Ayşegül Erer

(d. 30 Ocak 1957 / ö. -)
Seramikçi, çizer, çocuk yazarı
(Çocuk Edebiyatı / 20. Yüzyıl / Anadolu-Osmanlı-Türkiye)
ISBN: 978-9944-237-86-4

İstanbul’da dünyaya geldi. Tatbiki Güzel Sanatlar (Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi) Seramik dalından mezun oldu. 1983 yılından günümüze kadar atölyesinde çocuklarla resim, özel tasarımlar, yağlıboya resim çalışmaları yürütmekte olan sanatçı, 2008 yılından bu yana da çocuk kitapları için resimler çizmektedir.

Çizimleriyle ön planda olan Ayşegül Erer, çocukluğunda Andersen Masalları, dünya klasikleri, tarih ve sanat kitapları, mitoloji kitapları ve bilimkurgu eserleri çok sevdiğini dile getirmiştir. Özellikle sanat kitaplarını hayatının her döneminde başucundan ayırmadığını, dönüp dolaşıp tekrar okuduğunu ve onlarla duygusal bir bağ kurduğunu dile getirir. Türk ve dünya edebiyatından özellikle Amin Maalouf, James S. A. Corey, Reşat Ekrem Koçu gibi güncel yazarları ilgiyle takip etmekte olan yazarımız iyi bir okur olduğunu düşündüğünü ifade eder.

Otuz yılı aşkın bir süredir çocuklara ve gençlere sanat alanında eğitim veren, yol gösteren Ayşegül Erer tasarımın birçok alanında üreten bir sanatçı olarak öne çıkmaktadır. Aynı zamanda bir portre ressamı da olan yazarın ilk kitabı Yay Bacaklı Çocuklar 2015 yılının Ekim ayında yayınlandı. İstanbul’da yaşayan sanatçı, çalışmalarını atölyesinde sürdürmektedir.

Ayşegül Erer her ne kadar kendisini edebi bir şahsiyet olarak tanımlamasa da birçok çocuk kitabına çizimleriyle doğrudan katkı sağlamış, birçok çocuk edebiyatı ürününün çocuklarının hayal dünyalarını geliştirecek, şekillendirecek bir hüviyete bürünmesinde önemli bir rol üstlenmiştir. Işıl Erverdi, Ferda Çobanoğlu, Bahar Sarıkaya gibi yazarların çocuk kitaplarını resimlemiştir.

“Ben işin çizer tarafındayım. Yazdığım bir kitap var. Çocuklara resim yaptırırken hayal güçlerini ve farkındalıklarını arttırmak için spontane hikayeler anlatırım, yazdığım kitap da bunlardan biri.” Çocukların dramatizasyon yeteneklerini geliştirecek çizim çalışmalarına ağırlık veren sanatçı çocuk edebiyatında kendisini daha çok bir çizer olarak görmekte ve adlandırmaktadır. Ayşegül Erer, 14 farklı kitabı resimlemekle kalmayıp bir kitap da yazan (Yay Bacaklı Çocuklar); Ferda Çobanoğlu, Işıl Erverdi, Bahar Sarıkaya, U. Günel gibi birçok çocuk yazarının eserlerine çizimleriyle hayat katan değerli bir sanat ve edebiyat karakteridir.

Yazara “Neden çocuk edebiyatı?” sorusu yöneltildiğinde şu cevabı verir: “Anlattığım küçük spontane hikâyeleri büyük bir dikkatle dinleyip keyif aldıklarını gördükten sonra buna karar verdim.”

Kendisini iyi bir edebiyat okuru olarak değerlendiren Ayşegül Erer, aynı zamanda kitabı ve çizimlerinin de karakterini yansıttığını düşünür. Yaptığı işten keyif aldığını, çizimleriyle çocukların dünyalarına dokunmanın önemini dile getiren sanatçı, yazarlık sıfatını hak etmek ve hikâyelerini hayata geçirmek için daha çok emek ve zamana ihtiyacı olduğunu dile getirmekte; çocuklara “İçinizdeki heyecanı ve sevgiyi asla kaybetmeyin.” iletisini vermektedir.

Otuz yılı aşkın zamandır çocuklarla çalışan sanatçı, Ayşegül Erer’in çocuklar için kendi yazdığı tek kitap 2015 yılında çocuk okuyucularla buluşan eseri Yay Bacaklı Çocuklar'dır. Bu kitabında yazar hepimize arkadaşlık, macera, hayvanlar, dünyamızı ve çevremizi korumak, mızıkçılık yapmamak ve daha bir sürü şey üzerine küçük bir hikâyeyle çocukların karşısına çıkıyor.

Yay Bacaklı Çocuklar göz alıcı resimleri ve ilginç hikâyesiyle okul öncesi ve ilkokul çağı çocuklarının dünyasını zenginleştirecek, kafalarında soru işareti oluşturacak ve onları eğlendirecek bir kitap. Kitabın sonunda çocuklara tanıtılan dünyanın yedi harikası ve çocukları eğlendirmek için kâğıt bebeklere yer verilmiş olması eseri cazip kılan diğer etmenlerdir.

Kaynakça

www.aysegulerer.com.tr [erişim tarihi: 25.03.2019]

www.krpyayıncılık.com.tr [erişim tarihi: 10.05.2019]

http://1000kitap.com [erişim tarihi: 01.02.2019]

Madde Yazım Bilgileri

Yazar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FATİH ÖZCAN
Yayın Tarihi: 12.06.2019
Güncelleme Tarihi: 20.12.2020

Eser AdıYayın eviBasım yılıEser türü
Yay Bacaklı ÇocuklarSözcü Kitabevi / İstanbul2015Hikâye
Çiçek KitabımSözcü kitabevi / İstanbul2016Hikâye
Arı KitabımSözcü Kitabevi / İstanbul2016Hikâye

İlişkili Maddeler

Sn.Madde AdıD.Tarihi / Ö.TarihiBenzerlikİncele
1Çağatay Yaşmutd. 23 Kasım 1968 - ö. ?Doğum YeriGörüntüle
2Gani Müjded. 27 Kasım 1959 - ö. ?Doğum YeriGörüntüle
3RÂTİB, Hacı Mahmûd Râtib Beyd. 1826 - ö. 1899Doğum YeriGörüntüle
4HÜSEYİN ÇALIŞd. 08.04.1957? - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
5AKKUŞ, Recep Akkuşd. 03.02.1957 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
6OZAN ŞİAR/ŞİARCAN, Seyfettin Ağdaşand. 10.12.1957 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
7Nazlı Deniz Gülerd. 1983 - ö. ?MeslekGörüntüle
8Mehmet Leventd. 1946 - ö. ?MeslekGörüntüle
9Hüseyin Yurttaşd. 02 Kasım 1946 - ö. ?MeslekGörüntüle
10Mustafa Bülbüld. 01 Ocak 1946 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
11Ahmethan Yılmazd. 05 Ocak 1967 - ö. -Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
12Sebahattin Yaşard. 02 Ocak 1961 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
13Ayşegül Taşkınd. 1981 - ö. ?Madde AdıGörüntüle
14Nuri Demircid. 17 Ağustos 1950 - ö. ?Madde AdıGörüntüle
15Ayşegül Devecioğlu,d. 1956 - ö. ?Madde AdıGörüntüle