Muzaffer İzgü

(d. 29 Ekim 1933 / ö. 26 Ağustos 2017)
Yazar, Öğretmen
(Yeni Edebiyat / 20. Yüzyıl / Anadolu-Osmanlı-Türkiye)
ISBN: 978-9944-237-86-4

Havva Hanım ile garson Ahmet İzgü’nün oğlu olan Muzaffer İzgü 29 Ekim 1933 tarihinde Adana’da doğdu. İnönü İlkokulu’nda üç yıl okuduktan sonra dördüncü sınıfı Gazipaşa İlkokulu’nda, bu okulun depremde zarar görmesi üzerine de beşinci sınıfı İstiklal İlkokulu’nda okuyarak mezun oldu. Daha sonra Adana Tepebağ Ortaokulu’nu bitirdi. Orta ikinci sınıfta öğrenci iken Adana bölgesine büyük bir kültür hizmeti verdi, daha çocuk yaşta Adana köylerine bir elinde sinema makinesi bir elinde lüks lambası ile gezici sinemacı olarak gitti. İzlettiği filmler karşılığında aldığı yumurtaları bakkala satarak para kazanmaya çalıştı. Yoksul bir ailenin çocuğu olduğu için bir yandan çalışıp bir yandan okumak zorunda kalan İzgü, garsonluk, sinemalarda gazoz satıcılığı, bulaşıkçılık, seyyar satıcılık gibi çeşitli işlerde çalıştı. Yatılı olarak okuduğu Diyarbakır Öğretmen Okulu’ndan 1952 yılında mezun oldu ve öğretmenliğe başladı. 1953 yılında Günsel Hanım ile evlenen yazar, askerden döndükten sonra Diyarbakır Silvan’da daha sonra Aydın’da Akçaova ve Cincin köylerinde, Aydın merkezindeki yetiştirme yurdunda, Güzelhisar İlkokulu´nda eşiyle birlikte ilkokul öğretmenliği yaptı. İlkokul öğretmeniyken eğitim enstitüsü sınavlarını dışardan vererek ortaokul Türkçe öğretmeni oldu (Aral 1995; Tekin 1999: 492; Necatigil 2007: 233; Yalçın 2010: 554). Aydın Gazipaşa Ortaokulu'nda Türkçe öğretmenliği yaptı.

Muzaffer İzgü, yazmaya 1959 yılında Aydın’da yerel bir gazete olan Hüraydın gazetesinde başladı. Zorlu şartlar altında dolaştığı Aydın’ın köylerinde köylülerle yaptığı röportajlarını İzmir’deki Demokrat İzmir ve İstanbul’daki Akşam gazetelerinde yayımladı. Demokrat İzmir gazetesinde köşe yazarlığı yapan İzgü, aynı gazetede pazar günleri birer gülmece öyküsü yayımladı. 1962 yılında Akbaba mizah dergisine yazmaya başladı ve dergi kapanıncaya kadar burada öyküleri yayımlandı. 1966 yılından itibaren Milliyet gazetesinin pazar eklerinde mizah öyküleri yayımlandı. Dönemeç, Milliyet Sanat, Yansıma, Çivi dergileri ile Demokrat İzmir, Yeni Asır, Milliyet ve Cumhuriyet gazetelerinin mizah sayfalarında öyküleri yayımlandı. Aydın’da ortaokulda Türkçe öğretmeniyken 1978’de kendi isteğiyle emekliye ayrıldı (Özkırımlı 2004: 737) ve İzmir’e yerleşti. Senaryosu öykülerinden oluşan “Öğretmen”, aynı adlı romanından uyarlanan “Üç Halka Yirmi Beş” ve yaşamöyküsünü yazdığı “Zıkkımın Kökü” filme uyarlandı. 1978 yılında TV’de yayımlanan “Halo Dayı ve İki Öküzü” ve 1979 yılında da “Mahmut Mangal” dizilerinin senaryolarını yazdı. İzgü’nün yüzden fazla radyofonik öykü ve skeçleri TRT radyolarında yayımlandı.

Muzaffer İzgü, TYS, PEN Yazarlar Derneği ve Tiyatro Yazarları Derneği üyesi oldu.

1977 yılında Akşehir Nasrettin Hoca ve Turizm Derneği’nin açtığı Ulusal Gülmece Öyküsü Yarışması’nda Hıdır Baba öyküsüyle üçüncülük kazandı.

1977 yılında Anayasa Hangi Yasa öyküsü Milliyet Sanat dergisinin açtığı Gülmece Öyküsü Yarışması’nda ikincilik ödülünü kazandı.

