap ÇetesiMavibulut Yayıncılık / İstanbul2003Hikâye
Aşkım Çoban YıldızıMavibulut Yayıncılık / İstanbul2003Hikâye
Biricik Erkek KardeşimeNet Yayıncılık / İstanbul2003Çeviri
Paylaştıkça Kolaylaşır Zor GünlerNet Yayıncılık / İstanbul2003Çeviri
Hayat Arkadaşım KarımaNet Yayıncılık / İstanbul2003Çeviri
Canım OğlumaNet Yayıncılık / İstanbul2003Çeviri
İyi ki Doğdun Doğum Günün Kutlu OlsunNet yayıncılık / İstanbul2003Çeviri
Sevgili ÖğretmenimeNet Yayıncılık / İstanbul2003Çeviri
Güzel Günler İçin Mutluluklar DileğiyleNet Yayıncılık / İstanbul2003Çeviri
Hoşgeldin BebekNet Yayıncılık / İstanbul2003Çeviri
Öykülerle Çoklu Zeka Geliştirme Etkinlikleri Seti (8 Kitap)Mavibulut Yayıncılık / İstanbul2004Diğer
Sihirli Küre / 5.KitapMavibulut Yayıncılık / İstanbul2004Masal
Ne Ben mi Irkçı mı?Tarih Vakfı Yurt Yayınları / İstanbul2004Diğer
Böğürtlenli Dondurma SavaşıTarih Vakfı Yurt Yayınları / İstanbul2004Diğer
Eren'in Güçlü ArkadaşıMavibulut Yayıncılık / İstanbul2004Diğer
Hayvanlar KonseriMavibulut Yayıncılık / İstanbul2004Masal
Kavgayla Beslenen KızMavibulut Yayıncılık / İstanbul2004Diğer
Ceren'in KonuklarıMavibulut Yayıncılık / İstanbul2004Diğer
Beyaz Kızın KolyesiBeyaz Kızın Kolyesi / İstanbul2004Diğer
Çiğdem Büyüyünce Ne Olacak?Mavibulut Yayıncılık / İstanbul2004Diğer
Gırr!Mavibulut Yayıncılık / İstanbul2005Masal
Öykülerle Çoklu Zeka Geliştirme Etkinlikleri KılavuzuMavibulut Yayıncılık / İstanbul2005Diğer
Ozan'ın Çiftlik GezisiMavibulut Yayıncılık / İstanbul2005Diğer
Chameleon Races / Bukalemun YarışıyorMilet Dergi Kitap Yayın / Londra2005Diğer
Chameleon Swims - Bukalemun YüzüyorMilet Dergi Kitap Yayın / Londra2005Diğer
Bukalemun YarışıyorBulut Yayınları / -2006Çeviri
Top Ding Dız Dam Çong Cıs TakMavibulut Yayıncılık / İstanbul2006Hikâye
Bukalemun YüzüyorBulut Yayınları / İstanbul2006Çeviri
Ece ve Efe ile Türkçe (Cd'li)Milet Dergi Kitap Yayın / Londra2006Diğer
Artık Kendim KesebilirimMavibulut Yayıncılık / İstanbul2006Diğer
Artık Kendim SayabilirimMavibulut Yayıncılık / İstanbul2006Diğer
Artık Kendim BoyayabilirimMavibulut Yayıncılık / İstanbul2006Diğer
Dedem Neden Güldü? - Düz YazılıMavibulut Yayıncılık / İstanbul2007Hikâye
Keçi ve BenMavibulut Yayıncılık / İstanbul2007Hikâye
Dedem Bana Düdük YaptıMavibulut Yayıncılık / İstanbul2007Masal
Güzel Bir Sabahtı - Düz Yazılı2016 / İstanbul2007Masal
Gece Gelen Konuklar - Düz YazılıMavibulut Yayıncılık / İstanbul2007Hikâye
Sihirli Gözlük (Tek Kitap)Mavibulut Yayıncılık / İstanbul2007Masal
Gönül KuşuMavibulut Yayıncılık / İstanbul2007Çeviri
Beni KucaklaMavibulut Yayıncılık / İstanbul2007Çeviri
Cesur Maceracı Tom Trueheart Masallar Diyarı'ndaMavibulut Yayıncılık / İstanbul2007Çeviri
Korkunç Korkuluğun KorkusuMavibulut Yayıncılık / İstanbul2008Hikâye
Tom Trueheart Karanlık Masallar DiyarındaMavibulut Yayıncılık / İstanbul2008Çeviri
Sihirli KalemMavibulut Yayıncılık / İstanbul2009Masal
Sihirli TopMavibulut Yayıncılık / İstanbul2009Hikâye
Die Magische KappeDie Magische Kappe / -2009Hikâye
Sihirli KüpeMavibulut Yayıncılık / İstanbul2009Masal
Neden?Mavibulut Yayıncılık / İstanbul2010Çeviri
Hayalet Avcıları-1: Kilerde Kim Var?Mavibulut Yayıncılık / İstanbul2010Çeviri
Sarah Jane'in Ay MacerasıMavibulut Yayıncılık / İstanbul2010Çeviri
Sarah Jane'in Afrika MacerasıMavibulut Yayıncılık / İstanbul2010Çeviri
Prensi Olmayan Masal KitabıMavibulut Yayıncılık / İstanbul2010Masal
Çocuklar İçin Çizim TeknikleriMavibulut Yayıncılık / İstanbul2010Çeviri
Artık Kendim YetiştirebilirimMavibulut Yayıncılık / İstanbul2011Çeviri
Artık Kendim Tamir EdebilirimMavibulut Yayıncılık / İstanbul2011Çeviri
Artık Kendim TemizleyebilirimMavibulut Yayıncılık / İstanbul2011Çeviri