1978 yılında Donumdaki Para ile Türk Dil Kurumu Öykü Ödülü’nü,

1978 yılında Dayak Birincisi adlı çocuk romanı Bulgaristan Altın Kirpi ve Sviştov Ödülü’nü aldı.

1978 yılında Akşehir’de düzenlenen 5. Uluslararası Nasreddin Hoca Şenliği Gülmece Öyküsü Yarışması’nda Dayak Birincisi öyküsü birincilik kazandı (Karaalioğlu 1982: 290).

1979 yılında Uçtu Uçtu Ali Uçtu İstanbul Çocuk Kitapları Fuarı Masal Birincilik Ödülü’nü aldı.

1997 yılında TÖMER’in düzenlediği En Başarılı Çocuk Kitapları Yarışması’nda ikinci oldu.

1997 yılında bütün yapıtlarıyla İzmir Ödülü’nü aldı.

2009 Adana Kitap Fuarı Onur Konuğu.

Zıkkımın Kökü eserinden Memduh Ün ve Macit Koper’in senaryolaştırdığı, İzgü’nün yaşam öyküsünden oluşturulan film, yurtiçi ve yurtdışında çeşitli ödüllere değer bulunarak 1993-1995 yılları arasında Hindistan Udaipur Festivali´nde Altın Fil Ödülü, Tokyo Film Festivali´nde Asya´nın En İyileri, Paris´te Cine Junior, İspanya´da En İyi Yönetmen Ödülü, Kültür Bakanlığı Ödülü´nün yanı sıra, Adana Altın Koza Film Festivali´nde beş ödül birden olmak üzere toplam 17 kadar ödül kazandı (Necatigil 2007: 234; Yalçın 2010: 555; Yeni Adana Gazetesi 03/10/2017).

Günsel Hanım’la evli, Sevin ve Nevin adında iki kızı ve Ahmet Şahin adında bir oğlu olan, üç çocuk babası Muzaffer İzgü, Ağustos ayının ilk haftasında İzmir Katip Çelebi Atatürk Eğitim ve Araștırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Safra kesesinden karaciğerine kadar sıçrayan kanser hastası olduğunu öğrendikten sonra evine dönmek isteyen ve tedaviyi kabul etmeyen ünlü yazar, 26 Ağustos 2017 tarihinde İzmir Karabağlar’daki evinde vefat etti. İzmir Alsancak’ta bulunan Hocazade Camii’nden öğleyin kılınacak namazı ardından Doğançay Mezarlığı'na, 2016 yılında kaybettiği eși Günsel İzgü’nün mezarının yanına defnedildi. İzgü, öldükten sonra kendisi için “Muzaffer İzgü doğdu, okudu, düşler kurdu, yazdı ve gitti” denilmesini istemiştir.

Muzaffer İzgü’nün yazar kimliğini kazanmasında çocukluğunda yaşadığı iki önemli olay büyük rol oynamıştır. Bunlardan ilki 1942 yılında babasının siyasîleri eleştirdiği, pahalılıktan yakındığı bir şiirinin gazetede yayımlandıktan sonra babasının başına gelenlerden çok etkilenmesidir. Muzaffer İzgü, daha o gün yazar olmaya ve yöneticilerden korkmadan yazmaya karar vermiştir. İkincisi ise babasının akşamları kendilerine kitap okumasından etkilenerek kitap okuma arayışına girmesidir. Nereden kitap bulup okuyacağını araştıran Muzaffer İzgü, bir arkadaşının tavsiyesi üzerine de Adana Halkevi kitaplığına gitmeye başlamış ve yazar, kitap okuma alışkanlığını edindiği Adana Halkevi kitaplığının kendisini yetiştiren, Muzaffer İzgü olmasını sağlayan tek şey olduğunu belirtmiştir (Aral 1995).

1959 yılında yerel bir gazete olan Hüraydın gazetesinde yazmaya başlayan Muzaffer İzgü, Demokrat İzmir ve Akşam gazetelerinde yayımlanan yazılarının, öykülerinin ardından mizah yazarı olabilmek ve tanınmak için mutlaka Akbaba mizah dergisinde yazmak gerektiğini bildiği için kırk iki hafta boyunca dergiye öykülerini göndermesine rağmen hiçbiri yayımlanmayınca “Akbaba kadrosuna girinceye dek biliniz ki posta, İzgü’den Ortaç adına çalışacaktır.” şeklinde Yusuf Ziya Ortaç’a bir telgraf çekmiştir. Bunun üzerine çalışanlarına bu kişinin kim olduğunu soran Ortaç, öyküleri uygun olmadığı için kendisine getirilmediğini öğrenince, İzgü’nün öykülerini incelemiş ve çok beğenmiştir (Aral 1995). Böylelikle 1962 yılından itibaren İzgü’nün öyküleri Akbaba mizah dergisinde yayımlanmaya başlamış ve dergi kapanıncaya kadar burada öyküleri yayımlanmıştır.

Muzaffer İzgü’ye göre gülmecenin görevi yalnızca güldürmek olmayıp asıl görevi geniş bir kitleyi ilgilendiren bir olaya değinmektir. Yazar, gülme öğesini okuyucuyu düşündüren bir araç olarak görmüştür (Uyguner 2005). Kara mizahı sonunda umut olmayan mizah olarak tanımlayan İzgü, sonunda umut olan mizahı ise acı mizah olarak kabul etmiş, acı ve mizahın içiçe olduğu eserler yazmıştır. Rıfat Ilgaz, Aziz Nesin ile birlikte gülmecenin son üçlüsünü oluşturan Muzaffer İzgü, eserlerinde ele aldığı konuları genellikle yaşadığı hayattan seçmiştir.

Güçlü bir gözlem gücüne sahip olan, toplumu ve sorunlarını iyi gözlemleyen ve bu gözlemlerini değerlendirmesini bilen, olayların ilginç, esprili yanlarını en can alıcı noktasından yakalayan Türk edebiyatının ünlü ismi Muzaffer İzgü, yüzlerce esere imza atmıştır. Eserlerinde hayvan ve doğa sevgisini, çocukların okuma alışkanlığını nasıl geliştireceğini, sıkılmadan öğrenmelerini, küçük yaşlarda yetimhaneye bırakılmış, anne-baba sevgisinden uzak, çevresi ve toplum tarafından dışlanan bir çocuğun yaşadıklarını, hem okuyan hem de yazları çalışmak zorunda kalan çocukların yaşadıklarını, annesi ve babası Almanya’ya çalışmaya giden bir çocuğun aile özlemini, gençleri yarış atına çeviren aile, çevre ve eğitim baskısını, bilgisizliğin, yaşama hazırlıksız olmanın, yokluğun ve deneyimsizliğin insanın başına neler getirdiğini, hemen her gün karşılaştığımız olayları, toplumun refahı için gereksinilen 'kahraman'ın nasıl yaratıldığını, polisleri, insan haklarını, devlet kapısından ekmek yemek isteyen bir memurun yaşadıklarını, zamları, ekonomik sıkıntıları, demokrasiciliği, rüşvetin evrensel boyutlara ulaşmasını, haksızlıkları, yanlışlıkları, yalan dolanı, karalamayı, vurgunları talanları, hortumları, mafyaları, düşünmenin suç, düşünmemenin erdem sayıldığı bir toplumda geleceklerini fallara, medyumlara bağlayan yöneticileri, vergi yüzsüzlüğünün olduğu bir ortamda vergiyi kutsal sayıp, bu görevini yerine getirmeye çalışan ama bazılarınca engellenen insanları, son yıllarda bir yara haline gelen, toplumun cinsel açlığını, kötülerin cezalandırılmasını, siyasî, sosyal ve kültürel traji-komiklikleri, toplumun alt sınıflarında yaşanmakta olan acı gerçekleri, yoksulluğu, sefilliği, iyilik yapmanın önemini ele almıştır.

Öyküleri ve romanlarıyla Türk çağdaş gülmece edebiyatına çok değişik ve kendine özgü bir hava getiren Muzaffer İzgü, yazınsal ilkesinde büyükleri düşündürmeye yöneldiğini vurgulamış; sürekleyici öykülerle dolu çocuk kitapları serisinde de çocuklar için başta Atatürk ilkeleri olmak üzere paylaşma, güçsüzden yana olma, emek, üretme, ülkesini sevme, doğayı sevme gibi tematik ilkelere dikkat etmiştir. İzgü, çocuklara da mizahın olanaklarını sunarak onlara okumayı sevdirecek güler yüzlü kitaplar yazmıştır. Doğan Hızlan, İzgü’nün öykücülüğü hakkında “sağlam bir hikâye tekniği, konu çeşitlemesi var. Hikâye anlatımındaki yalınlık, Türkçesinin kendine özgülüğü de İzgü’yü iyi bir mizah hikâyecisi olarak değerlendirmemiz için yeterli oluyor.” değerlendirmesini yapmıştır (Hızlan’dan aktaran Özkırımlı 2004: 737).