Kakalar GünüMavibulut Yayıncılık / İstanbul2011Hikâye
Artık Kendim PişirebilirimMavibulut Yayıncılık / İstanbul2011Çeviri
Tavan Arasındaki Eski LambaMavibulut Yayıncılık / İstanbul2012Hikâye
Annem Neden Şişmanladı?Mavibulut Yayıncılık / İstanbul2012Hikâye
Fa Usta'nın KemanlarıMavibulut Yayıncılık / İstanbul2012Hikâye
Sihirli ArabaMavibulut Yayıncılık / İstanbul2013Masal
Kemancı Ayı MasalıMavibulut Yayıncılık / İstanbul2013Masal
Vulgar Viking Kurabiye YağmacılarıMavibulut Yayıncılık / İstanbul2013Çeviri
Seni SeviyorumMavibulut Yayıncılık / İstanbul2013Hikâye
Böyle de Ödev mi Olur! Memo'nun Hayatı ve EserleriMavibulut Yayıncılık / İstanbul2013Hikâye
Vulgar Viking Büyük YarışMavibulut Yayıncılık / İstanbul2013Çeviri
Böyle de Kitap mı Olur! / Memo'nun Hayatı ve Eserleri -2Mavibulut Yayıncılık / İstanbul2014Hikâye
Sandalda Bir Çocuk ve Bir AyıMavibulut Yayıncılık / İstanbul2014Çeviri
Vulgar Viking Bir Yaz Gececi ÇığlığıMavibulut Yayıncılık / İstanbul2014Çeviri
Vulgar Viking Büyük Gark SavaşıMavibulut Yayıncılık / İstanbul2014Çeviri
Gözü Çok Ama Çok Ağrıyan AdamMavibulut Yayıncılık / İstanbul2015Hikâye
Kanepeye Dönüşen BabaMavibulut Yayıncılık / İstanbul2015Masal
Tom Trueheart: Karanlıklar DiyarındaMavibulut Yayıncılık / İstanbul2015Çeviri
Tom Trueheart: Cesur MaceracıMavibulut Yayıncılık / İstanbul2015Çeviri
Hamburgere Dönüşen AnneMavibulut Yayıncılık / İstanbul2015Masal
Annem Bıyık BıraktıMavibulut Yayıncılık / İstanbul2015Hikâye
Telefona Dönüşen KızMavibulut Yayıncılık / İstanbul2016Masal
Tuhaf Bir SabahMavibulut Yayıncılık / İstanbul2017Hikâye
Süpermöö Dünyayı Nasıl Kurtardı?Mavibulut Yayıncılık / İstanbul2017Masal
Adolf HitlerMaviçatı Yayınları / İstanbul2017Biyografi
Dünyayı Gezmek İsteyen HorozMavibulut Yayıncılık / İstanbul2017Çeviri
Galileo GalileiMaviçatı Yayınları / İstanbul2017Diğer
İbn-i Sina AvicennaMaviçatı Yayınları / İstanbul2017Diğer
SokratesMaviçatı Yayınları / İstanbul2017Diğer
İbn-i HaldunMaviçatı Yayınları / İstanbul2017Diğer
FarabiMaviçatı Yayınları / İstanbul2017Diğer
Rene DescartesMaviçatı Yayınları / İstanbul2017Diğer
İbn-i RüşdMaviçatı Yayınları / İstanbul2017Diğer
PlatonMaviçatı Yayınları / İstanbul2017Diğer
AristotelesMaviçatı Yayınları / İstanbul2017Diğer
Hayalimdeki OkulMavibulut Yayıncılık / İstanbul2019Roman
Çocuklar için YazmakBinbir Kitap / İstanbul2019Diğer
Benekli Baykuş OrmanıMavibulut Yayıncılık / İstanbul2022Hikâye
Evde Yangın / Önlenebilir Felaketlerin Öyküleri: 1Mavibulut Yayıncılık / İstanbul2022Hikâye
Apti\'nin Zor ÖdeviMavibulut Yayıncılık / İstanbul2022Roman

İlişkili Maddeler

Sn.Madde AdıD.Tarihi / Ö.TarihiBenzerlikİncele
1Azra Sarızeybekd. 01 Ocak 1979 - ö. ?Doğum YeriGörüntüle
2Avram Venturad. 10 Ekim 1949 - ö. ?Doğum YeriGörüntüle
3Onur Akyıld. 23 Ağustos 1980 - ö. ?Doğum YeriGörüntüle
4Kadri Öztopçud. 1954 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
5Ahmet Sıvacıd. 10 Nisan 1954 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
6Erkan Karagözd. 1954 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
7Nezihe Muhittind. 1889 - ö. 10 Şubat 1958MeslekGörüntüle
8Barış Bıçakçıd. 13 Kasım 1966 - ö. ?MeslekGörüntüle
9İbrahim Tenekecid. 09 Eylül 1970 - ö. ?MeslekGörüntüle
10Demirhan Kadıoğlud. 20 Aralık 1966 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
11Canan Tand. 28 Ekim 1951 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
12Çetin Önerd. 25 Mart 1943 - ö. 14 Eylül 2016Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
13Selim Erdoğand. 29 Mart 1962 - ö. ?Madde AdıGörüntüle
14Fatih Danacıd. 17 Nisan 1983 - ö. ?Madde AdıGörüntüle
15ADLÎ, Sultân Bâyezîd-i Velî bin Fâtih Sultân Mehmedd. 3 Aralık 1447 - ö. 26 Mayıs 1512Madde AdıGörüntüle