Zamanla, röportaj ve öykülerin yanı sıra tiyatro oyunu yazmaya da yönelen İzgü, özel tiyatrolarda oynanan, radyolarda yayınlanan oyun ve skeçleriyle ün yapmıştır. Özel tiyatrolarda sahnelenen komedileri ve gülmece öyküleriyle tanınan Muzaffer İzgü’nün yazdığı ilk oyun, Nejat Uygur için yazdığı İnsaniyettin'dir. Tiyatro eserlerinde duvar ören iki işçi arasında örülen duvarın, bir cezaevi duvarı olacağının anlaşılması üzerine yaşanan tartışma, yaşlılık ve yalnızlığın traji-komik yoksunluğu, evlerinden, sevdiklerinden uzakta, silahların gölgesinde, ülkelerinin sınırını korumakla görevlendirilmiş iki komşu ülkenin askerleri arasında yaşananlar, kara mizah öğeleriyle yüklü, savaş karşıtı bir şekilde işlenmiştir.

Muzaffer İzgü´nün yaşamındaki sanatsal ve yazınsal yönden diğer önemli bir olay da Halkevi Tiyatrosu´nda yerdeki bir kasanın üzerinde Kral Lear oyununu izlemesi olmuştur. Yazar, daha sonra kendisinin yazdığı tiyatro eserlerinde, sekiz yaşında izlediği Kral Lear oyununun etkili olduğunu belirtmiştir. Böylece, yazarın kendisinin oyunlar yazması da oyun yazarlığına katkı sağlamıştır.

Romanlarında aşkı, şehirleşmenin sıkıntılarını, Anadolu’nun çok çeşitli görünüşlerini, Anadolu insanının saf, ezik ve sevecen dünyasını veren, köy-kent çelişkisinin gülmece ile iç içe bütünleştiği, öküz parası için İstanbul'a giden Halo Dayı ve oğlu İdris'in serüvenlerini, toplumsal olayları, oluşumları ele almış, yaşamı bütün boyutlarıyla, bütün renkleriyle aktarmış, bunu yaparken de gülmecenin/mizahın gücünden yararlanmıştır.

Usta mizahçı Muzaffer İzgü, kendine has üslubuyla toplumun çeşitli kesimlerinden kişileri ve olayları işlemiş; akıllı, iyi yürekli, güzel insanları, safları, ahmak insanları, kötülüğe çanak tutan açıkgözleri, üçkâğıtçıları içten, yalın ve akıcı anlatım biçimiyle ele almış, sadece güldürmek için değil aynı zamanda tanık olduğu gülünçlükleri, ülke gündemindeki sorunları gülüp geçmeden, güncelliğini yitirmeden öyküleştirmiştir. Bireysel gibi görünen bazı sıkıntıların, hangi toplumsal çöküntülerden kaynaklandığını da gülerek ve düşünerek belirleyen yazar, yalanın, dolanın, aldatmacanın, kestirmeden köşeyi dönmenin, suskunluğun erdem sayıldığı bir dönemde, ele aldığı konuların çelişkilerini, yaşamın çelişkilerini acımasızca en çarpıcı yanlarıyla öyküleştirmiştir. Her gün bir yenisinin yaşandığı trajikomik olayları, gittikçe “öteki”leştirilen bireylerin yaşamlarını ve toplumun geldiği noktayı eleştirel bir üslupla ele almıştır. Toplumsal ve siyasal gerçeklerimize tuttuğu ayna aracılığıyla güldüren, düşündüren, yazar, eserlerinde atasözleri, deyimler ve gündelik yaşamda halkın kullandığı sözcüklere de yer vermiştir.

Konularını yaşadığı hayattan, çevresinden seçen yazarın yapıtlarında acıyla sevinç, güvenle güvensizlik, varlıkla yokluk yanyana olup İzgü, sorunlarımıza ayna tutan, yeni bir görüş açısı getirici nitelikte mizahsal öyküler, romanlar, radyo ve sahne oyunları yazmıştır. Mizah öğelerinden faydalanarak, toplumun aksayan yönlerini okuyuculara aktaran yazarın bazı eserleri de TV'ye uyarlanmıştır.

Kaynakça

Aral, Oğuz. (1995). http://www.trtarsiv.com/izle/81537/mizah-yolculari-5-bolum. Erişim Tarihi: 04.04.2018. (Oğuz Aral'ın programdaki konuklarından biri Muzaffer İzgü’dür)

Karaalioğlu, Seyit Kemal. (1982). “İzgü, Muzaffer”. Resimli Türk Edebiyatçılar Sözlüğü. İstanbul: İnkılâp ve Aka. s. 290-291.

Necatigil, Behçet. (2007). “İzgü, Muzaffer”. Edebiyatımızda İsimler Sözlüğü (24. Basım). İstanbul: Varlık Yayınları. s. 233-234.

Özkırımlı, Atilla. (2004). “İzgü, Muzaffer”. Türk Edebiyatı Tarihi I. İstanbul: İnkılâp Kitabevi. s. 737.

Tekin, Arslan. (1999). “İzgü, Muzaffer”. Edebiyatımızda İsimler ve Terimler. İstanbul: Ötüken Neşriyat. ss. 492-493.

Uyguner, Muzaffer. (2005). Muzaffer İzgü (Yaşamı-Sanatı-Yapıtlarından Seçmeler). Ankara: Bilgi Yayınevi.

Yalçın, Murat (Ed.) (2010). “İzgü, Muzaffer”. Tanzimat’tan Bugüne Edebiyatçılar Ansiklopedisi Cilt I. İstanbul: Yapı Kredi Yayınları. s. 554-555.

Yeni Adana Gazetesi. (03/10/2017). Muzaffer İzgü’nün Ardından.

Madde Yazım Bilgileri

Yazar: DR. AYDAN ENER SU
Yayın Tarihi: 03.11.2019
Güncelleme Tarihi: 20.12.2020

Eser AdıYayın eviBasım yılıEser türü
Sınıf BilgisiÖzyürek Yayınevi / İstanbul1967Hikâye
Yeniden Doğarız ÖlümlerdeAnkara Birlik Tiyatrosu Yayınları / Ankara1976Tiyatro
Makasçının OğluÖzyürek Yayınevi / İstanbul1978Roman
Donumdaki ParaBilgi Yayınevi / Ankara1980Hikâye
Kara PamukKöyün Çocuğu Yayınları / Ankara1980Hikâye
Bando TakımıRemzi Kitabevi / İstanbul1981Mizah
Devlet Babanın Ton Ton ÇocuğuBilgi Yayınevi / Ankara1981Roman
Ninemin SakızıÖzyürek Yayınevi / İstanbul1982Hikâye
Ekmek ParasıBilgi Yayınevi / Ankara1983Hikâye
Kahraman PanterRemzi Kitabevi / İstanbul1983Hikâye
Kasabanın YarısıBilgi yayınevi / Ankara1984Roman
Orta Direği Yıkan AyıBilgi Yayınevi / Ankara1985Mizah
Halo Dayı ve İki ÖküzBilgi Yayınevi / Ankara1986Roman
Siz Bilirsiniz PaşamBilgi Yayınevi / Ankara1987Roman
Sen Kim Hovardalık KimBilgi Yayınevi / Ankara1989Mizah
GecekonduBilgi Yayınevi / Ankara1989Mizah
Bir Namussuz AranıyorBilgi Yayınevi / Ankara1990Mizah
Yedi Renkli SaatGendaş / İstanbul1991Hikâye
Demokrasimiz Kaç Para Eder?Bilgi Yayınevi / Ankara1991Mizah
Bizim Ayılar Amerikalıları Çok SeverBilgi Yayınevi / Ankara1991Mizah
Üç Halka YirmibeşBilgi Yayınevi / Ankara1991Roman
Her Eve Bir KarakolBilgi Yayınevi / Ankara1992Mizah
Devletin Malı DenizBilgi Yayınevi / Ankara1992Roman
Bayram YeriGendaş / İstanbul1992Hikâye
İlyas EfendiRemzi Kitabevi / İstanbul1993Roman
İt AdasıBilgi Yayınevi / Ankara1993Mizah
Murat'ın TatiliÖzyürek Yayınevi / İstanbul1993Hikâye
Bir Mayıs Polis BayramıBilgi Yayınevi / Ankara1993Mizah
Dandini Vatandaş DandiniBilgi Yayınevi / Ankara1994Mizah
Uzay KarpuzuBilgi Yayınevi / Ankara1994Hikâye
Nasıl Şarlo OldumÖzer yayınları / İstanbul1995Hikâye
Altı Sepet Tek BıyıkÖzer Yayınları / İstanbul1995Hikâye
DilberBilgi Yayınevi / Ankara1996Roman
Milli Kahraman Matador MahmutBilgi Yayınevi / Ankara1996Hikâye
Yaşasın Kanal AnneanneBilgi Yayınevi / Ankara1997Hikâye
Anneannem Askere GidiyorBilgi Yayınevi / Ankara1997Hikâye
Lütfen Kızımla Evlenir misiniz?Bilgi Yayınevi / Ankara1997Hikâye
Hırsız KöpekBilgi Yayınevi / Ankara1997Mizah
Yumurtadan Çıkan ÖğretmenBilgi Yayınevi / Ankara1998Hikâye
Kızılderili ÇocuklarBilgi Yayınevi / Ankara1998Hikâye
Deliye Hergün BayramBilgi Yayınevi / Ankara1998Hikâye
Armutçu AyıBilgi Yayınevi / Ankara1998Hikâye
Kaçak KızBilgi Yayınevi / ankara1998Roman
Sarı Şapkalı Kardan AdamBilgi Yayınevi / Ankara1998Hikâye
Anneannem CankurtaranBilgi Yayınevi / Ankara1999Hikâye
Oturaklı BaşkanBilgi Yayınevi / Ankara1999Mizah
Bülbül DüdükBilgi Yayınevi / Ankara1999Hikâye
Bisikletim Vız VızBilgi Yayınevi / Ankara1999Hikâye
Küçük Arı Büyük ArıBilgi Yayınevi / Ankara2000Hikâye
İçimde Çiçekler AçıncaBilgi Yayınevi / Ankara2000Roman
Anneannem Gelin OlduBilgi Yayınevi / Ankara2000Hikâye
Uçtu Uçtu Ali UçtuBilgi Yayınevi / Ankara2000Hikâye
Al Yanaklı HasanBilgi Yayınevi / Ankara2000Hikâye
Herkese Bir YastıkBilgi Yayınevi / Ankara2000Mizah
Come on Birds to KuşadasıBaşkar Ofset / Kuşadası2000Hikâye
Ayvayı YedikBilgi Yayınevi / Ankara2000Mizah
Ton Baba'nın TombalasıBilgi Yayınevi / Ankara2000Mizah
Sınır DuvarBilgi Yayınevi / Ankara2000Tiyatro
Kahraman KuçuBilgi Yayınevi / Ankara2001Roman
AnadolarBilgi Yayınevi / Ankara2001Mizah
Korkak KahramanBilgi Yayınevi / Ankara2001Hikâye
Radikal Niyazi BeyMillet Yayınları / İstanbul2001Hikâye
Küçük FutbolcuBilgi Yayınevi / Ankara2002Hikâye
Ökkeş BahçıvanÖzyürek Yayınevi / İstanbul2002Hikâye
Konuşan KediBilgi Yayınevi / Ankara2002Hikâye
Anneannemin Kuyruklu YıldızıBilgi Yayınevi / Ankara2002Hikâye
Çanak Çömlek PatladıBilgi Yayınevi / Ankara2002Mizah
Soyma Beni UtanırımBilgi Yayınevi / Ankara2002Mizah
Akrobat PisicikBilgi Yayınevi / Ankara2003Hikâye
Hükümet ÇiftetellisiBilgi Yayınevi / Ankara2003Mizah
Bana Çocukluğumu AnlatBilgi Yayınevi / Ankara2004Hikâye
Bütün Sabahlarım Senin OlsunBilgi Yayınevi / Ankara2004Roman
Anneannem Dans KraliçesiBilgi Yayınevi / Ankara2004Hikâye
Anneannemin Erikli BahçesiBilgi Yayınevi / Ankara2004Hikâye
KardelenBilgi Yayınevi / Ankara2005Roman
Ben Çocukken 4 Mum BebekBilgi Yayınevi / Ankara2005Hikâye
Azrail Nasıl Rüşvet YediBilgi Yayınevi / Ankara2006Roman
ArıcıkBilgi Yayınevi / Ankara2006Hikâye
Anne Dersim BitmediBilgi Yayınevi / Ankara2006Hikâye
Bacaksız OkuldaÇınar Yayınları / İstanbul2006Hikâye
Anneannemin Cep TelefonuBilgi Yayınevi / Ankara2006Hikâye
Anneannemin GramafonuBilgi Yayınevi / Ankara2006Hikâye
Çocukların OrmanıBilgi Yayınevi / Ankara2006Hikâye
Çıngıraklı ÇobanBilgi Yayınevi / Ankara2007Roman
Ökkeş DolmuşçuÖzyürek Yayınevi / İstanbul2007Hikâye
Gözlüklü KöpekBilgi Yayınevi / Ankara2007Hikâye
Kahkahacı SınıfBilgi Yayınevi / Ankara2007Hikâye
Uzay Dolmuşu KalkıyorBilgi Yayınevi / Ankara2007Roman
Ökkeş KapıcıÖzyürek Yayınevi / İstanbul2007Hikâye
BoncukBilgi Yayınevi / Ankara2007Hikâye
Kabakçı AmcaBilgi Yayınevi / Ankara2007Hikâye
Bandocu ÇocukBilgi Yayınevi / Ankara2007Hikâye
Anneannemin Kar KızıBilgi Yayınevi / Ankara2007Hikâye
Anneannemin Apartman KuzusuBilgi Yayınevi / Ankara2007Hikâye
Gelin BebekBilgi Yayınevi / Ankara2007Hikâye
Anneannemin Güllü YorganıBilgi Yayınevi / Ankara2007Hikâye
Bir Çift Yün Çorap Böyle Aşk Duydunuz mu?Bilgi Yayınevi / Ankara2007Tiyatro
Ökkeş İşportacıÖzyürek Yayınevi / İstanbul2008Hikâye
Ökkeş Kurt AvındaÖzyürek Yayınevi / İstanbul2008Hikâye
Pazar KuşlarıBilgi Yayınevi / Ankara2008Hikâye
Anneannem SihirbazBilgi Yayınevi / Ankara2008Hikâye
Zıkkımın KöküBilgi Yayınevi / Ankara2008Roman
Güldüren UçurtmaBilgi Yayınevi / Ankara2009Hikâye
Uçan EşekBilgi Yayınevi / Ankara2009Hikâye
Hamdolsun AçızBilgi Yayınevi / Ankara2009Hikâye
Anamı da Aldım GeldimBilgi Yayınevi / Ankara2009Mizah
Hayri Potur ve PempirikBilgi Yayınevi / Ankara2009Hikâye
Çizmeli OsmanBilgi Yayınevi / Ankara2009Hikâye
Anneannem Bulutları BoyuyorBilgi Yayınevi / Ankara2009Hikâye
Hayri Potur Görünmez ÇocukBilgi Yayınevi / Ankara2009Hikâye
Her Şeye Ağlayan KızBilgi Yayınevi / Ankara2010Hikâye
Bizim Sınıf Kıra GittiBilgi Yayınevi / Ankara2010Hikâye
Anneannemin BebeğiBilgi Yayınevi / Ankara2010Hikâye
Anneanneme Bilgisayar ÖğretiyorumBilgi Yayınevi / Ankara2010Hikâye
Süslü KızlarBilgi Yayınevi / Ankara2010Hikâye
Yaşasın Anneanne SporBilgi Yayınevi / Ankara2010Hikâye
Topum Bana KüstüBilgi Yayınevi / Ankara2010Hikâye
Ökkeş Lunaparkta-1Özyürek Yayınevi / İstanbul2011Hikâye
Ökkeş MaçtaÖzyürek Yayınevi / İstanbul2011Hikâye
Anneannemin Konuk KedisiBilgi Yayınevi / Ankara2011Hikâye
Ökkeş OtoparktaÖzyürek Yayınevi / İstanbul2011Hikâye
Anneannemin Anı DefteriBilgi Yayınevi / Ankara2011Hikâye
Yaramaz KuklaBilgi Yayınevi / Ankara2011Hikâye
Kedicik Patileri MinicikBilgi Yayınevi / Ankara2011Hikâye
Padişahım Çok YaşaBilgi Yayınev, / Ankara2011Hikâye
Hayri Potur Harry Potur'a KarşıBilgi Yayınevi / Ankara2011Hikâye
Ökkeş Balık AvındaÖzyürek Yayınevi / İstanbul2012Hikâye
Ayıya BakBilgi Yayınevi / Ankara2012Hikâye
Gökten Üç Elma DüştüBilgi Yayınevi / Ankara2012Hikâye
İnci Minci BirinciBilgi Yayınevi / Ankara2012Hikâye
Şeker KızBilgi Yayınevi / Ankara2013Hikâye
Uykucu SibelBilgi Yayınevi / Ankara2013Hikâye
Okula Giden RobotBilgi Yayınevi / Ankara2013Hikâye
Atatürk'ü GördümBilgi Yayınevi / Ankara2013Hikâye
Sarı CivcivBilgi Yayınevi / Ankara2013Hikâye
Çapulcu Musun? Vay VayBilgi Yayınevi / Ankara2013Hikâye
Anneciğim AcıktımBilgi Yayınevi / Ankara2013Hikâye
Bizim Sınıfın Ormanı VarBilgi Yayınevi / Ankara2014Hikâye
Ben Cumhuriyet Bayramında DoğdumBilgi Yayınevi / Ankara2015Hikâye
Anneannem Hayvanlar ArasındaBilgi Yayınevi / Ankara2015Hikâye
Bakkal AmcaBilgi Yayınevi / Ankara2015Hikâye
Çağdaş Türk Dili DergisiAnkara / ÇTD Dergisi Yayınları2017Diğer
Duyduk Duymadık DemeyinGendaş / İstanbul?Hikâye
Metin KaptanGendaş / İstanbul?Hikâye
Bulutlara Simit Satan ÇocukBilgi Yayınevi / Ankara?Roman
SıpaBilgi Yayınevi / Ankara?Hikâye
Dayak BirincisiBilgi Yayınevi / Ankara?Hikâye
Kiraz KızBilgi Yayınevi / Ankara?Hikâye
Süpermen İstanbul'a DüştüBilgi Yayınevi / Ankara?Hikâye
Eşeğin TürküsüBilgi Yayınevi / Ankara?Hikâye
Hokus PokusBilgi Yayınevi / Ankara?Hikâye
Karlı YollardaGendaş / İstanbul?Hikâye
Lüp Lüp MakinesiBilgi Yayınevi / Ankara?Hikâye
Yusuf'un TreniBilgi Yayınevi / Ankara?Hikâye
Ökkeş DenizdeÖzyürek Yayınevi / İstanbul?Hikâye
Şikayetçi ŞakirBilgi Yayınevi / Ankara?Hikâye
Konuşan BalonBilgi Yayınevi / Ankara?Hikâye
İşte Mühür İşte SenBilgi Yayınevi / Ankara?Hikâye
Yıl Sıfır Darbe HazırBilgi Yayınevi / Ankara?Mizah
Can DayımBilgi Yayınevi / Ankara?Hikâye
Ben ÜzümümBilgi Yayınevi / Ankara?Hikâye
Fulya'nın BebekleriBilgi Yayınevi / Ankara?Hikâye
Kuklacı ÇocuklarBilgi Yayınevi / Ankara?Hikâye
Anneannem SüsleniyorBilgi Yayınevi / Ankara?Hikâye
Nasıl Baba Oldum?Bilgi Yayınevi / Ankara?Hikâye
Kara DüzenAnkara Birlik Tiyatrosu Yayınları / Ankara?Tiyatro
Canım ÖğretmenimBilgi Yayınevi / Ankara?Hikâye
Ormandaki KulübeÖzyürek Yayınevi / İstanbul?Hikâye
Ali'nin BisikletiÖzyürek Yayınevi / İstanbul?Hikâye

İlişkili Maddeler

Sn.Madde AdıD.Tarihi / Ö.TarihiBenzerlikİncele
1Dilek Türkerd. 1984 - ö. ?Doğum YeriGörüntüle
2SELÂMÎ, İbrahimd. 1859-1860 - ö. 1946Doğum YeriGörüntüle
3ESİN/ESİNÎ, Esin Ayşe İnand. 02.05.1974 - ö. ?Doğum YeriGörüntüle
4SADIK/SADIK BABA, Sadık Doğanayd. 1933 - ö. 23.01.1979Doğum YılıGörüntüle
5Dimitri Karaçoband. 1933 - ö. 1986Doğum YılıGörüntüle
6MUHSİN, Muhsin Sandıkkayad. 1933 - ö. ?Doğum YılıGörüntüle
7Feyzi Halıcıd. 15 Şubat 1924 - ö. 9 Ekim 2017Ölüm YılıGörüntüle
8Yüksel Yazıcıd. 14 Eylül 1941 - ö. 09 Kasım 2017Ölüm YılıGörüntüle
9Recep Bulutd. 1923 - ö. 4 Aralık 2017Ölüm YılıGörüntüle
10Muzaffer Buyrukçud. 1 Şubat 1930 - ö. 22 Ağustos 2006MeslekGörüntüle
11Özge Sarıoğlud. 04 Eylül 1979 - ö. ?MeslekGörüntüle
12Mustafa Nurullah Celepd. 20 Kasım 1979 - ö. ?MeslekGörüntüle
13Ümit Yaşar Oğuzcand. 22 Ağustos 1926 - ö. 4 Kasım 1984Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
14Şaban Özüdoğrud. 1963 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
15Reha Çamuroğlud. 20 Ağustos 1958 - ö. ?Alan/Yüzyıl/SahaGörüntüle
16Alaettin Bahçekapılıd. 25 Aralık 1948 - ö. ?Madde AdıGörüntüle
17Muzaffer Gökmand. 28 Ocak 1915 - ö. 12 Aralık 1996Madde AdıGörüntüle
18ALİ MUZAFFER BEYd. ? - ö. 1912Madde AdıGörüntüle